یادداشت:

ما و تکلیف احیای امر شهادت

غلامرضا بنی اسدی_اربعین هم گذشت اما قرار نیست که عاشورا لابه لای صفحات تقویم گم شود. نه، ما تکلیف داریم نسبت به عاشورا همیشه به روز فکر کنیم، تولید محتوا داشته باشیم، به تکثیر پیام بپردازیم و نقشی اربعینی و مدام داشته باشیم. اگر ما میان شهادت و عاشورا پیوند ناگسستنی را ببینیم _ که هست _ میان اربعین و تکلیف بعد عاشورای خود هم این پیوند را باید باز تعریف کنیم.

برای من این جمله نقل شده از رهبر انقلاب که، امروز فضیلت زنده نگهداشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست، باز تعریفی از اربعین است. نقشه راهی است تا از شهیدان بگوییم برای رسیدن به افق بلند و چشم انداز موفق  توسعه باور شهادت. این می تواند یکی از درس های اربعین باشد، برای ما که می خواهیم همه چیز و همه زندگی مان را با سید الشهدا(ع) تعریف کنیم.   اگر عاشورا، تجلی شکوه شهادت بود، بعد آن هم باید این شکوه در چشم ها بماند و به اقتداری تبدیل شود که به مصداق « ترهبون به عدوالله» پشت دشمن را بلرزاند چه ما بمب اتم نداریم، موشک قاره پیما نداریم، جنگنده های مافوق صوت نداریم اما « شهادت» و سیره سید الشهدا را داریم که قوی تر از هر بمبی، دشمن را می شکند.   ما « پیام های قاره پیما» داریم که به دل های پاک و نگاه های منصف می رسد. ما مفاهیم پیشرونده و ما فوق تصور دشمن داریم که می تواند ما را در جهان ممتاز کند و در نبرد با دشمن، دست بالا را به نام ما بنویسد و این همه را از فرهنگ متعالی شهادت داریم که امام حسین(ع) در عاشورا به صریح ترین و ماندگار ترین شکل، بیان فرمود و با آن « هل من ناصر ینصرنی» آخرین، راه را برای همیشه باز گذاشت.   چنان فتح بابی مرد که فتوحات پی در پی را به دنبال داشت تا جایی که امروز در اربعین، جلوه هایی از آن را به چشم دیدیم و جهان هم می توانست ببیند که حتی رفتار مردمان را هم چنان تحت تاثیر قرار داد که از آن به سنتی « بین الفرهنگی» یاد کنند که دیگر ادیان و مذاهب را هم دچار خویش کرده است.    این روز ها ، جهان دید شکوه « حسین» را اما از یزید چه مانده است جز اسمی که به لعنت برزبان می آید و در دل می ماند؟ قصه ما و شهدا، ماجرای ما و دشمنان ما هم همین است؛ ما هزار بار هم اگر کشته شویم، با شهادت، زنده می مانیم و فتح های ماندگار رقم می زنیم و باطل کیشان و دشمنان غدار اما اگر پیروز هم بشوند - به ظاهر - باز بازندگان بزرگ این نبرد ها هستند که فتح از آن ماست حتی اگر به مقیاس ظاهر مغلوب شویم و شکست ، سهم آنان است حتی اگر به ظاهر پیروز شوند.   این دوگانه عجیب را به تمامه در ماجرای حضرت حسین(ع) می بینیم و در دفتر شهیدان خودمان هم می خوانیم. تاکید امام بر خواندن وصیت نامه های شهدا و اصرار رهبر انقلاب بر زنده نگهداشتن نام و یاد شهدا نیز در همین راستاست، نوعی لبیک عملی به هل من ناصر حسینی است. ان شا الله ما نیز با احیای امر شهادت و یاد شهدا و بیان فضیلت شهادت و شهدا، به امام حسین(ع) لبیک گوئیم تا در توسعه این فرایند، جهان به لبیک برخیزد و آن روز نیز- ان شاالله- دور نیست....  

    کانال تلگرام
   کانال اینستاگراممطالب مرتبط

اعلام جزئیات مراسم تدفین پیکرهای 2 شهید گمنام در «کشکسرای مرند»

اعلام جزئیات مراسم تدفین پیکرهای 2 شهید گمنام در «کشکسرای مرند»

مسئول امور شهدای گمنام اداره‌کل حفظ آثار دفاع مقدس آذربایجان شرقی گفت: پیکرهای مطهر 2 شهید گمنام دوران دفاع مقدس روز سه‌شنبه یکم اسفندماه در شهر «کشکسرای مرند» به خاک سپرده خواهند شد.

|

وداع مردم همدان با شهید «عبدالرضا حیدری»

وداع مردم همدان با شهید «عبدالرضا حیدری»

امروز و در جریان برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای نیروی انتظامی، مردم شهیدپرور همدان با پیکر مطهر شهید «عبدالرضا حیدری» وداع کردند.

|

پدر شهیدان «رستمیان» به ملکوت اعلی پیوست

پدر شهیدان «رستمیان» به ملکوت اعلی پیوست

پدر شهیدان «رستمیان» از شهدای استان سمنان در 85 سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد و به دیدار فرزندانش شتافت.

|

برگزاری مراسم بزرگداشت گروه انقلابی «ابوذر» در نهاوند

برگزاری مراسم بزرگداشت گروه انقلابی «ابوذر» در نهاوند

با حضور تولیت آستان قدس رضوی مراسم بزرگداشت شهدای گروه انقلابی «ابوذر» همراه با یادواره 850 شهید والامقام شهرستان «نهاوند» برگزار شد.

|

برگزاری مراسم تشییع پیکر ۲ شهید دوران دفاع مقدس در کرج

برگزاری مراسم تشییع پیکر ۲ شهید دوران دفاع مقدس در کرج

پیکر مطهر شهیدان «وحید سلمان اژدری» و «جعفر نژاد معصوم» پس از تشییع باشکوه در گلزار شهدای امامزاده محمد (ع) کرج در بستر خاک آرام گرفتند.

|