در حال بارگذاری ...
یادداشت:

وظیفه ما در قبال واقعه کربلا بازتولید ازخودگذشتگی و مکارم اخلاق در جامعه است

طاهره ساعدی_تصاویر و فیلم های زیادی از راهپیمایی با شکوه زائران اربعین حسینی دیده ایم و شاهد رفتارهای بسیار زیبا و حسنه در همه زمینه ها از استقبال و پذیرایی گرم تا انجام کارها و فعالیت های مختلف بدون چشمداشت و با افتخار مردم استان ها و شهرهای مرزی بوده ایم.

 مردمی که میزبانی را برای زائران به حد اعلا رسانده اند و از هیچ چیز برای رضایت زائران حسینی مضایغه نکرده اند. مردم مهربانی که آنچه را در توان داشته اند، در طبق اخلاص گذاشته  و بر سر راه زائران قرار داده اند تا به میهمان در طی این مسیر و با هر نیت که به کربلا می روند تا شب اربعین را در بین الحرمین باشند، بد نگذرد.

 

 آن ها  خود را از شوق حضور در جوار حرم حسینی در این ایام محروم کرده اند تا آب در دل میهمانان آن معشوق عزیز تکان نخورد. فرهنگ زیبای ایثار و ازخودگذشتگی در میهمانداری زائران حرم حسینی از سوی مردم شهرها و استان های مسیر راهپیمایی آن چنان برجسته و پررنگ است که زائری را ندیده ایم که برای دیگران از اخلاق خوب و صمیمانه آن ها تعریف نکرده باشد.

 

آن ها عاشقانه و با مهری غیر قابل وصف به استقبال و نیز بدرقه این عاشقان معزز سیدالشهدا می پردازند، برایشان هم فرقی نمی کند که میهمانان دارای چه مذهب، رنگ پوست، گرایش سیاسی، جنسیت، زبان، قومیت و فرهنگی هستند، فقط آرزویشان جلب رضایت حداکثری میهمان است. ما به عینه دیده و از نزدیک لمس کرده ایم که میزبان، میهمان را عزیز داشته و حق او را تمام و کمال به جا اورده است، اما اگر ما به عنوان میهمان منصفانه بخواهیم قضاوت کنیم، آیا آن طور که باید و شاید حق میزبان را توانسته ایم ادا کنیم؟ طبق مضامین دینی یکی از حقوق میزبان این است که مهمان وی را به زحمت و دردسر نیندازد، آیا ما می توانیم، ادعا کنیم که صرفا به عنوان یک میهمان معمولی و نه میهمانی از جنس عاشقان اباعبدا... که تعهداتمان را نسبت به میزبان بیشتر می کند، حق میزبان های دوست داشتنی مان را به جا آورده ایم؟ خودمان هم می دانیم پاسخ این سوال منفی است.

 

دانسته و ندانسته گاهی کارهایی انجام داده ایم که به روی خود نیاورده اند، اما دلگیر شده اند. شاید بعضی از راهپیمایان عزیز نمی دانند که زباله ریختن در مسیر کار درستی نیست و دور از شان یک میهمان مسلمان عاشق امام حسین (ع) است، شاید برخی بخواهند به بعضی عملکردهای مدیران و مسئولان با ریختن زباله اعتراض کنند، شاید برای بعضی اصلا زباله ریختن و دیدن نازیبایی حاصل از آن در معابر شهری و غیر شهری اهمیتی نداشته باشد، شاید بعضی بخواهند بر سر لجبازی زباله هایشان را بر سر راه راهپیمایان بریزند، اما باید توجه داشت که در نهایت ریختن زباله به هر دلیلی که باشد، نتیجه اش یکی است و آن هم نادیده گرفتن حق هموطنانمان در شهرها و روستاهای مسیر و به زحمت انداختن این میزبانان رئوف و عزیز زائران است.

