در حال بارگذاری ...
 • در گفت وگوی حیات با جانبازان مطرح شد؛

  مهمترین مشکلات پیش‌روی جانبازان شیمیایی

  حیات: مهمترین مشکلات و مسائل پیش روی جانبازان شیمیایی، در گفت وگوی خبرنگار پایگاه خبری حیات با دو جانباز شیمیایی و همسران یکی از جانبازان شیمیایی مطرح و بررسی شد.

  حسین توکلی جانباز 25 درصد شیمیایی و از رزمندگان ارتشی 8 سال دفاع مقدس در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات، با اشاره به مشکلات پیش روی جانبازان شیمیایی، اظهار کرد: از نظر بنده مهمترین مشکل جانبازان شیمیایی همین تنگی نفس ناشی از مصدومیت است. با توجه به بالا رفتن سن جانبازان، حتی عزیزانی که در جوانی به گفته پزشکان نیازی به استفاده از کپسول اکسیژن نداشته اند با افزایش سن مشکلات تنفسی شان زیاد می شود و احتیاج دارند که از کپسول استفاده کنند بنابراین بهتر است کپسول در دسترس همه جانبازان شیمیایی قرار گیرد چرا که همان مصدومیت های اولیه و شاید کم، رشد و توسعه می یابد و از این رو به مراقبت و نگهداری بیشتر هم نیاز پیدا می کند.

   

  *ضرورت وجود پرستار برای جانبازانی که به سن بالا رسیدند

  این جانباز شیمیایی اضافه کرد: مشکل دیگر جانبازان شیمیایی، به مسئله پرستار مربوط می شود؛ با توجه به این که وقتی سن جانباز بالاتر می رود، به مراقبت بیشتری هم نیاز پیدا می کند باید در این زمینه هم چاره ای اندیشیده شود و در ارائه خدمات به کسانی که نیاز بیشتری دارند عنایت شود.

   

  *از ناراحتی خانواده بخاطر رفتارمان، افسرده می شویم

  حسین ابراهیم پور جانباز 40 درصد شیمیایی نیز در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات، مهمترین مشکلات مربوط به جانبازان شیمیایی را، مشکلات اعصاب و روانی آنان دانست و اظهار داشت: جانبازان شیمیایی مخصوصا اکثر آنهایی که تمام درصد جانبازی شان مربوط به مصدومیت شیمیایی است، مشکل اعصاب و روان نیز دارند و به همین دلیل بعضا در برخورد با خانواده و اطرافیان، به صورت ناخواسته با مشکل مواجه می شوند و خانواده و اطرافیان نیز با وجود این که این جانباز و سرپرست خانواده شان را دوست دارند، اما ممکن است از تکرار این رفتارهای او بعد از حدود 30 سال از جنگ، خسته شوند؛ وقتی هم که خود جانباز این خستگی اطرافیان و خانواده( که البته حق هم دارند) را متوجه می شوند، بسیار ناراحت و افسرده می شوند.

  این جانباز شیمیایی افزود: بهتر است زمینه هایی که باعث افزایش روحیه و شادابی و نشاط این عزیزان می شود بیشتر فراهم شود. ناراحتی های روحی بر خانواده جانباز تاثیر منفی دارد و این تاثیر منفی باعث تشدید افسردگی جانباز می شود.

  ابراهیم پور در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: مشکل دیگری هم برای کل جانبازان عزیز دوران دفاع مقدس وجود دارد که بنده هم خودم بارها با آن روبرو و به شدت ناراحت شده ام؛ نگاه بعضی از مردم جامعه به ما است،مثلا وقتی به اداره یا یک مکان عمومی می رویم و گاهی به دلیل مشکلات اعصاب ناشی از همان جانبازی شیمیایی، نمی توانیم مانند افراد سالم صبر کنیم و می گوییم جانباز هستیم و خواهش می کنیم به دلیل مشکلات جسمی، کارمان را زودتر انجام دهند، فورا سؤال می کنند، چقدر حقوق می گیرید؟ این نوع نگرش خیلی ما را اذیت می کند، نگاه جامعه باید تغییر پیدا کند، ما اگر سالم بودیم که مسئله ای نداشتیم.

   

  *امکان مهاجرت برخی خانواده های جانباز از تهران وجود ندارد

  فاطمه علی پور همسر جانباز( 70 درصد) شیمیایی، حسن جوانمردی نیز در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات، در مورد مهمترین مشکلات جانبازان شیمیایی و خانواده های شان، گفت: مهمترین مشکل جانبازان دوران دفاع مقدس، ناتوانی جسمی است که همین عامل باعث خراب شدن روحیه جانباز و به تبع آن اثرگذاری این شرایط بد روی تمام اعضای خانواده است؛ یعنی این جانبازی و مشکلات جسمی ناشی از شیمیایی شدن، همه چیز را تحت تأثیر قرار می دهد.

  این همسر جانباز افزود: جانبازان دوران دفاع مقدس با درصد بالا به گونه ای هستند که نمی شود به عنوان یک فرد سالم با آنان برخورد کرد؛ یعنی انتظاراتی که از یک انسان سالم داریم، از آنان نمی توان داشت.

  خانم علی پور گفت: به اعتقاد پزشکان و از جمله پزشکان بنیاد، برای کاهش مسایل و عوارض مربوط به مصدومیت شیمیایی جانباز مثل عوارض ریوی، بهتر است از تهران که دارای هوای بسیار الوده ای می باشد به شهرهای خوش اب و هوا و دارای هوای پاک مهاجرت کرد که برای این راهکار باید تمهیداتی اندیشیده شود تا امکان مهاجرت برای خانواده ها وجود داشته باشد و تغییر محل زندگی به اسانی امکان پذیر باشد.  

  صادق چهرقانی

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران