در حال بارگذاری ...
 • یادی از یک خلبان جاوید الاثر نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی

  از ابتدای جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، ترویجی، از فعالترین خلبانان در پروازهای عملیاتی خلیج فارس بود و چهار سال از دوران دفاع مقدس را در یکان‌های هوا دریا و بر فراز آبهای نیلگون خلیج فارس حراست از تمامیت ارضی میهن اسلامی سپری کرد.

  به گزارش حیات، امیر دریادار دوم خلبان، شهید صادق ترویجی روز ۳۰ شهریور ماه ۱۳۳۳ در خانواده‌ای اصیل در شهرستان آبادان به دنیا آمد و دوران طفولیت و تحصیلات مقدماتی را در میان مردم آن شهر گذراند. زندگی در میان مردم سلحشور و غیور خوزستان در او شخصیتی با ایمان و فداکار به وجود آورد و با توجه به پیشینه قوی تاریخی نیروی دریایی در زادگاهش روز اول خرداد ماه سال ۱۳۵۳ به صف دریادلان نیروی دریایی پیوستند.

   

  صادق جهت طی دوره خلبانی به خارج از کشور اعزام و با اخذ گواهی نامه دوره عالی بالگردهای SH به میهن بازگشته و با توجه به استقرار اسکادران هوا دریای نیروی دریایی در منطقه دوم دریایی بوشهر به این منطقه اعزام شد. او از چنان توانایی و مهارتی در حرفه‌ای خلبانی برخوردار بود که همواره مورد تحسین و تمجید همرزمانشان قرتر می‌گرفت

  صادق از خلبان صاحب نظر در زمینه تهیه بالگرد جهت اسکادران هوا دریای بوشهر بوده و در سال ۱۳۶۰ با موفقیت مأموریت محوله را با انجام داد و با بالگردهای خریداری شده به میهن بازگشتند. از ابتدای جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، ترویجی، از فعالترین خلبانان در پروازهای عملیاتی خلیج فارس بود و چهار سال از دوران دفاع مقدس را در یکان‌های هوا دریا و بر فراز آبهای نیلگون خلیج فارس حراست از تمامیت ارضی میهن اسلامی سپری کرد.

   

  او عمیقاً به وجود مقدس امام زمان(عج) اعتقاد داشت و همیشه می‌گفت: «در برهه‌ها و لحظات بسیاری، حضور امام زمان(عج) و کمک‌های غیبی او را به رزمندگان جبهه اسلام دیده و از نزدیک لمس کرده‌اما «.و همچنین اعتقاد داشت که وظیفه حفاظت و حراست از آبهای خلیج فارس بر عهده نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران است و در این باره می‌گفت:» حفاظت دریا و سیادت خلیج فارس با ماست وتا جان در بدن داریم، از این منطقه حراست می‌کنیم و اجازه نخواهیم داد هیچ شناور و جنبندهای، بدون اجازه ما وارد این منطقه شود.«

   

   مسئول امنیت پرواز، دایره امنیت پرواز، اسکادران ضد زیر سطحی دریایی ایستگاه دوم هوادریای بوشهر، فرماندهی اسکادران بالگرد ضد زیرسطحی از جمله مسئولیت هایی است که در طول حیات خود داشت.

   

  شهید عالی مقام  روز نهم فروردین ماه ۱۳۶۳ در حین عملیات اسکورت رزمی در خلیج فارس توسط موشک دشمن بعثی مورد اصابت قرار گرفت و پیکر پاکش آذین آب‌های نیلگون خلیج همیشه فارس شد.

   

  در سال های آغازین جنگ، همگام با حضوردر عملیات‌های دریایی از قافله زندگی نیز عقب نماند و با قبول مسئولیت زندگی، با همسری مهربان و دلسوز ازدواج کردکه ثمره این ازدواج دو فرزند به نام «علی» و «نازنین» بود. همسر این خلبان در مورد خصوصیات اخلاقی او می‌گوید:«ترویجی، در کمک کردن به مردم بی بضاعت، همکاران و دوستانش که توانایی مالی ضعیفی داشتند، بسیار فعال و خدمتگزار بودند، به طوری که بعد از شهادت او بسیاری از همکاران و دوستانش می‌آمدند و قرض‌هایی را که از شهید گرفته بودند، پس می‌دادند.

   

  او با خلوص نیت و هماهنگی‌هایی که با من انجام می‌داد، خواربار خانه را به افراد بی‌بضاعت و فقیر می‌بخشید و در یک کلام او انسانی کامل و به تمام معنا انسان بود«.

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  مدیرکل بنیاد کرمانشاه با اشاره به اینکه منزل شهدا محل نزول رحمت الهی است، اظهار داشت: ما در دیدار با خانواده شهدا، از برکت شهدای عزیز حاجات خود را می‌گیریم و امیدواریم در قیامت نیز از شفاعت این عزیزان بهره‌مند شویم.

  |

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

  |

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، آزادی خرمشهر را یکی از آزمون‌های بزرگ مردم همیشه در صحنه ایران دانست و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی آزادسازی خرمشهر را موهبت الهی اعلام کردند و فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

  |

  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند
  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

  روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند

  ناخدا صمدی گفت: در دهم اردیبهشت سال 61 عملیات بیت المقدس در چهار مرحله آغاز شد، سه قرارگاه، عملیات آزادسازی را انجام می دادند که گردان ما جزو جبهه جنوب بود، از همان روز های اول که عملیات شروع شد، ما در منطقه بودیم و در مرحله چهارم عملیات هر سه قرارگاه در راه آهن و گمرک خرمشهر به ...

  |

  نظرات کاربران