شناسه خبر: 152603
تاریخ خبر: 1401/6/6 16:45

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران: احراز جانبازی 12 هزار رزمنده/ 200 هزار مسکن مهر به ایثارگران تعلق خواهد گرفت

پاکدل گفت: پرونده 12 هزار ایثارگری که بر اساس قانون برنامه ششم مجروحیت آن‌ها به تأیید نیرو‌های مسلح رسیده بود و فاقد مدارک بالینی بودند، رسیدگی شده و به افتخار جانبازی نائل شدند.

به گزارش حیات، «محمود پاکدل» معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران شامگاه شنبه پنجم شهریور در گفت‌وگو با برنامه «ایرانشهر» رادیو ایران اقدامات بنیاد در بخش‌های مختلف رفاهی و معیشتی را تشریح کرد.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با گرامیداشت هفته دولت و سالگرد شهادت شهید رجایی و باهنر اظهار داشت: بنیاد شهید و امور ایثارگران با ابلاغ سند تحول دولت گزارش شناخت وضعیت موجود را تهیه کرد که بر این اساس بار مالی اجرای قوانین مصوب مجلس 126 هزار میلیارد تومان برآورد شد و با حمایت دولت و مجلس بودجه بنیاد از 31 هزار میلیارد تومان به 70 هزار میلیارد تومان افزایش یافت که 50 هزار میلیارد تومان در ردیف‌ها و 20 هزار میلیارد تومان در تبصره‌ها است.

پاکدل افزود: در سفر‌های رئیس جمهور 170 میلیارد تومان برای ساماندهی گلزار شهدا به تصویب رسیده است که 50 درصد این اعتبار تخصیص پیدا کرده و عملیات اجرایی ساماندهی گلزار مطهر شهدا مطابق برنامه آغاز شده است. بر اساس مصوبات دولت 5 درصد از طرح ملی جهش مسکن نیز به ایثارگران اختصاص یافت و امیدواریم از 4 میلیون مسکنی که دولت در 4 سال تولید خواهد کرد 200 هزار مسکن به ایثارگران اختصاص یابد.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه تشریح اقدامات دولت سیزدهم، گفت: بر اساس مصوبات دولت مقرر شده است 10 درصد از فرصت‌ها و ظرفیت‌های اشتغال هر استان به ایثارگران اختصاص یابد که بر اساس تماس گرفته شده با دولت نخستین تخصیص در این زمینه از هفته آینده از محل اعتبارات سال 1401 محقق می‌شود.

پاکدل با بیان اینکه حدود 100 هزار ایثارگر از کمک‌معیشت برخوردار بودند، افزود: مبلغ کمک‌معیشت ایثارگران مشمول در سال جاری 60 درصد افزایش یافت و از دو میلیون و 240 هزار تومان به سه میلیون و 600 هزار تومان افزایش یافت. مستمری والدین شهدا نیز با افزایش بیش از 60 درصدی به پنج میلیون و 600 هزار تومان رسیده است.

وی افزود: در برنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران افزایش 57 درصدی حق پرستاری مدنظر بود که به دلیل مشکلات اعتباری سازمان برنامه و بودجه افزایش 38 درصدی تاکنون محقق شده است و سازمان برنامه و بودجه قول داده است مابه تفاوت این افزایش را تأمین و پرداخت کند.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه از ابتدای سال جاری کمک‌معیشت شش هزار و 200 ایثارگر فاقد شغل و درآمد برقرار شده است، افزود: 34 هزار پرونده دیگر نیز برای برقراری کمک‌معیشت آماده شده است که در صورت تأمین اعتبار کمک‌معیشت این عزیزان نیز برقرار می‌شود. 12 هزار پرونده ایثارگرانی که بر اساس قانون برنامه ششم مجروحیت آن‌ها به تأیید نیرو‌های مسلح رسیده بود و فاقد مدارک بالینی بودند رسیدگی شده و به افتخار جانبازی نائل شدند و 650 میلیارد تومان معوقات جانبازان ماده 38 در سه ماه پایانی سال 1400 پرداخت شد و برای نخستین بار در سال 1401 مبلغ 9 هزار میلیارد تومان برای پاداش پایان خدمت جانبازان حالت اشتغال پیش‌بینی شده است که امیدواریم در آینده نزدیک اولین تخصیص آن صورت گیرد و عملیات پرداخت آن را آغاز کنیم.

پاکدل در پایان خاطرنشان کرد: بر اساس مکاتبات صورت گرفته با سازمان امور اداری و استخدامی مقرر شده است دومین آزمون بند ج ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه به زودی برگزار شود و از دستگاه‌های مختلف درخواست می‌کنیم شغل محل‌های مورد نظر را هر چه سریع‌تر به سازمان امور اداری و استخدامی اعلام کنند.

آخرین اخبار

رصد رسانه