شنبه 28 مهر 1397 |

تاریخ 1397/05/03         ساعت 14:32:23     گروه خبری تک عکس

معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران پایگاه اطلاع رسانی ایثار پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها جهت بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود. این پرسش‌ها و پاسخ‌ها علاوه بر پایگاه اطلاع رسانی ایثار در کانال این سایت در پیام رسان سروش نیز منتشر می‌شود:
سؤال: با سلام من فرزند متأهل جانباز ۳۰ درصد هستم و همسرم فاقد بیمه هستند می‌خواستم بدونم مطابق قانون، بیمه‌ای هست که من پرداخت کنم و از مزایای بیمه بهره‌مند شوم.
پاسخ: به استناد ماده (۱۳) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران تنها عائله تحت تکفل جانبازان و آزادگان مشمول پوشش خدمات بیمه درمانی و تکمیلی بنیاد می‌باشد و چنانچه فرزندان جانبازان به سبب کبارت سن یا ازدواج از کفالت پدر جانباز خارج شوند مشمول خدمات درمانی بنیاد نخواهند شد.

سؤال: با سلام به استحضار می‌رساند بنده و دو نفر از همکاران در سال 93 بازنشسته پیش از موعد شدیم ولی بعد از مدت کوتاهی حدوداً 4 ماه تقاضای اعاده بکار دادیم که محل خدمت قبول نکرد و در کمیسیون ماده 16 هم رد شد و علت آن را عدم جدا شدن ما اعلام نمودند درصورتی‌که کاملاً مغایر است و ما عملاً منفک شدیم و به دیوان عدالت اداری هم شکایت کردیم ولی الان 7 ماه است پاسخی دریافت نکردیم وکیل هم گرفتیم و هزینه کردیم. چرا اگر قانون است ادارات زیر بار نمی‌روند و کمیسیون هم حکم آنها را تأیید می‌کند ممنون می‌شوم اگر راهنمایی فرمایید.
پاسخ: جانبازانی که از طریق بازنشستگی از خدمت منفک شده‌اند مشمول اعاده به خدمت موضوع ماده (۴) قانون تسهیلات استخدامی اجتماعی جانبازان و ماده (۶۰) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران نمی‌گردند لیکن به استناد بند (چ) ماده (۸۷) قانون برنامه ششم توسعه، جانبازان بازنشسته به شرط داشتن مدرک لیسانس و بالاتر و عدم استفاده از سنوات ارفاقی می‌توانند بازگشت به کار شوند و چون رسیدگی به شکایات احکام برنامه ششم در صلاحیت کمیسیون ماده ۱۶ نمی‌باشد ایشان می‌توانند مراتب را از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری و اقامه دعوا نمایند.

سؤال: در صورت عدم اجرای رأی کمیسیون ماده 16 توسط یک شرکت یا اداره و یا عدم صحیح اجرای رأی کمیسیون ماده 16 چه باید کرد؟
پاسخ: آراء کمیسیون ماده ۱۶ قطعی و برای همه دستگاه‌ها لازم الاتباع و لازم الاجراست و ایثارگران عزیز می‌توانند برای تمکین و اجرای آراء کمیسیون ماده ۱۶ مربوط به مراکز و کارگاه‌ها مشمول قانون کار از طریق شورای حل اختلاف کارگری مستقر در ادارات کار و برای دستگاه‌های اجرایی و دولتی از طریق دادسرای رسیدگی به جرائم کارکنان دولت، پیگیری و طرح شکایت نمایند.

سؤال: شرکت ... به هیچ وجه حاضر به رعایت حقوق ایثارگران نیست مثلاً در خصوص ماده ۱۲ و مرخصی تحصیلی با وجود قانون از اعطای مرخصی تمام وقت آن هم در مقطع دکترا شانه خالی می‌کند. آیا مرجعی برای احقاق حقوق به طور کلی وجود دارد؟
پاسخ: در صورت عدم اجرای مفاد ماده (۱۲) قانون تسهیلات استخدامی اجتماعی جانبازان و آیین‌نامه مذکور از سوی دستگاه مشمول این قانون، ایشان می‌توانند مراتب را از طریق بنیاد منطقه یا از طریق کمیسیون ماده ۱۶ پیگیری و طرح شکایت نمایند.

سؤال: با سلام و عرض ادب و آرزوی سلامتی و سربلندی برای مقام معظم رهبری و همه مسئولین دلسوز نظام . می‌خواستم در رابطه با بخشنامه اعمال 5 درصد برای جانبازانی که فاقد مدارک بالینی هستند در برنامه ششم توسعه سؤال کنم که چه وقت این قانون اعمال می‌شود . متن خبر همین بخشنامه در خبرگزاری ایرنا توسط معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد مطرح شده است .
پاسخ: دستورالعمل اجرایی بند (الف) ماده (۸۷) قانون برنامه ششم توسعه از طریق ستاد کل نیروهای مسلح به کلیه نیروهای مسلح ابلاغ گردیده و رزمندگان عزیز می‌توانند با انجام فرایند این دستورالعمل و احراز و تعیین و تأیید درصد جانبازی از سوی کمیسیون‌های مربوط در نیروهای مسلح و اعلام آن به بنیاد شهید و امور ایثارگران از حداقل ۵ درصد جانبازی موضوع این قانون برخوردار گردند.
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :