شناسه خبر: 159263
تاریخ خبر: 1401/11/4 15:25

عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی اعلام کرد؛ واگذاری 8 هزار هکتار اراضی شهرک‌های کشاورزی به مردم برای احداث گلخانه

عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی اعلام کرد: 8 هزار هکتار زمین در شهرک‌های کشاورزی برای سرمایه‌گذاری و ساخت گلخانه ظرف چهار سال اخیر به مردم واگذار شده است.

به گزارش گروه اقتصادی حیات؛ به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «فرزاد زلقی» عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی گفت: نزدیک به 25 هزار هکتار از اراضی شهرک‌های کشاورزی را به کار مطالعاتی توسعه گلخانه‌ها اختصاص داده‌ایم که حدود 8 هزار هکتار آن برای سرمایه‌گذاری طی چهار سال به مردم واگذار شده و از این سطح تاکنون یک هزار و 260 هکتار گلخانه به بهره‌برداری رسیده است.

عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی اظهار داشت: نزدیک به 40 هزار هکتار زمین در سطح کشور در تملک شرکت شهرک‌های کشاورزی است که در قالب 322 شهرک ساماندهی شده که بالغ بر 50 درصد از این سطوح را به گلخانه‌ها اختصاص داده‌ایم.

وی تصریح کرد: سیاست وزارت جهاد کشاورزی با توجه به محدودیت آب، افزایش سطح گلخانه‌های کشور به 150 هزار هکتار و انتقال بخش عمده‌ای از کشت سبزی و صیفی به محیط‌های گلخانه‌ای است که بخش مهمی از آن برعهده شرکت شهرک‌های گلخانه‌ای است.

زلقی افزود: ایجاد هر هکتار گلخانه حداقل برای 10 نفر اشتغال مستقیم و برای تعداد زیادی اشتغال غیرمستقیم فراهم می‌کند.

وی درباره اعتبار مورد نیاز احداث گلخانه گفت: احداث و بهره‌برداری از هر هکتار گلخانه مدرن به طور متوسط حداقل 15 میلیارد تومان پول نیاز دارد.

عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی، کمبود اعتبارات و تسهیلات بانکی را از مشکلات توسعه گلخانه‌ها در کشور عنوان و اظهار کرد: کشاورزان یا سرمایه‌گذاران حدود 30 درصد سرمایه مورد نیاز برای احداث و بهره‌برداری از گلخانه را می‌توانند تامین کنند و مابقی باید از طریق تسهیلات بانکی فراهم شود.

وی درباره وسعت گلخانه‌ها نیز اذعان داشت: ما معتقدیم وسعت اراضی هر یک از شهرک‌های کشاورزی باید 50 هکتار به بالا و سطح هر گلخانه حداقل باید یک هکتار باشد تا فعالیت اقتصادی صورت گیرد.

زلقی با اشاره به سازه‌های گلخانه‌ای تصریح کرد: سازنده‌های خوبی در کشور در زمینه گلخانه‌ها داریم که توانسته‌اند حتی تکنولوژی هلندی گلخانه‌های شیشه‌ای را مهندسی معکوس کنند.

وی ادامه داد: عمده گلخانه‌ها با پوشش پلاستیکی هستند و ما به سمت گلخانه‌های شیشه‌ای و مدرن و هیدروپونیک پیش می‌رویم.

عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی افزود: نوع سازه گلخانه‌ها در هر استانی بستگی به شرایط اقلیمی، میزان باران و وزش باد دارد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف

آخرین اخبار

رصد رسانه