در حال بارگذاری ...
 • در محفل رزمندگان تخریب لشکر ۲۱ امام رضا (ع) مطرح شد؛

  ضرورت انتقال فرهنگ ایثار به جامعه

  جعفر شهیدی_ غربت مستمر، این دوکلمه، شرح حال مردانی است که در زمان جنگ « شیر جبهه ، مظلوم شهر» خوانده می شدند و امروز هم حال چنان است که بود.

  بچه رزمندگان سال های حماسه و جهاد خودشان در مناسبت های خاص، به یاد یاران شهید گرد هم می آیند چنانکه و این بار گرامی داشت یاد شهید جواد دهقان و یاران بهشتی کربلای ۵ آنان را در کنار هم نشانده بود، البته با زبانی عذرخواهانه و نگاهی پر تامل که از کلام سخنرانان برمی خواست که با توجه به جریانات اخیر از قصور ها و تقصیرها در انتقال فرهنگ جبهه به عرصه جامعه، عذر می خواستند در این مجلس، تنی چند از میراث داران دفاع مقدس، پس از قرئت قرآن و دعا، با دعوت حمید جهانگیر فیض آبادی، طبق برنامه پشت تریبون قرار  گرفتند برای سخن . حمید البته خود چنین آغاز سخن کرد ؛ محفل امشب ما، مراسم جشن تکلیف است.

   

  جشن تکلیف بهترین فرزندان این مرز و بوم که شاید تعدادی از آنها هنوز به بلوغ شرعی نرسیده بودند و یا تازه رسیده بودند. نوجوانان و جوانان ۱۳ تا ۱۹ ساله ای که تحت تربیت مقتدا و مولایشان، قبل از بلوغ شرعی، به بلوغ فکری نائل شده بودند و در عملیاتهای مظلومانه و مقتدرانه کربلای ۴ و کربلای ۵، به تکلیفی عمل کردند که الهی و مورد تاکید امامشان بود. امامی که خود به تکلیف عمل کرد و می فرمود: تکلیف ما را سیدالشهدا(ع) معین کرده است.

   

  وی افزود: خوش آمدید به محفل جشن تکلیف غواصان شجاع و خط شکن واحد تخریب و گردان یاسین لشکر ۲۱ امام رضا(ع) که تعدادی از آنها در عملیات های کربلای ۴ و ۵ در میانه آبهای خروشان و وحشی رودخانه اروند، همراه با گلوله های دو زمانه تیربارهای ضد هوایی دشمن، آسمانی شدند و بقیه با رهروی راه پر فروغ آن یاران سفر کرده، در انتظار شهادتند...

   

   این محفل یک چهره علمی_اجتماعی را هم به عنوان سخنران داشت؛ رزمنده دیروز و مدیر امروز که چنین به سخن پرداخت: خاطرات دفاع مقدس را و روایت آن حماسه را باید جوری بیان کنیم که علاوه بر یادآوری، تجربه آموز هم باشد، عضو شورای اسلامی شهر مشهد با بیان این مطلب در جمع رزمندگان واحد تخریب لشکر ۲۱ امام رضا( ع)تصریح کرد: محفل روایتگری و خاطره گویی باید مثل کلاس درس باشد، هم بیان ماجرا برای دیگران و هم تجربه اندوزی برای خود ما تا اگر- خدای نکرده- دشمن به این دیار چپ نگاه کرد، از این تجربه کارآمد بتوانیم استفاده کنیم و دیگر لازم نباشد تا هزینه هایی که برای این تجربیات کرده ایم را مجدد، پرداخت کنیم.

   

   دکتر حسینی پویا گفت: دنیا هم این کار را انجام داده است و بعد جنگ های جهانی ، تجربیات آن را به درس تبدیل کرده اند تا با آموختن آن ، هزینه مجدد نپردازند. حسینی پویا، زبان به خوانش خاطرات ماندگار هم گشود و از عاشورای کربلای۴ گفت. از یارانی که با هم به قلب سپاه یزید زدند، اما آنان با شهادت رفتند و او ماند تا راوی آن حماسه باشد؛ وقتی برگشتیم از آن خیل رفته، اندکی ماندیم و دردی که در دل ماند. انگار لباس و لوازم یاران هم با ما سخن می گفتند و سخت می گذشت دقیقه به دقیقه آن ایام تا اینکه به کربلای۵ رسیدیم و باز حدیث شکوفا شده شهادت.

   

   در این کربلا هم یاران با خون، راه را به سمت پیروزی گشودند. این استاد حقوق دانشگاه، همچنین فضا را به انوار نام و یاد یاران شهید معطر کرد  و به نقل از سردار قاآنی، از خودرویی گفت که در یک شب، ۱۹ راننده عوض کرد اما راه را ادامه داد چه هر راننده ای که شهید می شد یا زخم برمیداشت، دیگری راه را ادامه می داد. در این محفل نورانی، حمید جهانگیر فیض آبادی که روایت « جنون مجنون» اش، زبان به زبان می چرخد، برادر آرانیان را هم به جایگاه خواند تا از روزگار روایت و راویان بگوید و او نیز به سخن آمد و اول به گلایه از خویش پرداخت؛ ما نتوانستیم با نسل نو ارتباط برقرار کنیم. برخی از شهدا افسانه ساختند و آنان را فراتر از تصور نشاندند حال آنکه ما به الگوهای دست یافتنی نیاز داریم.

   

  او به ماجرای ساخت یک حسینیه توسط بچه های رزمنده در مشهد اشاره کرد و روحیه تعاون را به تمثیل بیان کرد و گفت : باید با معرفی فرهنگ شهادت و فرهنگ ایثار به شهدا و انقلاب و کشور ادای دین کنیم تا شرمنده شهدا نباشیم. او از کمبود راوی زبان دان گفت که وقتی مردم دیگر کشورها می آیند و تشنه دانستن هستند اما نمی توانیم با آنان ارتباط برقرار کنیم. او گفت: حدود ۴۵ درصد کاروانیان راهیان نور هم بدون راوی به این سفر می روند که مثل مجلس بدون روحانی و روضه خوان، بهره ای که باید نمی گیرند و این هم وظیفه ما را سنگین تر می کند.

   

  حجت الاسلام والمسلمین نظافت، نیز به خاطرات خدا نشان روز های حماسه دریچه ای گشود و یادآوری و روایت آن روز ها را در شمار « ذکر» دانست و گفت: ذکر آن است که ما را بیدار کند و بر مدار خدا از خویش بیرون آورد و همین دیدار ها هم که ما را به ایام حماسه می برد، مغتنم است.

   

   این استاد حوزه از شکوه بندگی خدا در جبهه گفت به آیه من المومنین رجال صدقوا....پرداخت که شهیدان به عهد خویش وفا کردند و اینک ماموریت را به اسم ما نوشته اند تا راه را ادامه دهیم. این تخریبچی دفاع مقدس، بازخوانی ف هنگ شهیدان را « دنیاساز» دانست وگفت: اگر در پی موفقیت دنیا هم هستیم باید به فرهنگ کار و تلاش و ایثار آنان برگردیم. باید چون آنان همه خود را وقف خدمت کنیم تا مشکلات حل شود.

   

   وی خود ندیدن و پرهیز از غرور را دیگر درس شهدا دانست و از برادر شهیدش رضا نظافت یاد کرد که فرمانده واحد تخریب لشکر ۲۱ امام رضا(ع) بود و هنگامی که می خواست به مرخصی مشهد بیاید، شهید نظافت سفارش کرده بود اصلا در مورد مسئولیت ایشان در شهر و خانواده، چیزی به کسی نگوید.

   

   حجت الاسلام والمسلمین نظافت از ضرورت اقناع نسل نو گفت و تاکید کرد: ما نسبت به این مسئله تکلیف داریم. پایان این محفل نیز مثل همیشه یاد جبهه است و شهیدان و دروازه ای که به عاشورا باز می شود، این راه را هم برادر پیرزاد با مداحی گشود و یادها را تازه کرد و دل ها را بر سفره سید الشهدا نشاند.....

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  مدیرکل بنیاد کرمانشاه با اشاره به اینکه منزل شهدا محل نزول رحمت الهی است، اظهار داشت: ما در دیدار با خانواده شهدا، از برکت شهدای عزیز حاجات خود را می‌گیریم و امیدواریم در قیامت نیز از شفاعت این عزیزان بهره‌مند شویم.

  |

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

  |

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، آزادی خرمشهر را یکی از آزمون‌های بزرگ مردم همیشه در صحنه ایران دانست و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی آزادسازی خرمشهر را موهبت الهی اعلام کردند و فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

  |

  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند
  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

  روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند

  ناخدا صمدی گفت: در دهم اردیبهشت سال 61 عملیات بیت المقدس در چهار مرحله آغاز شد، سه قرارگاه، عملیات آزادسازی را انجام می دادند که گردان ما جزو جبهه جنوب بود، از همان روز های اول که عملیات شروع شد، ما در منطقه بودیم و در مرحله چهارم عملیات هر سه قرارگاه در راه آهن و گمرک خرمشهر به ...

  |

  نظرات کاربران