در حال بارگذاری ...
 • معاون حقوقی بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفتگو با حیات :
  کمبود اعتبار و اشکالات شکلی و محتوایی مانع اجرای کامل قوانین ایثارگری برنامه ششم است

  وجود اشکالات شکلی و محتوایی در فصل مربوط به ایثارگران قانون برنامه ششم توسعه ما را در اجرای این قوانین با مشکل مواجه ساخته است، سعید عندلیبی معاون حقوقی بنیاد شهید و امور ایثارگران ضمن بیان این خبر به پایگاه اطلاع رسانی حیات گفت: از سوی دیگر قانون برنامه ششم بعد از بودجه سال 96 و با یک ماه فاصله ابلاغ شد به این خاطر بودجه سال 96 در برگیرنده احکام قانون برنامه توسعه ششم نبود و این مسئله هم یکی از چالش های شدید ما در اجرای احکام قانونی برنامعه توسعه در حوزه ایثارگری بود.گفتگوی پایگاه اطلاع رسانی حیات با سعید عندلیبی معاون حقوقی بنیاد شهید و امور ایثارگران برای اگاهی از چالش های اجرای قوانین حوزه ایثارگری برنامه ششم توسعه را از نظر می گذرانید:

  • ایا خلائی درقوانین مربوط به ایثارگری وجود دارد؟
  • بعد از دائمی شدن و ابلاغ  قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و تصویب قانون برنامه ششم که فصلی با 6 ماده و 50 حکم در مورد ایثارگران در ان گنجانده شده است و قانون احکام دائمی برنامه های توسعه که 3 حکم در مورد ایثارگران دارد علی الاصول ما در حوزه قوانین مربوط به ایثارگران خلائی نداریم.
  • مشکلاتی که جامعه ایثارگری با ان مواجهند از کجا ناشی می شود ؟
  • مسئله اصلی نبود منابع مالی و اعتباری و عدم تامین ان است. این مشکل ما را در اجرای این احکام برای خانواده شاهد و ایثارگر به شدت با چالش مواجه کرده است.
  • ایا ایهام ها و ابهام های قانونی موجود در این زمینه رفع شده است؟
  • نه ابهامات همچنان وجود دارد. متاسفانه کار کارشناسی لازم  در هنگام انشا و تنظیم قوانین صورت نمی گیرد و به نظر اصحاب فن توجه کافی نمی شود بنابراین ابهامات مخصوصا در برنامه ششم توسعه به طور مکرر وجود دارد و به ویژه در فصل ایثارگران ابهام، اشکال شکلی و اشکال محتوایی دیده می شود که همین مسایل ما را در اجرای این قوانین و احکام با مشکل مواجه کرده است.
  • ایا در زمان انشا و تنظیم قوانین، افراد خبره، اهل فن و متخصص حضور نداشته اند؟
  • برای رفع ایرادات و لحاظ کار کارشناسی بخش های مختلف  برنامه ششم چند ورژن در دستور کار قرار گرفت  که در یکی دو نسخه ان، معاون حقوقی و معاون تعاون و اموراجتماعی بنیاد شهید با تعامل شبانه روزی با نماینگان مجلس، مسایلی را که به لحاظ کارشناسی در قانون مربوط به خانواده شاهد و ایثارگر لازم بود تصریح و لحاظ کردند ولی متاسفانه نسخه ای که چاپ شد و در اختیار نمایندگان مجلس قرار گرفت نسخه ای نبود که نظرات کارشناسی بنیاد شهید در ان اعمال شده بود و بنابراین هنوز اشکالات و ایردات بر قانون برنامه ششم توسعه در بخش مربوط به ایثارگران وارد است.
  • ایا قوانین علیرغم وجود ایراد، در برگیرنده تمام نیازهای جامعه شاهد و ایثارگر است؟
  • بله، ما در حال حاضر مسئله ای در حوزه ایثارگران نداریم که نیاز به قانون داشته باشد یا قانونی در این زمینه نداشته باشیم قانون داریم ولی متاسفانه به گونه ای تنظیم شده که گاه دارای ابهام و بعضا متعارض و متناقض با مندرجات مفاد همین  قانون و یا در مواردی در تضاد با قوانین قبلی در این حوزه است و این ما را در اجرا با مشکل مواجه می کند.
  • چرا پیشنهاد بازنگری قانون در فصل ایثارگران را نمی دهید؟
  • الان زمان مناسبی برای اصلاح نیست نمی توان بخش های یک قانون مثل توسعه ششم را جداگانه مورد بازنگری قرار داد مسایل مربوط به قانون برنامه ششم توسعه باید یک جا اصلاح شود. اگر دولت اراده ای برای اصلاح و بازنگری قانون برنامه ششم  داشته باشد ما نیز مسایل و مشکلات احکام قانونی در فصل ایثارگران را برای رفع شدن به سازمان برنامه و بودجه ارائه می دهیم.
  • ایا در قانون برنامه ششم منابع اعتباری برای اجرای قوانین ایثارگری مندرج در برنامه ششم توسعه دیده نشده بود؟
  • چرا، قاعدتا برنامه های بودجه باید متناظر برنامه های توسعه باشد ولی قانون برنامه ششم بعد از بودجه سال 96 و با یک ماه فاصله ابلاغ شد  به این خاطر بودجه سال 96 در برگیرنده احکام  قانون برنامه توسعه ششم نبود اما ان شاا... بودجه سال 97 باید دربرگیرنده برنامه ششم باشد و به همین دلیل ما رایزنی های لازم را با سازمان برنامه و بودجه کرده ایم تا اعتبار و بودجه لازم را برای تحقق و اجرای قوانین مربوط به ایثارگری در بودجه سال اینده بگنجانند. ما پیگیری های لازم را  انجام می دهیم و تلاش می کنیم  که بودجه بنیاد شهید و امور ایثارگران متناسب با احکام فصل ایثارگران برنامه ششم افزایش یابد. ان شاا... که تلاش ما مثمر ثمر باشد.

  طاهره ساعدی

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران