در حال بارگذاری ...
 • غواص کربلای 4 در گفتگو با حیات:

  حال و هوای رزمندگان و اروند رود در کربلای 4 غیر قابل وصف بود

  از غواصان کربلای 4 است، از همان اندک کسانی که زنده ماندند تا روایتگر واقعیت کربلای 4 باشند، عملیاتی که به تعبیری یکی از مظلوم ترین و غم انگیزترین عملیات های دوران دفاع مقدس عنوان شده است،

    جانباز «مرتضی شهبازی» معتقد است: عملیات کربلای 4 سرشار از معنویت و عامل پیروزی کربلای 5 بود و یکی از عملیات های  آبی_خاکی در روزهای سرد دیماه زمستان 65 در آب های خروشان اروند، آب هایی که به گفته شهبازی، محل آسمانی شدن خیلی از همرزمانش شد.

   

   مرتضی شهبازی، جانباز 70 درصد است و با آرامشی که در طنین صدایش موج می زند،  من را به این باور می رساند که بر خلاف شنیده هایم، کربلای 4 یک پیروزی واقعی بود، هر چند ظاهرا خیلی ها معتقدند به اهدافمان نرسیدیم.

   

  دوستان زیادی از مرتضی در این عملیات جلو چشمانش و حتی در آغوشش به شهادت رسیده اند و لحظه شهادت خیلی از آن‌ها را مقابل خود دیده است، با یادآوری خاطرات 31 سال پیش در میانه صحبت هایش، بغضش هویدا می شود و گاهی با صدای لرزان صحبت می کند، اما در آخر بغضش می شکند و گریه امانش را می برد و در حالی که تازه به مشهد رسیده و به حرم آمده است، روبروی گنبد طلایی آقا امام رضا (ع)  به تقاضای خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حیات برای صحبت در مورد کربلای 4 پاسخ مثبت می دهد. او بر این باور است که حال و هوای اروند و رزمندگان کربلای 4 در آن عملیات غیر قابل وصف است.

   

  شهبازی که متولد 1348 است، اولین بار سال 63 قدم به جبهه می گذارد و در نوجوانی دفاع مقدس را تجربه می کند، در مورد عملیات کربلای 4 می گوید: یکی از غواصان گردان حضرت یونس (ع) و گروهان حضرت ابراهیم (ع) در جزیره ام الرصاص بوده که توفیق حضور در عملیات کربلای 4 شامل حالش شده است.

   

  مرتضی  در حالی که نی نی چشمانش در اسارت حلقه های اشک در آمده نحوه برگزاری عملیات کربلای 4 را اینگونه شرح می دهد: به مغرب شب 4 دی ماه نزدیک می‌شدیم، بچه‌ها حال و هوایشان عوض شده بود، هر کدام به صورتی در حال آماده شدن برای عملیات بودند، بعضی با صورتی پر از اشک دوستانشان را در  آغوش می گرفتند و خداحافظی می کردند و حلالیت می طلبیدند، بعضی دعا می خواندند و برخی هم نماز، به هر حال در گوشه  و کنار  نخل های شلمچه  بچه ها را با حالتی عجیب می دیدی، شب خاصی بود. فرمانده گروهان ما بارها تاکید کرد که اگر کسی تعلق خاطری دارد برگردد و اجباری برای شرکت در عملیات نیست، ولی بچه ها آمدند.

   

  مرتضی ادامه می دهد: تازه به سمت خروجی نهر خین حرکت کرده بودیم که متوجه شدیم، عراقی ها با تیربار شلیک می کنند که باعث شهادت بعضی بچه ها شد، تعجب کردیم، چرا که هنوز کاری نکرده بودیم، با این حال، وقتی وارد اروند شدیم آتش رگبار عراقی ها شدید شد، آب های سرد اروند توانایی تحمل این آدم های فرا زمینی را نداشت، سرم را که از آب بیرون آوردم می دیدم، چگونه یکی یکی بچه ها پر می کشند و به آسمان می روند. ما غواص ها با گرفتن طناب به صورت ستونی وارد اروند شده بودیم، اما ستونی نمانده بود، آنجا پر بود از مجروحان و شهدا، به ما گفتند که ستون را رها کنید و خودتان را به جزیره ام الرصاص برسانید تا بچه ها عملیات را انجام دهند، من زخمی شدم  اما با شنا کردن و کمک یکی از بچه ها که چند لحظه بعد به شهادت رسید، به خشکی رسیدم و با چند نفر دیگر منتظر ماندیم تا بقیه برسند که متاسفانه این اتفاق نیفتاد و ما دوباره وارد اروند شدیم، در قسمتی از نیزارها پناه گرفتیم تا شب بتوانیم به سمت خطوط خودمان برگردیم، ولی عراقی‌ها مشکوک شدند و رگبار گرفتند که سه نفر مجروح و همه ما اسیر بعثی ها شدیم.

   

  مرتضی شهبازی در حالی جانباز 70 درصد است که 47 ماه را در اسارت گذرانده است، آن هم در حالی که رژیم بعث اسامی او و  تعداد دیگری از  اسرا را به صلیب سرخ اعلام نکرده بود و آن ها به عنوان مفقودالاثر شناخته می شدند.

   

   به گفته وی، خانواده اش تا 30 آذر 69 که به وطن بازگشته برای او سالگرد شهادت می گرفتند و اما مرتضی در سال71 ازدواج کرد و  در حال حاضر دارای 5 فرزند است.

   

  در پایان، وقتی از این غواص عزیز زمان جنگ به خاطر یادآوری آن روزها عذرخواهی می کنم، با بغضی به عمق اروند، صدای لرزانش را از چاه سینه می کند و می گوید: خیلی خوب بود که در حرم امام رضا (ع) من را به یادشان انداختید، هر چند هیچگاه از خاطرم نمی روند، اما حالا اینجا نایب الزیاره آن دوستان آسمانی عزیز هستم که من را گذاشتند و رفتند.

   

  مصاحبه از طاهره ساعدی

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  مدیرکل بنیاد کرمانشاه با اشاره به اینکه منزل شهدا محل نزول رحمت الهی است، اظهار داشت: ما در دیدار با خانواده شهدا، از برکت شهدای عزیز حاجات خود را می‌گیریم و امیدواریم در قیامت نیز از شفاعت این عزیزان بهره‌مند شویم.

  |

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

  |

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، آزادی خرمشهر را یکی از آزمون‌های بزرگ مردم همیشه در صحنه ایران دانست و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی آزادسازی خرمشهر را موهبت الهی اعلام کردند و فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

  |

  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند
  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

  روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند

  ناخدا صمدی گفت: در دهم اردیبهشت سال 61 عملیات بیت المقدس در چهار مرحله آغاز شد، سه قرارگاه، عملیات آزادسازی را انجام می دادند که گردان ما جزو جبهه جنوب بود، از همان روز های اول که عملیات شروع شد، ما در منطقه بودیم و در مرحله چهارم عملیات هر سه قرارگاه در راه آهن و گمرک خرمشهر به ...

  |

  نظرات کاربران