در حال بارگذاری ...
نخبه ایثارگر دانش اموخته توتال در گفت و گو با حیات:

برگشتم تا از دانشم در جهت توسعه کشورم استفاده کنم

رضا اخزری متولد 1370 اهل ایلام و اصالاتا دهلرانی است. او دانش‏ آموخته ممتاز کارشناسی مهندسی نفت دانشگاه شریف و کارشناسی ارشد مهندسی نفت با گرایش اکتشاف از موسسه عالی ملی نفت فرانسه(IFP) است. او پس از تحصیل با وجود پیشنهاد کاری از سوی شرکت های نفتی بین المللی به ایران برگشت تا از دانشش در توسعه ایران بهره گیرد. رضا از فرایند بکارگیری نخبگان در سطوح مورد نیاز کشور شکوه دارد و معتقد است جذب نخبگان به عمل میسر است نه به حرف. گفت و گوی حیات با این جوان نخبه عضو خانواده ایثارگران از نظر شما می گذرد:

من در مقطع کارشناسی مهندسی نفت دانشگاه شریف خواندم و در پایان دوره کارشناسی از سوی مرکز استعدادهای درخشان این دانشگاه، به عنوان دانشجوی ممتاز شناخته شدم و بنابراین جزء کسانی بودم که می توانستم بدون ازمون در دانشگاه شریف تحصیلات ارشد را ادامه دهم. همان موقع چند مصاحبه با نمایندگان شرکت توتال که به ایران امده بودند تا دانشجوهای مستعد و ممتاز را انتخاب و ان ها را برای ادامه تحصیل توسط این شرکت بورسیه کنند انجام دادم و خوشبختانه موفق شدم بورسیه توتال برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد موسسه عالی ملی نفت فرانسه را کسب کنم.

اخزری که پدرش ازاده و جانباز 30 درصد است در مورد علت قبول بورسیه توتال و مراحل اتمام تحصیلات در فرانسه ادامه داد: من که تشنه کسب دانش و اطلاعات جدید و تجربیات تخصصی در حوزه نفت بودم تصمیم گرفتم برای ادامه تحصیل در موسسه عالی ملی نفت فرانسه که یکی از 5 دانشگاه برتر جهانی در حوزه انرژی است به این کشور بروم. بنابراین از تابستان سال 1394 به فرانسه رفتم و طی 4 ترم سخت، فشرده، تخصصی و البته بدون تعطیلی ، که مجموعا 18 ماه طول کشید درسم را با موفقیت به پایان رساندم  و در این مدت برای فعالیت های عملی تخصصی به کشورهای دیگری هم سفر کردم، 5 ماه کارورزی من، کار بر روی میدان نفت سنگین البرتای کانادا بود که در مرکز فنی شرکت توتال پروژه ام را به پایان رساندم و دفاع کردم.

این نخبه جوان علت بازگشت به ایران پس از اتمام تحصیلاتش را چنین شرح داد: من اهل ایلام هستم. ایلام یک شهر نفتی است ولی حتی مرکز استان هم منطقه محروم محسوب می شود. من هدفم از تحصیل در فرانسه بازگشت به ایران و استفاده از تخصصم در حوزه های نفتی ایران و پیشرفت و توسعه کشورم بود، با وجود این که توتال اماده قرارداد با من برای کار در این شرکت بود،  پس از دفاع از پروژه ام نتوانستم بیش از این صبر کنم و از توتال خواستم برایم بلیط بازگشت به ایران را بگیرد. به این ترتیب، 4 روز پس از دفاع  به ایران برگشتم چون هدف من دراین جا محقق می شد. بسیاری از افرادی که من را می بینند و از شرایط تحصیلی من در فرانسه و توتال اگاه می شوند با تعجب از من می پرسند چرا نماندی؟ من برگشتم تا در حیطه تخصصی خودم برای پیشرفت کشورم تلاش کنم و شاهد پیشرفت ایران در این حوزه باشم.

این دانش اموخته نفت شریف، در مورد بورسیه توتال توضیح داد: توتال هر ساله حدود 15 دانشجو از کشورهای مختلف نفت خیز، را با هدف کمک به پیشرفت تحصیلی دانشجویان نخبه و علاقمند و مستعد بورسیه می کند. البته این دانشجویان تحصیل کرده توتال در هنگام عقد قرارداد توتال با کشور متبوعشان می توانند این شرکت را در انجام پروژه های نفتی کمک کنند. در این دوره، من به همراه یک نفر دیگر بورسیه مستقیم توتال بودم.

 کمک بورسیه های توتال بدون هیچگونه تعهدی نسبت به کار برای شرکت صورت می گیرد، مهندس جوان ایلامی ضمن اشاره به این موضوع ادامه داد: دانشجوی بورسیه توتال، بعد از اتمام درس می تواند در ان جا بماند و با توتال کار کند یا به کشورش برگردد من نیز پیشنهاد کار در توتال و یک شرکت نفتی چند ملیتی را داشتم ولی هدفم کاربرد دانشم برای پیشرفت کشورم بود نه کشور فرانسه، بنابراین برگشتم و حتی کار گرفتن مدرک توسط کارکنان توتال و دوستانم انجام و ارسال شد دو ماه هم ارزشیابی مدرکم در وزارت علوم طول کشید تا این که در تیرماه سال گذشته مدرک مورد تایید وزارت علوم را گرفتم.

اخذری در مورد هفت خوان پیدا کردن کار با توجه به تخصص و رتبه علمی اش گفت: برای کار به وزارتخانه و شرکت ها و مراکز متعدد نفتی مراجعه کردم و رزومه دادم گاهی با این جمله روبرو می شدم که چرا برگشتی...اینجا کار نیست...ولی من با وجود دوندگی ها و گاه خسته شدن ها، ناامید نشدم ان ها می گفتند استخدام نداریم و باید در ازمون شرکت کنی و ازمونی هم در کار نبود. از یک طرف می گویند نیاز به متخصصان ایرانی داریم و از طرف دیگر در عمل نه تخصص برایشان مهم است نه رتبه علمی و نه دانشگاهی که تحصیل کرده ای.

وی در مورد فرایند پیدا کردن شغل و همکاری اش با مراکز و شرکت های نفتی ایرانی، در حال حاضر افزود: پس از ارائه مقاله ام در نخستین کنفرانس بین المللی بهبود و ازدیاد برداشت نفت و گاز در ایران، یکی از اشخاص متخصص و با تجربه در این حوزه من را برای مصاحبه به شرکت ایدرو معرفی کرد که پذیرفته شدم و در حال حاضر در شرکتی زیرمجموعه ان، که مطالعاتی روی میدانهای نفتی برای توسعه میادین انجام میدهد مشغول به کار هستم. همزمان در طرح همکاری با دانشمندان ایرانی غیرمقیم پذیرفته و سپس از سوی بنیاد نخبگان، برنده جایزه همکاری با متخصصان و دانشمندان ایرانی نیز غیر مقیم شدم . همچنین با شرکتی در زمینه غربالگری پیشرفته روشهای ازدیاد برداشت از میدانهای نفتی همکاری می کنم. اخیرا هم به عنوان مشاور عالی نماینده شهرستان ایلام، دکتر سلام امینی، در امور صنایع نفت، گاز و پتروشیمی انتخاب شدم که امیدوارم برای پیشرفت استان ایلام موثر باشم.

رضا اخزری با بیان این که قصد دارد مدیریت را در مقطع دکترا ادامه دهد و با وزارت نفت همکاری کند در پایان تاکید کرد: دیدن اشخاص فاقد شایستگی و صلاحیت علمی در جایگاهی علمی، انسان را مایوس می کند. اگر می خواهیم نخبگان به ایران برگردند باید زمینه های عملی و شغلی ان ها را فراهم کنیم که این هدف با عمل میسر می شود نه با هزار گفته .

طاهره ساعدی

    کانال تلگرام
   کانال اینستاگرامنظرات کاربران