در حال بارگذاری ...
 • روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

  به گزارش حیات، سرهنگ احیاء امیری فرمانده گردان شهید قاسمی یکی از افرادی بود که در انجام عملیات بیت المقدس برای آزادسازی خرمشهر حضور داشت. وی: زمان یکه وارد این عملیات شدم  21 سال بیشتر نداشتم. در مرحله چهارم این عملیات به سوی خرمشهر در حرکت بودیم مجروح شدم. ترکش به سرم اصابت و سپس کمانه کرد و رد شد و پزشک معالج اصرار داشت که ادامه حضور در عملیات را رها کنم و برای درمان به عقب بازگردم.اگر به علت این مشکل به عقب باز می گشتم سایر بچه‌های حاضر در گردان احساس تنهایی می کردند اما با اصرار و پافشاری حضور در عملیات را ادامه دادم.

   

  باید از بروز عفونت در سر جلوگیری می‌کردم اما هوا آنقدر گرم بود که احتمال عفونت وجود داشت به همین دلیل هم رزم‌ها اقدام به ساخت سایه بانی برای اینکه از سایه آن استفاده کنم کردند اما این سایه بان در تیررس عراقی‌ها بود و هرزمانیکه در زیر آن قرار می گرفتنم دشمن شروع به تیراندازی می‌کرد و بالاخره آن را از بین بردند.‌

   

  از آنجایی که عراقی‌ها نمی‌خواستند خرمشهر دست نیروهای ایرانی بیفتد، درگیری‌ها طی مرحله سه تا چهار از عملیات بیت المقدس به صورت شبانه روزی بود و بالاخره توانستیم در سوم خرداد این شهر را از اشغال عراقی‌ها خارج کنیم. ما جزو اولین نیروهایی بودیم که وارد این شهر شدیم و اولین نماز جماعت را به امامت آیت الله عبدالحسن شیرازی در مسجد جامع خرمشهر به جا آوردیم.

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  مدیرکل بنیاد کرمانشاه با اشاره به اینکه منزل شهدا محل نزول رحمت الهی است، اظهار داشت: ما در دیدار با خانواده شهدا، از برکت شهدای عزیز حاجات خود را می‌گیریم و امیدواریم در قیامت نیز از شفاعت این عزیزان بهره‌مند شویم.

  |

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، آزادی خرمشهر را یکی از آزمون‌های بزرگ مردم همیشه در صحنه ایران دانست و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی آزادسازی خرمشهر را موهبت الهی اعلام کردند و فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

  |

  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند
  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

  روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند

  ناخدا صمدی گفت: در دهم اردیبهشت سال 61 عملیات بیت المقدس در چهار مرحله آغاز شد، سه قرارگاه، عملیات آزادسازی را انجام می دادند که گردان ما جزو جبهه جنوب بود، از همان روز های اول که عملیات شروع شد، ما در منطقه بودیم و در مرحله چهارم عملیات هر سه قرارگاه در راه آهن و گمرک خرمشهر به ...

  |

  نظرات کاربران