در حال بارگذاری ...
 • مشاور وزیر کشور در امور جانبازان در گفت و گو با حیات(1):

  فضاها و اماکن شهری برای استفاده جانبازان مطلوب نیست

  از اغاز دولت یازدهم تا کنون، روند ساماندهی اماکن عمومی برای تطابق با نیازهای جامعه جانبازان و معلولان نسبتا قابل قبول بوده است ولی با وضعیت مطلوب هنوز خیلی فاصله داریم. غلامرضا یاوند عباسی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی حیات ضمن اشاره به این موضوع، به مسایل و مشکلاتی که در این زمینه مشاهده می شود پرداخت. این گفتگو در دو قسمت از نظر شما می گذرد:

   

  • اماکن و فضاهای معلول چه اماکنی هستند؟
  • ما به اماکن و فضاهای عمومی که در برگیرنده نیاز جانبازان و معلولان نیستند معلول و ناقص می گوییم
  • مهمترین مشکلات جانبازان و معلولان برای استفاده از فضاها و اماکن عمومی شهری چیست؟
  • مهمترین معلولیت و نقص اماکن، نبود سطح شیبدار یا وجود سطوح شیبدار غیر استاندارد، وجود موانع در ورودی ساختمان ها، چارچوب های نامناسب درب ها، وجود پله برای رسیدن به اسانسور، عدم وجود بالابر در ساختمان های فاقد اسانسور و نبود دربهای کشویی برای دستشویی ها است که توجه به ان ها می تواند بسیاری از مشکلات این عزیزان را رفع کند.
  • در قوانین موجود کشور تا چه حد به نیازهای جانبازان و معلولان برای استفاده اسان از فضاها و اماکن عمومی، دولتی و خصوصی پرداخته شده است؟
  • ما در این زمینه هم قوانین خوبی داریم و هم ضوابط و ایین نامه های مختلفی در دسترس هست و میتوان گفت در این حوزه هیچ کمبود قانونی مشاهده نمی شود از برنامه سوم توسعه تا امروز ما شاهد قانون گذاری و تدوین ایین نامه های دولتی متناسب و در راستای اجرایی شدن قانون در این زمینه بوده ایم، همچنین قانون جامع معلولان هم به این موضوع پرداخته است در همین راستا، ایین نامه ماده 2 قانون جامع معلولان، ستادی را با عنوان ستاد مناسب سازی معابر و اماکن عمومی پیش بینی کرده است که در ان بعضی وزرا و افراد مسئول دیگر برای رسیدگی به  موضوع  تناسب مبلمان شهری با نیاز جانبازان و معلولان، عضویت دارند.
  • چرا با وجود قوانین جانبازان و معلولان امکان استفاده از فضاهای شهری و اماکن عمومی را یا ندارند و یا به سختی و مشکلات زیاد استفاده می کنن؟
  • علیرغم وجود بسترهای قانونی، کشور ما در این زمینه بسیار عقب هست در حال حاضر علاوه بر جامعه بزرگ جانبازان و معلولان به خاطر پیر شدن جمعیت کشور، روز به روز بر تعداد ناتوانان و سالمندان نیز افزوده می شود بنابراین باید فکر اساسی در زمینه مناسب سازی فضاها و اماکن کشور  داشته باشیم توسعه در حوزه گردشگری و جذب توریسم نیز مستلزم توجه به این موضوع است. البته در دولت یازدهم و مدتی که از دولت دوازدهم گذشته تحرک و پویایی در این زمینه افزایش چشمگیری یافته است  مثلا وزارت کشور ستادهای مناسب سازی اماکن و معابر عمومی را در ستاد و استان های کشور فعال کرده است ولی اقدامات انجام شده کفایت نمی کند.
  • چه کارهایی در ستاد مناسب سازی انجام می شود؟
  • قبلا رئیس ستاد مناسب سازی وزیر راه و شهرسازی بود ولی با اصلاح قانون رئیس ستاد به وزیر کشور تغییر یافت و ایشان نیز وظایف را به معاون عمرانی وزارت کشور و در استان ها به معاون عمرانی استانداری ها تفویض کرده است. هر سه ماه یک بار جلساتی برای پرداختن به این موضوع،  در استانداری ها تشکیل می شود و در سال گذشته ما حدود 3 جلسه در ستاد  برگزار کردیم. به تمام استانداری ها ابلاغ شده که تمامی معلولیت ها و نقص های اماکن و فضاهای عمومی را که مانع استفاده سهل جانبازان و معلولان می شود شناسایی کنند و در جهت رفع ان ها برایند. از طرف دیگر رسانه ها هم باید در شناسایی نقص کمک کنند  تا امکان اصلاح و بازسازی فراهم شود.گاه لازم است حتی دادستان به عنوان مدعی العموم وارد این عرصه ها شود و دستگاهها یا متولیان امر را مورد بازخواست قرار دهد که چرا مناسب سازی را رعایت نکرده اند تا متولیان توجه بیشتری به این امور داشته باشند. با این حال،از اغاز دولت یازدهم تا کنون، روند ساماندهی اماکن عمومی نسبتا قابل قبول بوده است ولی با وضعیت مطلوب هنوز خیلی فاصله داریم.
  • ایا قوانین موجود در برگیرنده تمامی مسایل موجود در این زمینه هست؟
  • یکی از خلا های موجود که با اصلاح قانون جامع معلولان در حال رفع شدن است نبود اقدامات سلبی است یعنی تاکنون هر انچه که در مفاد قانونی بوده زمینه های ایجابی داشته است نه سلبی. به عبارت دیگر قوانین با مشخص کردن متولیان و مسئولان امر ان ها را مکلف به انجام کارهایی کرده است که باید در این راستا صورت گیرد ولی این که اگر متولی این اقدامات را انجام نداد و یا انجام کار ناقص و با ضعف صورت گرفت، چه برخوردی باید انجام شود مشخص نشده بود. برخورد با افرادی که متولی انجام کارهایی در این راستا هستند ولی به هر دلیلی از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کنند باید طبق قانون برخورد صورت گیرد مثلا شهرداری ها، ضمن نظارت صحیح بر ساخت و سازها نباید به  ساختمان های عمومی مثل مجتمع های تجاری یا اداری، دولتی یا خصوصی که مناسب سازی را رعایت نکرده اند پایان کار بدهد. وزارت راه و شهرسازی مسئولیتهایی در زمینه راه سازی و ساخت مسکن و تناسب ان با نیازهای جانبازان و معلولان دارد که در صورت بی توجهی به ان بایستی اقدامات سلبی صورت گیرد.

  طاهره ساعدی

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران