در حال بارگذاری ...
 • گفتگوی حیات با جانباز 65 درصد جنگ تحمیلی؛

  «ادبیات اسارت» نخستین کتاب مستند تحلیلی دفاع مقدس است

  کتاب «ادبیات اسارت» نوشته دکتر علی محمد روانستان، آزاده و جانباز 65 درصد استان فارس، نخستین کتاب مستند تحلیلی دفاع مقدس است که با حمایت معاونت فرهنگی و امور آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران فارس منتشر شده است.

  به گزارش خبرنگار حیات از شیراز، کتاب ادبیات اسارت یکی از کتب حوزه دفاع مقدس است که با رویکرد علمی و پژوهشی به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می پردازد. نویسنده در این کتاب به صورت مستند فعالیت های علمی و فرهنگی آزادگان در دوران دفاع مقدس و عملکردشان در دوران اسارت در اردوگاه های رژیم بعثی عراق را تحلیل و بررسی کرده است و معتقد است: از آن جهت که برای بررسی این موضوعات از اسناد و مدارک موجود بهره گرفته است، این کتاب، رویکردی علمی و پژوهشی به خود گرفته و از آن منظر که به نقل خاطرات و روایات آزادگان در دوران اسارت می پردازد این کتاب، رویکرد ترویجی نیز دارد.

  در ادامه گفتگوی ما با دکتر علی محمد روانستان، جانباز و آزاده سرافراز دفاع مقدس را می خوانید:

   

  لطفا خودتان را در قالب چنر سطر معرفی کنید؛

  علی محمد روانستان هستم. جانباز 65 درصد و آزاده 86 ماه اسارت دوران دفاع مقدس.

  سال 1341 در کازرون متولد شدم و تا دوران دبیرستان را در این شهرستان سپری کردم. آن دوران همزمان با شکل گیری قیام های مردمی ضد حکومت رژیم ستم شاهی بود و من نیز با همه توان تلاش کردم همچون قطره ای به این امواج خروشان دریای انقلاب بپیوندم . یکبار نیز توسط نیروهای ساواک بازداشت شدم. با پیروزی انقلاب اسلامی، علاوه بر تحصیل در دبیرستان در انجمن اسلامی مدرسه نیز فعالیت داشتم تا اینکه جنگ تحمیلی اغاز شد . سال چهارم دبیرستان بودم که برای دفاع از کردستان عازم این منطقه شدیم. در عملیات طریق القدس با اصابت تیر به ناحیه سرم به شدت مجروح شدم طوری که نیمه چپ بدنم فلج شد و قادر به حرکت کردن نبودم این شد که به اسارت نیروهای رژیم بعثی عراق درآمدم و از آذرماه سال 1360 تا بهمن ماه سال 1367 را در اردوگاه ها و زندان های عراق گذراندم. پس از پایان جنگ تحمیلی و بازگشت به وطن به تحصیل ادامه دادم و اکنون نیروی بازنشسته سپاه هستم و با مدرک دکترای زبان و ادبیات فارسی در برخی از دانشگاه های شیراز مشغول به تدریس بوده و به عنوان مشاور نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در امور ایثارگران هم مشغول به خدمت می باشم.

   

  کتاب ادبیات اسارت را به صورت خلاصه در چند سطر معرفی کنید؛

  کتاب ادبیات اسارت یک کتاب علمی، پژوهشی و ترویجی است که 374 صفحه دارد و در قطع وزیری به چاپ رسیده و از آن جهت که فعالیت های علمی و فرهنگی آزادگان و نوع عملکردشان در زمان اسارت را پوشش داده است، این کتاب جنبه علمی و پژوهشی دارد و از ان منظر که به نقل خاطرات آزادگان پرداخته نیز رویکردی ترویجی دارد.

   

  موضوع کلی این کتاب چیست و برای نگارش ان از چه مطالبی بهره گرفته اید؟

  موضوع کتاب، فعالیتهای آزادگان در دوران اسارت است و من برای نگارش این کتاب از عناصری چون خطابه، شعر، سرود، نامه، نمایشنامه و طنز استفاده کرده ام. عناصری که در این کتاب آمده مجموعه ادبیاتی را تشکیل می دهد که ادبیات اسارت نام دارد.

   

  شما برای جمع آوری مطالب و نگارش این کتاب از چه منابعی بهره گرفته اید؟

  در نگارش این کتاب از مجموعه ادبیات شفاهی و کتبی بهره بردم آن چنان که عناصری چون خطابه، القاب و عناوین برساخته در اسارت(اصطلاحات)، شعار و زبان ضربه(مورس) که در این کتاب استفاده شده در قالب ادبیات شفاهی جای دارد و مطالبی چون شعر، سرود، نوحه، نامه، نمایشنامه و طنز نیز در قالب ادبیات کتبی است که هرکدام از این عناصر در جای خویش در فصل ها و بخش های معین بررسی، نقد و تحلیل شده اند.

