یادداشت:

ما و تکلیف احیای امر شهادت

غلامرضا بنی اسدی_اربعین هم گذشت اما قرار نیست که عاشورا لابه لای صفحات تقویم گم شود. نه، ما تکلیف داریم نسبت به عاشورا همیشه به روز فکر کنیم، تولید محتوا داشته باشیم، به تکثیر پیام بپردازیم و نقشی اربعینی و مدام داشته باشیم. اگر ما میان شهادت و عاشورا پیوند ناگسستنی را ببینیم _ که هست _ میان اربعین و تکلیف بعد عاشورای خود هم این پیوند را باید باز تعریف کنیم.

برای من این جمله نقل شده از رهبر انقلاب که، امروز فضیلت زنده نگهداشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست، باز تعریفی از اربعین است. نقشه راهی است تا از شهیدان بگوییم برای رسیدن به افق بلند و چشم انداز موفق  توسعه باور شهادت. این می تواند یکی از درس های اربعین باشد، برای ما که می خواهیم همه چیز و همه زندگی مان را با سید الشهدا(ع) تعریف کنیم.   اگر عاشورا، تجلی شکوه شهادت بود، بعد آن هم باید این شکوه در چشم ها بماند و به اقتداری تبدیل شود که به مصداق « ترهبون به عدوالله» پشت دشمن را بلرزاند چه ما بمب اتم نداریم، موشک قاره پیما نداریم، جنگنده های مافوق صوت نداریم اما « شهادت» و سیره سید الشهدا را داریم که قوی تر از هر بمبی، دشمن را می شکند.   ما « پیام های قاره پیما» داریم که به دل های پاک و نگاه های منصف می رسد. ما مفاهیم پیشرونده و ما فوق تصور دشمن داریم که می تواند ما را در جهان ممتاز کند و در نبرد با دشمن، دست بالا را به نام ما بنویسد و این همه را از فرهنگ متعالی شهادت داریم که امام حسین(ع) در عاشورا به صریح ترین و ماندگار ترین شکل، بیان فرمود و با آن « هل من ناصر ینصرنی» آخرین، راه را برای همیشه باز گذاشت.   چنان فتح بابی مرد که فتوحات پی در پی را به دنبال داشت تا جایی که امروز در اربعین، جلوه هایی از آن را به چشم دیدیم و جهان هم می توانست ببیند که حتی رفتار مردمان را هم چنان تحت تاثیر قرار داد که از آن به سنتی « بین الفرهنگی» یاد کنند که دیگر ادیان و مذاهب را هم دچار خویش کرده است.    این روز ها ، جهان دید شکوه « حسین» را اما از یزید چه مانده است جز اسمی که به لعنت برزبان می آید و در دل می ماند؟ قصه ما و شهدا، ماجرای ما و دشمنان ما هم همین است؛ ما هزار بار هم اگر کشته شویم، با شهادت، زنده می مانیم و فتح های ماندگار رقم می زنیم و باطل کیشان و دشمنان غدار اما اگر پیروز هم بشوند - به ظاهر - باز بازندگان بزرگ این نبرد ها هستند که فتح از آن ماست حتی اگر به مقیاس ظاهر مغلوب شویم و شکست ، سهم آنان است حتی اگر به ظاهر پیروز شوند.   این دوگانه عجیب را به تمامه در ماجرای حضرت حسین(ع) می بینیم و در دفتر شهیدان خودمان هم می خوانیم. تاکید امام بر خواندن وصیت نامه های شهدا و اصرار رهبر انقلاب بر زنده نگهداشتن نام و یاد شهدا نیز در همین راستاست، نوعی لبیک عملی به هل من ناصر حسینی است. ان شا الله ما نیز با احیای امر شهادت و یاد شهدا و بیان فضیلت شهادت و شهدا، به امام حسین(ع) لبیک گوئیم تا در توسعه این فرایند، جهان به لبیک برخیزد و آن روز نیز- ان شاالله- دور نیست....  

    کانال تلگرام
   کانال اینستاگراممطالب مرتبط

منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

مدیرکل بنیاد کرمانشاه با اشاره به اینکه منزل شهدا محل نزول رحمت الهی است، اظهار داشت: ما در دیدار با خانواده شهدا، از برکت شهدای عزیز حاجات خود را می‌گیریم و امیدواریم در قیامت نیز از شفاعت این عزیزان بهره‌مند شویم.

|

روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

|

ایجاد اشتغال برای ایثارگران در مناطق روستایی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی

ایجاد اشتغال برای ایثارگران در مناطق روستایی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی

مدیرکل اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران از ایجاد اشتغال پایدار برای ایثارگران در مناطق روستایی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی خبر داد.

|

آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، آزادی خرمشهر را یکی از آزمون‌های بزرگ مردم همیشه در صحنه ایران دانست و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی آزادسازی خرمشهر را موهبت الهی اعلام کردند و فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

|

فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند
فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند

ناخدا صمدی گفت: در دهم اردیبهشت سال 61 عملیات بیت المقدس در چهار مرحله آغاز شد، سه قرارگاه، عملیات آزادسازی را انجام می دادند که گردان ما جزو جبهه جنوب بود، از همان روز های اول که عملیات شروع شد، ما در منطقه بودیم و در مرحله چهارم عملیات هر سه قرارگاه در راه آهن و گمرک خرمشهر به ...

|