در حال بارگذاری ...
 • روایت حیات از تحصن ٣ ماهه برای دریافت درصد جانبازی
  رئیس کمیسیون پزشکی: برخورد فیزیکی با هیچ مراجعه کننده ای صورت نگرفته است

  یکی از رسانه ها با انتشار خبری از تحصن سه ماهه فردی در مقابل دفتر کمیسیون پزشکی بنیاد شهید نوشته که مدعی جانبازی در دوران دفاع مقدس است .

  دکتر غلامرضا طائبی، رئیس کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفتگو با پایگاه خبری حیات، اظهار داشت: رزمندگانی که به خاطر دفاع از سرزمین و دینشان از همه چیز گذشتند و به جبهه رفتند برای ما عزیز هستند و ما تمام تلاش خود را می کنیم تا ذره ای از حقشان پایمال نشود.
  به گفته رئیس کمیسیون پزشکی در جلسه کمیته احراز پرونده ایشان مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به محتویات پرونده به شرح وظایف کمیسیون احراز مرکز و ایین نامه ها و مقررات جانبازی و دستورالعمل ابلاغی مربوط به احراز، این تصمیم اتخاذ شد که کمیته احراز برای اخذ نظر تخصصی به کمیسیون پزشکی معرفی شود و نظر کمیسیون پزشکی فصل الخطاب قرار گیرد.
  طائبی با اشاره به تصمیم کمیته احراز تصریح کرد: فقدان مدارک پزشکی لازم مبنی بر مجروحیت ایشان و نیز عدم تایید شورای عالی پزشکی یگان نظامی که ایشان را به جبهه اعزام کرده است، دو عاملی هستند که دست کمیسیون را برای احراز جانبازی این بزرگوار بسته است.

  وی افزود: پرونده این فرد دو بار مورد بررسی قرار گرفته ولی مصدومیتشان از سوی پزشکان احراز نشده است، همچنین، ضمن راهنمایی های لازم از ایشان خواسته شد که نظر شورای عالی پزشکی یگان نظامی مربوطه را در مورد مصدومیتشان دریافت کند تا به استناد آن و با استفاده از مفاد قانونی برنامه ششم توسعه نسبت به حل مشکل اقدام شود که تاکنون چنین مستنداتی را نیز ارائه نکرده اند.

  دکتر طائبی افزود: ضمن توضیح  دو راه قانونی ، برای گرفتن درصد جانبازی از سوی کمیسیون پزشکی بنیاد شهید برای این رزمنده محترم، از ایشان خواسته شد که یا صورت سانحه معتبر بیاورد و یا از شورای عالی پزشکی یگان مربوطه   بخواهد پرونده پزشکی ایشان را تایید و برای ما ارسال کنند در این صورت کمیسیون پزشکی بنیاد می تواند ٥ درصد جانبازی به ایشان بدهد که هیچیک را انجام نداده است و متاسفانه ما نمیتوانیم خارج از قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و ایین نامه های مصوب هیات دولت کاری انجام دهیم.
  اساس تشکیل بنیاد شهید و امور ایثارگران تکریم جامعه معزز شاهد و ایثارگر و رسیدگی به مشکلات و مسایلی است که پیش رو دارند. در همین راستا، از جمله وظایف بنیاد شهید تعیین درصد برای رزمندگانی است که در جبهه حضور یافته اند و مصدوم شده اند تا بتواند در چارچوب قانون به وظایفی که در قبال جانبازان بر عهده دارد عمل کند.

  به بیان رئیس کمیسیون پزشکی بنیاد، برای تعیین درصد جانبازی کمیسیونی تشکیل شده است که بر اساس استانداردهای پزشکی و حقوقی، مصدومین شیمیایی و غیر شیمیایی جنگ را تعیین درصد می کند و این عزیزان بر این اساس از یک سری حمایت ها و کمک ها که در قانون مشخص شده است بهره مند می شوند.

  دکتر غلامرضا طائبی رئیس کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه به خبرنگار حیات گفت: در زمینه صدور درصد جانبازی مفاد صریح و روشن قانونی وجود دارد که به هیچ وجه نمی توان آن را نادیده گرفت و بدون طی مراحل آن اقدام به صدور درصد جانبازی کرد، "بر اساس ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه، موضوع تعیین تکلیف کلیه مشمولان قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران تاکید دارد که یگان های اعزام کننده نهاد های متولی موظفند، گواهی مورد نیاز افراد مشمول این ماده و صورت سانحه را به کمیسیون احراز بنیاد شهید و امور ایثارگران ارائه نمایند، ضمن اینکه بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است، رزمندگان هشت سال دفاع مقدس که صورت سانحه بالینی همزمان مجروحیت را ندارند، اما مجروحیت آن ها توسط کمیسیون پزشکی نهاد اعزام کننده( نیروهای مسلح) احراز می شود را به عنوان جانباز تلقی کنند."
  وی افزود این رزمنده محترم فاقد مدارک پزشکی معتبر و مستند احراز شده می باشد تنها مدارک ایشان نسخه های دو پزشکی است که  مستند و معتبر نیست از ایشان بارها خواسته شد که نظر شورای عالی پزشکی  یگان مربوطه که تا کنون این کار را انجام نداده است.
  وی در پایان گفت همه مردم برای ما عزیز هستند و رزمندگان جایگاه ویژه ای برای همه به خصوص ما دارند که وظیفه مان تکریم و رسیدگی به امور ایشان است بنابراین همیشه سعی کرده ایم با احترام و تکریم وظیفه مان را در قبال رزمندگان و کسانی که حق زیادی به گردن ما دارند انجام دهیم دکتر طائبی تاکید کرد هیچ برخورد فیزیکی وضرب و شتمی از سوی افراد  این کمیسیون و کارکنان بنیاد شهید با ایشان صورت نگرفته است و فیلم دوربین های مدار بسته نیز موید همین گفته می باشد.

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران