در حال بارگذاری ...
 • مشاور امور ایثارگران وزیر کشور در گفتگو با حیات:
  قوانین حمایتی باید تمام خانواده شاهد و ایثارگر را در بر گیرد

  غلامرضا یاوند عباسی مشاور وزیر و مسئول هماهنگی امور ایثارگران وزارت کشور به پایگاه اطلاع رسانی حیات گفت: در دولت تدبیر و امید کارهای بسیار خوبی در حوزه قوانین مربوط به ایثار و شهادت انجام شد و خدمات رسانی به جامعه ایثارگران در این دولت سرعت زیادی گرفت با این حال قوانین در برگیرنده تمام نیازهای خانواده شاهد و ایثارگر نیست. به گفته وی تعداد قوانین مصوب برای خانواده شاهد و ایثارگر در کشور کم نیست اما برای تحت پوشش قرار دادن همه این خانواده معزز نیاز به بازنگری در بعضی قوانین در این خصوص می باشد.

  وی با اشاره به این که، قانون جامع خدمات رسانی به خانواده شاهد و ایثارگر در دولت پیشین در مجلس تصویب و در دولت یازدهم ابلاغ شد یاداوری کرد: یک قانون جامع دارای مولفه های ویژه ای باید باشد. قانون خدمات رسانی به ایثارگران را قانون جامع می گویند ولی قانونی جامع است که مانع هم باشد جامع به این معنی است که هر چه لازم بوده در این قانون جمع است  و مانع هم به این معناست که هیچ چیز اضافی در آن وجود ندارد. به عبارت بهتر در یک قانون جامع تمام مواد لازم، به طور تمام و کمال دیده شده است و نیاز به قانون دیگری برای توضیح یا تفسیر آن ندارد. از سوی دیگر در یک قانون جامع مواد و مفاد مندرج نباید با هم در تضاد یا متناقض باشد. باید تمام جامعه ایثارگر و شاهد را در برگیرد و هیچکدام از قلم نیفتد. از سوی دیگر خدمات و حمایت های مصوب این قانون نباید تبعیض امیز باشد و رفع نیازهای کل جامعه ایثارگران در این قانون پیش بینی شده باشد.

  مشاور وزیر و مسئول هماهنگی امور ایثارگران وزارت کشور  با اشاره به مزایا و محاسن قانون جامع خدمات رسانی تصریح کرد این قانون با تمام حسن هایی که دارد در برگیرنده تمام شرایطی که خدمتتان عرض کردم نیست. یعنی بخش هایی از ان نسبت به اعضای خانواده شاهد و ایثارگر تبعیض امیز بوده و بعضی کماکان تبعیض امیز است. بعضی از تبعیض ها برطرف شده ولی بعضی دیگر هنوز هست که نیاز به بازنگری دارد.

  یاوند عباسی توضیح داد: به هر حال قانون جامع فراگیر نیست جامعیت به این معنا است که نیاز های تمام اقشار شاهد و ایثار گر پیش بینی شده باشد.این قانون باید نیاز ها و اولویت ها را درنظر بگیرد وقوانین به صورت پلکانی دیده شود تا به مرور زمان نیازها این خانواده را رفع کند.اولویت ها باید در ان مشخص شود تا همه این جامعه شامل حمایت ها بشوند حتی اگر به لحاظ زمانی ارائه خدمات به بعضی طولانی تر شود.

  وی در پایان تاکید کرد: بازنگری ضروری است لیکن اگر همان نگاه جزمی و انقباضی قبل حاکم باشد نمی تواند رافع مشکلات باشد‌ .نگاهی جامع الاطراف با رفع کاستی های گذشته و پیش بینی نیازهای همه اقشار ایثارگر بصورت پلکانی باید در نظر گرفته شود تا در راستای تکریم و حمایت از جامعه شاهد و ایثارگر راهگشا باشد.

  طاهره ساعدی

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران