در حال بارگذاری ...
 • گزارش ویژه حیات از کنفرانس منع سلاح های شیمیایی در لاهه

  کنفرانس منع سلاح های شیمیایی در لاهه به اتمام رسید که در این اجلاس نمایندگانی از سوی وزارت امور خارجه، بنیاد شهید و امور ایثارگران و نمایندگانی از 4 تشکل ایثارگری و جانبازان شیمیایی با پرپایی 4 نمایشگاه موزه صلح، سردشت، پارس و نمایشگاه فردی از جانبازان شیمیایی حضور داشتند.

  به همین انگیزه، دکتر اسلام کریمی، رئیس مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر در ارتباط با کنفرانس منع سلاح های شیمیایی به پایگاه خبری حیات گفت:کشورهای ژاپن و عراق با برپایی نمایشگاهی در این اجلاس حضور یافته بودند، اما ایران تنها کشوری بود که آثاری به این وسعت در قالب هنری و تصویری با موضوع سلاح های شیمیایی ارائه کرده بود و بیشترین بازدید نمایندگان و سفرای نزدیک به 200 کشور شرکت کننده ومدیر کل حاضر و آینده اجلاس را به خود اختصاص داد.

   

  کریمی بیان داشت: گفتگوهای ما با دبیرکل و دیگر نمایندگان کشورها در مورد حملات شیمیایی عراق در زمان جنگ تحمیلی و جانبازان شیمیایی  بسیار مورد توجه قرار گرفت، ضمن اینکه دیدار حاضران با جانبازان و مشاهده عوارض و ضایعات شیمیایی چشمی، پوستی و ریوی جانبازان آن ها را بسیار تحت تاثیر قرار داد و پخش فیلم در مورد بمباران شیمیایی سردشت و کارگروهی در این زمینه از برنامه های موزه صلح در این اجلاس بود.

   

  وی افزود: در وقتی که به (ان جی او) ها اختصاص داده شده بود، سه بیانیه از (ان جی او) های ایرانی(موزه صلح ، سردشت و و جانبازان فارس) قرائت شد که مورد تشویق حاضران در اجلاس قرار گرفت، از سوی دیگر در یکی از روزهای اجلاس، اکثر نمایندگان و سفرای کشورها و ان جی او ها در زیر باران بسیار شدید، با اهدای تاج گل به ادای احترام به کشته شدگان حملات و بمب های شیمیایی پرداختند.

   

  رئیس مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر اظهار داشت: در حاشیه  اجلاس در گفتگوهایی با جانبازان ما در مورد نحوه شیمیایی شدن و زمان و مکان تحت تاثیر این بمب ها قرار گرفتن و دغدغه ها و نگرانی هایشان سوال شد وما تنها کشوری بودیم که صدمات انسانی بمب های شیمیایی را با حضور جانبازان عزیز شیمیایی به حاضران نشان دادیم.

   

  در ادامه، دکتر رضوان صالحانی، معاون اداره کل اموربین الملل بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز به پایگاه اطلاع رسانی حیات گفت: بنیاد شهید تعدادی از جانبازان شیمیایی را در قالب 4 انجمن مردم نهاد که در زمینه حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی فعالیت دارند را به لاهه هلند اعزام کرد و این 4 انجمن با ارائه نمایشگاههای عکس و پوستر و بروشور از تاریخ 6 تا 10 اذر ماه دربیست و دومین اجلاس سالیانه منع سلاح های شیمیایی در لاهه هلند شرکت کردند و توانستند، نتایج مطلوبی از حضور در این اجلاس عاید کشور کنند.

   

  به گفته دکتر صالحانی، نمایندگان 200 کشور عضو این سازمان از نزدیک با جانبازان شیمیایی که قربانیان مظلوم جنگ تحمیلی به حساب می ایند از نزدیک دیدار و گفتگو کردند و در جریان مشکلات و مسایل پزشکی جانبازان قرار گرفتند، احمد ازومجو، مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیایی با هیاتی رسمی و نیز سفیران کشورهای مختلف از نمایشگاه عکس  جانبازان شیمشیایی ایرانی دیدن کردند.

   

   وی افزود: روز چهارم روز یاداوری و احترام به قربانیان سلاح های شیمیایی نام گذاری شده بود که پس از برگزاری جلسه ای در همین زمینه دبیر کل به اتفاق سفرا و نمایندگان دسته گلی برای یادبود و گرامیداشت قربانیان سلاح های شیمیایی ایران و حلبچه اهدا کردند.

   

  معاون اداره کل اموربین الملل بنیاد شهید به اهداف حضور ایران در مجامع بین المللی اشاره کرد و توضیح داد:هدف از حضور نشان دادن مظلومیت و درد و رنج جانبازان شیمیایی گوش جهانیان است.این هدف با برپایی نمایشگاه، ارائه بروشور به دیپلمات ها و نمایندگان 200 کشور عضو  و نیز مصاحبه رسانه های خارجی با جانبازان تا حدی محقق شد.

   

  ما خواهان دنیایی عاری از سلاح های شیمیایی و خواهان صلح هستیم دکتر صالحانی با ابراز این مطلب افزود: با حضور در این اجلاس ضمن بیان روحیه صلح طلبی ایرانیان به دنیا، جانبازان در گفتگوهایی که با نمایندگان و سفرا داشتند اظهار امیدواری کردند که هیچ انسانی  تحت تاثیر بمب های شیمیایی و درد و رنج ناشی از ان قرار نگیرد.

   

  به بیان دکتر صالحانی، حضور جانبازان در این مجامع می تواند ضمن زنده نگه داشتن یاد و خاطره جانبازان و شهدای شیمیایی، به گوش دنیا برساند که ما به ناحق قربانی سلاح های کشتار جمعی شیمیایی در جنگ تحمیلی 8 ساله علیه ایران شدیم. وی در پایان یادآور شد: سفرایی که از نمایشگاه دیدار داشتند از این که قربانیان ایرانی سلاح های شیمیایی علیرغم درد و رنجی که سال ها است تحمل می کنند خواهان صلح و ارامش برای جامعه جهانی هستند بسیار تحت تاثیر قرار گرفتند.

   

  شایان ذکر است، جمهوری اسلامی ایران به عنوان نایب رئیس کنفرانس کشور های عضو کنوانسیون سلاح های شیمیایی انتخاب شد.

   

  گزارش از طاهره ساعدی

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  مدیرکل بنیاد کرمانشاه با اشاره به اینکه منزل شهدا محل نزول رحمت الهی است، اظهار داشت: ما در دیدار با خانواده شهدا، از برکت شهدای عزیز حاجات خود را می‌گیریم و امیدواریم در قیامت نیز از شفاعت این عزیزان بهره‌مند شویم.

  |

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

  |

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، آزادی خرمشهر را یکی از آزمون‌های بزرگ مردم همیشه در صحنه ایران دانست و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی آزادسازی خرمشهر را موهبت الهی اعلام کردند و فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

  |

  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند
  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

  روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند

  ناخدا صمدی گفت: در دهم اردیبهشت سال 61 عملیات بیت المقدس در چهار مرحله آغاز شد، سه قرارگاه، عملیات آزادسازی را انجام می دادند که گردان ما جزو جبهه جنوب بود، از همان روز های اول که عملیات شروع شد، ما در منطقه بودیم و در مرحله چهارم عملیات هر سه قرارگاه در راه آهن و گمرک خرمشهر به ...

  |

  نظرات کاربران