   

  هدف شما از به تحریر درآوردن این کتاب چه بوده است؟

  تاکنون درخصوص اسرای ایرانی در دوران دفاع مقدس و دوران اسارت شان کتاب های متعددی نوشته و چاپ شده است که عمده ان ها در قالب داستان، خاطره نویسی و یا زندگینامه این افراد به چاپ رسیده است و از آن جایی که تاکنون در این خصوص به شکل مستند و علمی تحقیقی صورت نگرفته است به جرات میتوان گفت کتاب ادبیات اسارت از آنجا که موضوعی تحلیلی و مستند دارد برای نخستین بار در کشور به این سبک و با این موضوع نوشته و به چاپ رسیده است.

   

  برای نوشتن و نگارش این کتاب تا چه حدی تحقیقات میدانی انجام شده است؟

  تلاش کردم با بسیاری از ازادگان تماس بگیرم و یا به صورت حضوری از آن ها تحقیق و پرس و جو کرده ام مثلا در زمینه شعر با تعدادی از  آزادگان دفاع مقدس که از شاعران برجسته کشور هستند آشنایی داشته و کتابهایشان را مطالعه کرده ام.

  در بخش ادبیات شفاهی و نامه نیز بیش از شش هزار نامه اسرای ایرانی را بررسی و ان ها را طبقه بندی کرده ام که در قالب نامه های سرلوحه دار و بدون سرلوحه تقسیم شده اند. این نامه ها شامل نامه های الگویی و کلیشه ای، نامه های منحصر به فرد و نامه های رجال سیاسی و نظامی است

   

  کتاب ادبیات اسارت در مجموع چند فصل دارد؟

  این کتاب سه فصل کلی دارد. بخش اول از فصل اول این کتاب، مروری کلی بر جنگ تحمیلی دارد و بخش دوم ان نیز شامل ادبیات پایداری است.

  فصل دوم این کتاب، ادبیات اسارت است که شامل دو بخش کتبی و شفاهی می شود. قسمت شفاهی شامل خطابه، شعار، القاب و عناوین ساخته شده در دوران اسارت و ... است و بخش کتبی شامل سرود، نوحه، شعر، طنز، نامه و نمایشنامه است.

  فصل سوم نیز ادبیات پس از اسارت را شامل می شود که این فصل به صورت کلی به فعالیت های ازادگان پس از دوران اسارت شان می پردازد و نمونه هایی نیز از آثار این آزادگان ارائه می کند.

   

  هدف کلی شما از نگارش این کتاب چه بوده است؟

  من به عنوان یک ازاده دفاع مقدس که معتقد است فرصت و توان نویسندگی و تحقیق و پژوهش را در اختیار دارد احساس مسئولیت کرده و در زمینه ثبت و ضبط حماسه هایی که در دوران اسارت بر ما گذشته و تاکنون به صورت علمی کار نشده است وارد شدم و با جمع آوری مطالب و پژوهش در این موضوع این کتاب را در مدت دوسال به رشته تحریر دراوردم و برای جمع اوری اطلاعات این کتاب از 70 کتاب، پایان نامه و چندین سایت اینترنتی معتبر و بیش از شش هزار نامه اسرای ایرانی بهره گرفته ام.

   

  مصاحبه از لیندا ابراهیمیان

   

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  مدیرکل بنیاد کرمانشاه با اشاره به اینکه منزل شهدا محل نزول رحمت الهی است، اظهار داشت: ما در دیدار با خانواده شهدا، از برکت شهدای عزیز حاجات خود را می‌گیریم و امیدواریم در قیامت نیز از شفاعت این عزیزان بهره‌مند شویم.

  |

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

  |

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، آزادی خرمشهر را یکی از آزمون‌های بزرگ مردم همیشه در صحنه ایران دانست و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی آزادسازی خرمشهر را موهبت الهی اعلام کردند و فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

  |

  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند
  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

  روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند

  ناخدا صمدی گفت: در دهم اردیبهشت سال 61 عملیات بیت المقدس در چهار مرحله آغاز شد، سه قرارگاه، عملیات آزادسازی را انجام می دادند که گردان ما جزو جبهه جنوب بود، از همان روز های اول که عملیات شروع شد، ما در منطقه بودیم و در مرحله چهارم عملیات هر سه قرارگاه در راه آهن و گمرک خرمشهر به ...

  |

  نظرات کاربران