در حال بارگذاری ...
 • عضو فراکسیون ایثارگران مجلس در گفتگو با حیات:
  قانون احراز شهادت باید اصلاح شود

  قانون احراز شهادت باید اصلاح شود ، مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن ابادی نماینده رشت و نایب اول فراکسیون ایثارگران مجلس ضمن اعلام این موضوع به پایگاه اطلاع رسانی حیات گفت: در مورد تحت پوشش قرار نگرفتن خانواده های اتش نشانان حادثه پلاسکو از سوی بنیاد شهید، تقصیری متوجه بنیاد نیست زیرا قانون مجوز لازم را نمی دهد.

  با این که از همان ابتدا بنیاد شهید و امورایثارگران تاکید کرده است قوانین مصوب  مجلس در این زمینه دست بنیاد را بسته است چرا که اجازه نمی دهد این خانواده ها تحت پوشش بنیاد قرار گیرند با این حال شاهد بوده ایم به ناحق بنیاد شهید عامل مشکل پیش امده قلمداد شده است و از سال گذشته تا کنون بارها از سوی برخی مسئولان، به این خاطر مورد بی مهری قرار گرفته است. در این زمینه حیات نظر مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن ابادی عضو فراکسیون ایثارگران مجلس را جویا شد، وی گفت: در این زمینه تقصیری متوجه بنیاد شهید نیست زیرا قانون مجوز لازم را نمی دهد و بنابراین بنیاد نمی تواند بر خلاف قانون مصوب مجلس عمل کند و خانواده های شهدای اتش نشان را تحت پوشش خود قرار دهد.

  وی افزود حرف زدن و تقصیر را به گردن این و ان انداختن  در این زمینه مشکلی را حل نمی کند و تنها راه حل این مسئله اصلاح قانون در این بخش است.

  به بیان نماینده رشت متاسفانه در قوانین احراز شهادت بعد از دفاع مقدس ضعف ها و مشکلاتی وجود دارد که باید رفع شود و تمام کسانی که در راه اسایش مردم اعم از اقتصادی و سیاسی و ... جانشان را از دست می دهندمانند شهدای اتش نشان، باید شهید قلمداد شوند.

  نایب اول فراکسیون ایثارگران مجلس افزود: طبق قانون تمام کسانی که در هنگام کار کشته می شوند شهید قید خدمت عنوان می شوند ولی من پیشنهاد می کنم در یک قانون یا یک اصلاحیه قانونی، کسانی که در راه کشور و رفاه حال عمومی کشته می شوند شهید تلقی شوند تا خانواده ان ها تحت پوشش بنیاد در ایند و از حمایت ها و تسهیلات ان برخوردار شوند.

  لازم به ذکر است که معاون حقوقی بنیاد شهید در گفتگو با حیات عنوان کرده بود: موضوع احراز شهادت بر اساس قوانین موجود انجام می شود و درصورتی‌که این قوانین نیاز به اصلاح و یا ابهام‌زدایی داشته باشند، تغییرات لازم باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد تا بنیاد بتواند آن را اجرا کند.
   وی با اشاره به ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مصوب دولت اضهار داشته بود: بر اساس این ماده «ایثارگر کسی است که برای استقرار و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع از کیان نظام جمهوری اسلامی ایران و استقلال و تمامیت ارضی کشور، مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمنان داخلی و خارجی انجام وظیفه کرده و شهید، مفقودالاثر، جانباز، اسیر، آزاده و رزمنده شناخته شود و در موارد بعدی این آئین نامه مصادیق شهید و در حکم شهید احصا شده است.» بنابراین جان‌باختگان در حوادث گوناگون تنها در صورتی به‌عنوان شهید تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران شناخته می‌شوند که در این چهارچوب قرار بگیرند.

  وی افزوده بود: اگر مجلس شورای اسلامی تعریف قانونی شهید را اصلاح کند و یا تبصره‌ای به ماده قانونی مربوط به مصادیق شهید اضافه کند که بر اساس آن آتش نشانان جان باخته در حین خدمت از جمله شهدای آتش نشان در حادثه پلاسکو را مشمول مصادیق ایثارگر تلقی کند و آن را به تصویب برساند، بنیاد شهید و امور ایثارگران مکلف به اجرای آن و تحت پوشش قرار دادن خانواده این عزیزان است اما در حال حاضر بدون محمل قانونی و مصوبه مجلس شورای اسلامی، بنیاد برای تحت پوشش قرار دادن خانواده این عزیزان اختیار قانونی را ندارد.

   

  طاهره ساعدی

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران