در حال بارگذاری ...
 • یادداشت:

  فرصت فضای مجازی برای انتشار محتوای ایثار و شهادت

  دکتر حمید ضیایی پرور، معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  رویکرد دولت تدبیر و امید در حوزه فضای مجازی به صورت کلی، رویکرد ایجابی است، در دو دهه گذشته رویکرد و استراتژی کلی دولت ها در این حوزه عمدتا رویکرد انفعالی یا سلبی بوده است. از ابتدای روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال 1392، این رویکرد تغییری اساسی پیدا کرده و نشانه های آن را می توان در فعال سازی اپراتورهای تلفن همراه برای به کارگیری نسل سوم و چهارم تلفن همراه دانست. همچنین، توسعه زیر ساخت های اینترنت در کشور و تثبیت قیمت آن و افزایش ضریب نفوذ و کیفیت و سرعت اینترنت یکی دیگر از اقدامات دولت تدبیر و امید در توسعه فضای  مجازی و سرویس ها و ابزارهای مبتنی بر آن بوده است.

   

  اما در کنار این اقدامات و سیاست ها که عمدتا بر بستر های فنی متکی بوده است، اقدامات دیگری نیز برای توسعه تولید محتوای سالم، مفید و ایمن در فضای مجازی صورت گرفته است که بخش عمده ای از این اقدامات در دستگاه هایی نظیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام شده است.

   

  به عنوان مثال: در حوزه ایثار و شهادت محتواهای فراوانی در فضای مجازی، تولید و منتشر شده است و حتی در رسانه های اجتماعی و شبکه های اجتماعی، حجم محتواهای تولید شده در حوزه ایثار و شهادت به قدری بالا است که بنیاد شهید و امور ایثارگران تا کنون سه سال پیاپی اقدام به برگزاری جشنواره ای در حوزه فضای مجازی و ایثار و شهادت کرده است که در این سه دوره بیش از چند هزار کانال و صفحه و شبکه اجتماعی مرتبط با این حوزه شناسایی شده است که برخی از آنها چند صد هزار مخاطب دارند.

   

  روز یکشنبه 15 بهمن 96 رییس جمهوری در یک سخنرانی به فرصت های فضای مجازی اشاره کرده و گفته : فضای مجازی امروز باید به فرصت تبدیل شود؛ هر کاری کنیم این فضا وجود دارد و جوانان و رزمندگان قادر هستند، از این فضا استفاده کنند و خاطرات شهدا و ایثارگران را در آن منتشر کنند و باید بتوانیم روحیه ایستادگی را آنچنان بالا ببریم که هیچ دشمنی نتواند علیه ملت در آسمان و زمین و آب های این سرزمین توطئه کند.

   

  در واقع این رویکرد که در سخنان صریح رییس جمهور به آن اشاره شده است رویکرد کلان دولت است که در چند سال اخیر پیگیری و دنبال شده است. در واقع  بر مبنای این رویکرد، برای از بین بردن تهدیدات و آسیب های فضای مجازی ، باید اقدام به تولید محتوای سالم و فاخر کرد. با محدودیت و فیلترینگ  و مسدود سازی فضاها و امواج نمی توان با این فضا مواجه شد و تجربه نیز ثابت کرده که وقتی در مواجهه با فناوری ها و رسانه های جدید با روش سلبی برخورد کرده ایم شکست خورده ایم. تجربه ویدئو و ماهواره پیش روی ماست و نباید این اشتباه در مورد فضای مجازی هم تکرار شود. چرا که این فضا فناوری محور است و ضد خودش را در خودش دارد ولی با تولید محتوای فراوان و سالم می توان مخاطب این فضا را جذب کرد و آموزش، سرگرمی، ارزش ها ، هنجارهای فرهنگی را به کاربر منتقل کرد.

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  مدیرکل بنیاد کرمانشاه با اشاره به اینکه منزل شهدا محل نزول رحمت الهی است، اظهار داشت: ما در دیدار با خانواده شهدا، از برکت شهدای عزیز حاجات خود را می‌گیریم و امیدواریم در قیامت نیز از شفاعت این عزیزان بهره‌مند شویم.

  |

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

  |

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، آزادی خرمشهر را یکی از آزمون‌های بزرگ مردم همیشه در صحنه ایران دانست و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی آزادسازی خرمشهر را موهبت الهی اعلام کردند و فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

  |

  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند
  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

  روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند

  ناخدا صمدی گفت: در دهم اردیبهشت سال 61 عملیات بیت المقدس در چهار مرحله آغاز شد، سه قرارگاه، عملیات آزادسازی را انجام می دادند که گردان ما جزو جبهه جنوب بود، از همان روز های اول که عملیات شروع شد، ما در منطقه بودیم و در مرحله چهارم عملیات هر سه قرارگاه در راه آهن و گمرک خرمشهر به ...

  |

  نظرات کاربران