در حال بارگذاری ...
 • نایب اول فراکسیون ایثارگران مجلس در گفتگو با حیات:
  مصوبات کمیسیون تلفیق در مورد خانواده های شاهد و ایثارگر قطعی است

  قوانینی در مورد حق پرستاری، مستمری فرزندان اناث تحت تکفل شهید بعد از فوت یا طلاق از همسر، وام تسهیلات مسکن ، تسهیلات مجدد و وام تسهیلات ارزان قیمت و قوانین دیگری در این زمینه در کمیسیون بحث شد و به تصویب رسید.غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نایب اول فراکسیون ایثارگران مجلس ضمن عنوان این مطلب برای تشریح قوانین بودجه ای مصوب در کمیسیون تلفیق مجلس، برای خانواده شاهد و ایثارگران در سال 97 با پایگاه اطلاع رسانی حیات گفتگویی انجام داد که از نظر شما می گذرد:

  س- در کمیسیون تلفیق چه قوانین بودجه ای در جهت تامین نیازها و رفع مشکلات خانواده شاهد و ایثارگر مصوب شده است؟

  ج- ما در چند بخش بحث هایی داشتیم و توانستیم تغییراتی در جهت رفع مشکلات این خانواده معزز انجام دهیم و در کمیسیون تلفیق به تصویب برسانیم از جمله:

  - مطابق ماده 26 قانون جامع خدمات رسانی(طبق ماده 26 دولت موظف است به منظور حمایت از سلامت جانبازان پنجاه درصد وبالاتر و جانبازان اعصاب و روان و شیمیایی به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد و براساس شدت و نوع ضایعات ناشی ازمجروحیت و میزان ساعت کاری که از جانبازان مراقبت میشود، نسبت به برقراری و پرداخت حق پرستاری و حق همیاری برمبنایحداقل دستمزد ماهانه کارگران اقدام و اعتبار مورد نیاز را درلوایح بودجه سنواتی منظور نماید)و ماده 87 برنامه ششم توسعه( علاوه بر موارد ذکر شده در ماده 26 قانون جامع خدمات رسانی، والدین، همسران و فرزندان شهدا که دارای بیماری‌های خاص و یا صعب العلاج یا محدودیت جسمی حرکتی می باشند پس از تأیید کمیسیون پزشکی بنیاد، مشمول این ماده می‌شوند) دولت مکلف بود 100 درصد حق پرستاری را برای پرستاری از مواردی که ذکر شده و والدین شهدا که اغلب فرزندان ان ها کار پرستاری و مراقبت از ان ها را بر عهده دارند پرداخت کند که در بودجه سال97 پرداخت 30 درصد حقوق و مزایای مصوب قانون کاربابت پرستاری عنوان شده بود  که به پیشنهاد ما دولت مکلف به پرداخت 100 درصد حق پرستاری طبق قانون شد.

  - بر اساس قانون سال 1379 چنانچه فرزندان اناث تحت تکفل شهید شوهر اختیار کنند و مطلقه شوند و ضرورت طلاق به تایید بنیاد برسد از همان تاریخ طلاق مجدداً حقوق آنان برقرار وپرداخت خواهد شد. به عبارتی فرزندان اناث شهدا بر اساس مصوبه سال 79 فقط در صورتی که مطلقه بی تقصیر بودند تحت پوشش قرار می گرفتند در این قانون ، فوت همسر فرزندان اناث تحت تکفل شهید لحاظ نشده بود در قانون بودجه سال 97 این مورد اصلاح شد یعنی اگر همسر فرزندان اناث تحت تکفل شهید هم به هر دلیلی فوت کند وی مشمول دریافت مستمری خواهد شد.

  - وام تسهیلات مسکن از 15 به 20 میلیون تومان افزایش داده شد بر این اساس خانواده شاهد و ایثارگرانی که در سنوات گذشته تا سال 96 از 15 میلیون وام تسهیلات مسکن بهره مند شده  و تسویه کرده اند  و در حال حاضر فاقد مسکن هستند در سال 97 می توانند از 20 میلیون تومان تسهیلات مسکن برخوردار شوند.

  - همچنین به بنیاد شهید و امور ایثارگران اجازه داده شد 4500 فقره تسهیلات مجدد به کسانی که در حوادث قهریه مسکن خودشان را از دست داده اند یا مسکنشان خسارت دیده یا دچار مشکل حاد شده است ، داده شود. این ایثارگران و خانواده شهدا هر چند در سنوات گذشته از تسهیلات مسکن برخوردار شده باشند می توانند مجددا از این تسهیلات بهره مند شوند.

  - دولت موطف شد در سال 97 یکصد هزار فقره وام تسهیلات ارزان قیمت با کارمزد 4 درصد با بازپرداخت 20 ساله به ایثارگران فاقد مسکن، فرزندان شهدا و خانواده و فرزندان جانبازان 70 درصد و ازادگان متوفی اعم از همسر و فرزندان پرداخت کند.

  - مصوبه دیگر  ادامه پرداخت حقوق و اعتباراتی است که در مورد رزمندگان معسر لحاظ شده است که پیشنهاد شد این حقوق به100 هزار نفر از رزمندگان معسر از محل نهادهای فرهنگی در سال 97 اختصاص داده شود.

   

  س- ایا نتایج کار کمیسیون تلفیق به طور قطع در بودجه سال 97 لحاظ خواهد شد؟

  ج- بله، مسایلی که در کمیسیون تلفیق به تصویب می رسد قطعی است و احتمال حذف ان بسیار بسیار ضعیف می باشد.

  س- به جز مواردی که مطرح شد ایا مسایلی هم در صحن در مورد ایثارگران و بنیاد شهید عنوان خواهد شد؟

  ج- بله قرار است مواردی در صحن علنی  مطرح شود، از جمله این که:

  - اگر قرار است بودجه استانی شود باید بنیاد شهید و امور ایثارگران عضو شورای برنامه ریزی و توسعه استان شود

  - همچنین ما مطرح می کنیم که بودجه بنیاد شهید و امور ایثارگران همانند سازمان بهزیستی و کمیته امداد بتواند از تخصیص 100 درصد برخوردار شود در قانون برنامه ششم لحاظ شده است که به کمیته امداد و بهزیستی صددرصد بودجه تخصیص می یابد و ما به دنبال این هستیم که بنیاد شهید را هم مشمول این قانون کنیم.

  - در ضمن طبق تبصره 16 قانون بودجه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از طریق بانکهای عامل مبلغ بیست هزار میلیارد ریال مانده سپرده‌های قرض‌الحسنه بانکی و رشد مبلغ مزبور را به تفکیک 14 هزارمیلیارد ریال به کمیته امداد امام خمینی(ره) و 6 هزار میلیارد ریال به سازمان بهزیستی با معرفی دستگاههای ذی‌ربط به مددجویان و کارفرمایان طرحهای اشتغال مددجویی پرداخت نماید. ما در صحن علنی درخواست خواهیم کرد که بنیاد شهید هم به این دستگاه ها اضافه شود و این مبلغ به نسبت 12، 4، 4 بین سه دستگاه  یعنی 12 هزار میلیارد ریال کمیته امداد، 4 هزار میلیارد ریال سازمان بهزیستی و 4 هزار میلیارد ریال بنیاد شهید اختصاص یابد.

   

  گفتگو از طاهره ساعدی

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران