در حال بارگذاری ...
گزارش ویژه پایگاه خبری حیات:

کنگره ملی 12 هزار شهید آذربایجان غربی برگزار شد

کنگره ملی 12 هزار شهید آذربایجان غربی با همیاری دستگاه های اجرایی، گروه های مردم نهاد و خانواده معظم شهدا و ایثارگران برگزار شد.

مهدی فعال مسکین، مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان آذربایجان غربی به پایگاه اطلاع رسانی حیات گفت: این کنگره از 5 اجلاسیه پیشمرگان، ایثارگران، فرهنگ و اموزش، بانوان و روحانیت تشکیل شده بود که در هر اجلاسیه رونمایی از تمبر ویژه آن و تقدیر و گرامیداشت شهدا و ایثارگران داشتیم. همچنین، در بخشی از این کنگره یادی از شهدای سرشناس و  مهاجر مانند: باکری، آبشناسان، کاوه،  بروجردی و کاظمی شد که در آن مقاطع حساس به استان آذربایجان غربی آمدند و برای حفض این آب و خاک و انقلاب و اسلام رشادت ها کردند.

 

 فعال مسکین اشاره داشت: در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب و تاکید ایشان بر معرفی و شناساندن شهدا به جامعه و نسل جوان امروزی و گرامیداشت یاد و خاطره این شهیدان اهداف اصلی ما در برگزاری این کنگره بود.

 

مدیرکل بنیاد شهید استان آذربایجان غربی با بیان این اهداف ادامه داد: ما هم اکنون 120 هزار رزمنده و 125 هزار ایثارگر دفاع مقدس در استان داریم که با تولیدات فرهنگی ای که داشته اند، تاثیر بسیار زیادی بر نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت گذاشته اند. 60 عنوان کتاب و جمع آوری 150 هزار برگ اثر و 300 سند افتخار و تاریخ شفاهی(در مصاحبه با ایثارگران) از جمله این محتواهای تولید شده می باشد.

 

به گفته فعال مسکین، استان آذربایجان غربی علاوه بر اینکه در200 کیلومتر از مرز مشترک زمینی با دشمن بعثی عراق می جنگید، به دلیل تحرکات گروهک های ضد انقلاب از قبل از جنگ تحمیلی هم محل برخورد و مبارزه بود و بنابراین، شرایط سختی را با رشادت ها و از خودگذشتگی های سرداران شهید و رزمندگان از سر گذراند و برای ثبات امنیت، رزمندگان زیادی شهید  و بسیاری نیز جانباز شدند. 

 

وی بیان داشت: یکی از فعالیت هایی که در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و آمادگی برای برگزاری این کنگره انجام شد المان سازی شهری متناسب با شهدا و ایثارگران و تهیه آثار گرافیکی و حجمی از ایشان در فضاهای عمومی شهری، مدارس، تمام ادارات و مجموعه های سازمانی و پارک های شهرستان های آذربایجان غربی بود که با استقبال مردم مواجه شد.

 

مهدی فعال مسکین با اشاره به شهدای این استان خاطرنشان کرد: استان آذربایجان غربی 143 شهید فرهنگی، 778 شهید دانش آموز، 680 بانوی شهید، 87 روحانی شهید و 86 دانشجوی شهید در دفاع مقدس تقدیم کشور کرده است.

 

وی افزود: آذربایجان غربی به دلیل شرایط جغرافیایی و منطقه جنگی در 8 سال دفاع مقدس یکی از استان های دارای بیشترین شهید زن است.

 

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان آذربایجان غربی تصریح کرد: به کارگیری جوانان و تعامل دانشجویان و نسل جدید به خانواده شهدا و ایثارگران و آشنایی با تفکرات و سبک زندگی این خانواده ها و آگاهی از رفتار و عملکرد شهدا می تواند، باعث ترویج فرهنگ ایثار و از خود گذشتگی در جامعه امروزی شود که ما با بهره گیری از علاقه و انرژی و ترغیب و تشویق آن ها به تعامل و حشر و نشر با خانواده شهدا و ایثارگران توانسته ایم، به این هدف نزدیک شویم.

 

 در ادامه، علی پیام، مشاور استاندار در امور ایثارگران و رئیس کمیته ایثارگران کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی با اشاره به جان فشانی ها و فداکاری های شهدا و ایثارگران استان گفت: هزاران جوان انقلابی از خطه آذربایجان سینه سپر کردند تا نهال انقلاب از بلایا در امان بماند.

 

 پیام تصریح کرد: امنیت و آسایش امروزمان مرهون خون شهدا است و به برکت وجود مرزبانان غیور امروز در این مرزها امنیت همچون آب جاری است.

 

محمد حضرتپور، مسئول کمیته پشتیبانی کنگره ۱۲ هزار شهید آذربایجان غربی نیز گفت: شهدا متعلق به تمام اقوام و گرایشات سیاسی هستند، شهدای این مرز و بوم یک شخصیت ملی پیدا کرده اند و هیچ کس در این مقطع نمی تواند برای خود سهمی قائل شود و بگوید شهدا متعلق به موضوع و منطقه خاص است.

 

 وی افزود: زندگینامه شهدا در قالب کاشی شکسته در ورودی ۲۳ هزار کوچه ارومیه نصب می‌شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی، رییس هیأت امنای کنگره 12 هزار شهید آذربایجان غربی نیز در اجلاس روحانیت به جایگاه شهدا از منظر آیات و روایات پرداخت و عنوان کرد: برترین رستگاری شهادت در راه خداوند است که روایات بسیاری از ائمه معصومین در این زمینه نقل شده است.

 

حجت الاسلام والمسلمین قریشی تأکید کرد: شهدای روحانیت به واسطه برخورداری از دو ویژگی شهادت و علمی که بنابر فرموده امام صادق(ع) از خون شهدا برتر است، جایگاه والایی در محضر خداوند دارند.

 

 سردار سرتیپ پاسدار، علی اکبر پورجمشیدیان در اجلاس ایثارگران کنگره ملی بزرگداشت 12هزار شهید استان با اشاره به شهدای مهاجر آذربایجان غربی گفت: نزدیک به بیست هزار جوان سرافراز کشور در این استان جان خود را فدای انقلاب اسلامی کردند و این استان دارای ویژگی های منحصربه فردی است.

 

سردار جمشیدیان با بیان این که شعار وحدت در ایران اسلامی تنها یک شعار نیست افزود: آذربایجان غربی نماد وحدت عینی و عملی از یک پارچگی مذاهب و اقوام ایران اسلامی است.

 

سردار غلامحسین غیب پرور نیز در اجلاس روحانیت کنگره ۱۲ هزار شهید آذربایجان غربی اظهار داشت: نقش روحانیت بعد از غیبت امام عصر (عج) اتفاق افتاده و هر حرکتی در دنیای اسلام اتفاق افتاده جلو دار آن قطعا روحانیت بوده است.

 

سردار غیب پرور، ضمن اشاره به شهدای روحانی آذربایجان غربی ادامه داد:۲۷ شهید از۸۷ شهید آذربایجان غربی را علمای اهل سنت تشکیل داده اند و این نشان دهنده وحدت علمای شیعه و سنی در تمامی زمینه ها است.

 

گزارش از طاهره ساعدی

 

 

    کانال تلگرام
   کانال اینستاگراممطالب مرتبط

سالروز اجرای عملیات «والفجر۵»

سالروز اجرای عملیات «والفجر۵»

در مجموع دو مرحله عملیات، منطقه‌ای به گستردگی۱۱۰ کیلومتر مربع شامل بلندی‌های «پیزولی»، «تنگه چنگوله»، «تونل»، «چغا عسکر»، «عباس عظیم»، پاسگاه‌های شمالی«عین عبد»، «طارق»، «الرباقی»، شهرک‌های «یک سایه»، «آل یاسین» و روستاهای شیخ احمد آزاد شد.

|

نظرات کاربران