شناسه خبر: 154365
تاریخ خبر: 1401/9/17 20:30

صدای هشدار در بورس تهران به صدا درآمد

شاخص‌کل بورس اوراق‌بهادار تهران در آخرین روز معاملاتی هفته‌جاری بیشترین میزان ریزش در طول هفته اخیر را به‌ثبت رساند و با افت 6‌هزار و 579‌واحدی تا محدوده یک‌میلیون و 402‌هزار‌واحدی ریزش کرد. بنا بر این اکنون صدای هشدار در بورس تهران بلندتر از هر زمان دیگری به گوش می‌رسد.

به گزارش گروه اقتصادی حیات؛ بازگشت‌ تردید به فضای معاملات را می‌توان در جریان دادوستدها و آمار خرید و فروش سهام از سوی معامله‌گران حقیقی و حتی سهامداران نهادی بازار سرمایه به‌وضوح مشاهده کرد. در روز شانزدهم آذر‌ماه، بورس تهران در حالی آغاز به‌کار کرد که متقاضیان خرید سهام با حجم‌هایی معقول اقدام به اعمال سفارش خرید در سامانه‌های معاملاتی کردند، اما در ادامه خریداران تنها در 5 دقیقه ابتدایی شروع بازار توانستند شاخص‌کل را مثبت نگه‌دارند، با این‌حال چنین وضعیتی پایدار نماند و به‌ یک‌باره ورق معاملات برگشت، سرمایه‌گذارانی هم که عمدتا چشم‌انداز مثبتی در مورد بازار سهام نداشتند با ورود سفارش‌های سنگین فروش زمینه لازم را برای کاهش شاخص‌ها و افت قیمت سهام شرکت‌ها فراهم‌کردند.

از وقایع حائزاهمیت روز گذشته به‌رغم کاهش 47/ 0‌درصدی نماگر اصلی می‌توان به‌عملکرد شاخص‌کل هم‌وزن که اثری یکسان از تمام نمادهای معاملاتی می‌پذیرد، اشاره کرد. هرچند اکنون تقریبا 11 روزی می‌شود که این معیار شفاف بورسی سبز رنگ شده‌است و روز گذشته هم با رشد 893‌واحدی معادل 21/ 0درصد افزایش همراه شد اما باید به این نکته توجه داشت که در میانه‌های زمان معاملاتی بخشی از رشد شاخص هم‌وزن به واسطه فروش سهام از سوی معامله‌گران تخلیه شد.

حال که مدتی می‌شود از ریزش شاخص‌کل بورس اوراق‌بهادار تهران سپری شده‌است، با توجه به طولانی‌شدن اصلاح بازار ممکن است در صورت نبود اخبار خوب یا عدم‌حمایت حقوقی‌‌‌‌‌‌ها به‌طور مجدد این سطح (4/ 1میلیون‌واحدی) با فرض تشدید عرضه در روز شنبه نیز از دست برود. هرچند که به‌کرات طی چند وقت گذشته نماگر اصلی بورس این کانال را از دست داده و پس از چند روز نوسان در کانال 3/ 1میلیون‌واحدی و حتی آخرین‌بار افت تا میانه‌های کانال 2/ 1میلیون‌واحدی، به‌طور مجدد به فاز صعود بازگشته است، اما آن‌طور که به‌نظر می‌رسد اکنون در صورتی‌که روند مثبت کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی تداوم پیدا کند، این مهم می‌تواند به بورس کمک شایانی داشته باشد. در غیر ‌این‌صورت با توجه به موضوعاتی پیرامون بودجه ‌که ریسک و ابهامات پیرامون آن به سال‌1402 کشیده شده‌است، احتمالا سرمایه‌گذاران حداقل در خوشبینانه‌ترین حالت به تداوم روند فعلی تا پایان سال‌1401 خواهند پرداخت. در آخرین روز معاملاتی هفته ارزش معاملات خرد بورس تهران تا سطح رقمی بالغ بر 2‌هزار و 869‌میلیارد‌تومانی افزایش پیدا کرد؛ در واقع بیشترین مقدار از 18 آبان ماه تاکنون در این نماگر به‌ثبت رسید. یکی از نکات حائزاهمیت در بازار دیروز را می‌توان به همین معیار بورسی تخصیص داد؛ زیرا به‌رغم افزایش قابل‌توجه ارزش معاملات خرد نسبت به روزهای ماقبل معاملاتی و به‌عبارتی رشد سطح تکاپوی معامله‌گران خرد اما همچنان شاخص‌کل قرمزپوش به‌کار خود پایان داده‌است. بررسی‌ها نشان می‌دهد، در 171روز معاملاتی که از ابتدای سال‌1401 تاکنون سپری شد، به مدت 83 روز شاخص‌‌‌‌‌کل مثبت بوده و در مابقی روزها این نماگر در محدوده منفی مورد معامله قرار گرفته‌است. روز گذشته آمار تغییر مالکیت صنایع بورسی از خروج 54‌میلیارد ‌تومانی سرمایه‌گذاران خرد حکایت داشت، در حال‌حاضر 5 روز متوالی بوده که بازار حقوقی است؛ در واقع آخرین ورود پول حقیقی پیش از این زمان در رقمی بالغ بر 12‌میلیارد‌تومان به‌ثبت رسیده است. آن‌طور که از روند معاملات بورس تهران و فرابورس ایران پیداست، سرمایه‌گذاران حقوقی تمایلی به افزایش تحرک در جهت خرید سهام به شکلی که به رشد قوی قیمت‌‌ها منتهی شود،ندارند.  برخی نیز معتقدند تبدیل‌شدن نوسان‌های مقطعی منفی به روند ریزشی می‌تواند در شرایطی که چشم‌انداز اقتصادی با ابهامات متعددی مواجه است و با تشدید عرضه از سوی معامله‌گران و سرایت به سایر صنایع و شرکت‌های ارزنده زمینه برای افت بیشتر قیمت سهام فراهم خواهد شد و از طرفی در ادامه که قیمت‌ها افتی به‌مراتب سنگین‌تر از حداقل رشد اخیری که تجربه کردند را به‌ثبت می‌‌‌‌‌رسانند، تا آن زمان وارد گردونه معاملات نشوند. به باور کارشناسان بازار سرمایه واگرایی شاخص‌کل هم‌وزن با شاخص‌کل بورس اوراق‌بهادار تهران با شکاف بیشتری نسبت به گذشته همراه شده‌است. اینکه بخشی از پول در گردش بازار سهام، شرکت‌های عمدتا کوچک و متوسط را مامنی در راستای سرمایه‌گذاری درنظر می‌گیرند حکایت از این موضوع دارد که علاوه‌بر وجود پتانسیل بنیادی این قبیل از شرکت‌ها و به‌عبارتی وضعیت مطلوب صورت‌های مالی و گزارش‌های منتشرشده در سامانه کدال توسط آنها، معامله‌گران به پتانسیل رشد شرکت‌های کوچک و در حقیقت جامانده از رشدهای اخیر بورس توجه می‌کنند.
 
در این میان تغییر مالکیت صنایع بورسی نیز نسبت به گذشته تا حدودی ملایم‌تر شده‌است. در عین‌حال ارزش بازار هم در جای خود ریزشی بوده و در واقع 3 روزی می‌شود که همگام با سرخ‌پوشی شاخص‌کل، این معیار بورسی نیز نزول کرده‌است. روز چهارشنبه صنعت خودرو و ساخت قطعات با 42/ 95‌میلیارد‌تومان در صدر فهرست بیشترین ورود پول از سوی سرمایه‌گذاران خرد قرار گرفت. رتبه دوم به صنعت کانه فلزی با 61/ 7میلیارد‌تومان تعلق داشت. فاصله زیاد بین دو صنعت فوق به لحاظ جذب پول حقیقی، در حقیقت از استقبال معامله‌گران نسبت به گروه خودرویی نشان دارد. در ادامه گروه‌هایی نظیر سایر معادن 35/ 5‌میلیارد‌تومان، بانک‌ها با 34/ 5‌میلیارد‌تومان، اطلاعات و ارتباطات با 82/ 3‌میلیارد‌تومان پول حقیقی جذب کردند، در مقابل صنعت فرآورده‌های نفتی با 96/ 27میلیارد‌تومان بیشترین میزان خروج پول از سوی سهامداران خرد را به خود اختصاص داد. محصولات شیمیایی با 98/ 22‌میلیارد‌تومان، فلزات اساسی با 69/ 15‌میلیارد‌تومان، چندرشته‌ای صنعتی با 8/ 12میلیارد‌تومان دیگر گروه‌هایی بودند که خروج پول از سوی معامله‌گران خرد را داشتند. بیشترین تاثیر منفی در افت روز گذشته شاخص‌کل بورس تهران به نمادهای معاملاتی به‌ترتیب «میدکو» با 1626 واحد، «وپاسار» با 1274 واحد، «فملی» با 1188 واحد، «فولاد» با 1074، واحد و «شبندر» با 871 واحد تعلق گرفت. دلار نیمایی روز گذشته با افزایش همراه شد و نرخ دلار در بازار آزاد کاهشی بود، به‌این‌ترتیب فاصله این دو نرخ دیروز هم کاهش داشت و به محدوده 21 الی 22‌درصد رسید. سکه نیز در داد و ستدهای دیروز با افت قیمت مواجه بود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف

آخرین اخبار

رصد رسانه