 

 جدای از مسایل و مشکلات زیست محیطی ناشی از این کار و گذشته از کارهایی که مدیران بالادستی برای جلوگیری از کثیف شدن مسیر باید تدبیر می کردند، ریختن زباله ها و ظروف یک بار مصرفی که در آن ها نوشیدنی و غذا سرو شده است، هیچ تناسبی با روح اسلام و هیچ سنخیتی با مضامین دینی و توصیه های معصومین و بزرگان دین ما که همیشه مردم را به رعایت اخلاق و تمیزی دعوت می کرده اند، ندارد.

 

ما به عنوان انسان مسئولیت هایی داریم که وقتی واژه هایی همچون: مسلمان و عاشق اهل بیت (علیهم السلام) و ائمه معصومین(علیهم السلام) و سیدالشهدا(ع) به آن اضافه می شود، مسئولیت ها را سنگین تر می کند. ما میهمانی هستیم که باید فارغ از تعصبات فکری، گرایشات سیاسی و قومیتی، کار اسلامی_انسانی، اخلاقی و شهروندی را انجام دهیم و حق میزبان را ادا کنیم، کاری که در دین ما به آن تاکید شده است.

 

حتی مهم نیست که چه فرد یا چه گروهی با چه تفکرات و گرایشاتی، زشتی ریختن زباله را یاداوری کند و بخواهد ناسازگاری این کار نازیبا را به روح این عمل معنوی باشکوه بیان کند، مهم این است که لطف میزبان را با مهر پاسخ گوییم و درک کنیم و به این باور برسیم که احترام و تمیز نگه داشتن خانه میزبان در شهرها و استان های مسیر و مرزی وظیفه ماست و این حق میزبانان مهربان و دوسداشتنی راهپیمایان اربعین نیست که خاطرشان را با ریختن زباله ازرده و زحمتشان را زیاد کنیم. هر چند، آن ها با بزرگواریی که دارند، این بی اخلاقی را به روی ما نمی آورند، اما ما لااقل خاطره بدی از خود به جا نگذاریم.

 

از سوی دیگر، ما  باید به این باور برسیم که راهپیمایی راهیان کربلا صرفا یک عمل معنوی نیست، بلکه همنوایی و همراهی با انسان های حاضر در حادثه ای است که در آن افرادی از جنس خود ما، برای زنده نگه داشتن و دفاع از ارزش های دینی و انسانی، تمام هستی خود را فدا کردند تا زیبایی های رفتار و اخلاق دینی و  انسانی از بین نرود.

 

 در واقع، کسانی که در این راهپیمایی پرشکوه میلیونی حاضر می شوند و با پیاده روی طولانی، خود را به بین الحرمین می رسانند، باید خود را به خصلت های نیکو و  زیبای کاروان حسینی بیارایند و سعی در بازتولید و پیاده سازی آن عشق، ایثار و معرفت و در مجموع مکارم اخلاق در جامعه کنند که اگر غیر از این باشد، شاید جز زحمت نتیجه ای عایدمان نشود.

 

    کانال تلگرام
   کانال اینستاگراممطالب مرتبط

منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

مدیرکل بنیاد کرمانشاه با اشاره به اینکه منزل شهدا محل نزول رحمت الهی است، اظهار داشت: ما در دیدار با خانواده شهدا، از برکت شهدای عزیز حاجات خود را می‌گیریم و امیدواریم در قیامت نیز از شفاعت این عزیزان بهره‌مند شویم.

|

روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

|

آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، آزادی خرمشهر را یکی از آزمون‌های بزرگ مردم همیشه در صحنه ایران دانست و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی آزادسازی خرمشهر را موهبت الهی اعلام کردند و فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

|

فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند
فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند

ناخدا صمدی گفت: در دهم اردیبهشت سال 61 عملیات بیت المقدس در چهار مرحله آغاز شد، سه قرارگاه، عملیات آزادسازی را انجام می دادند که گردان ما جزو جبهه جنوب بود، از همان روز های اول که عملیات شروع شد، ما در منطقه بودیم و در مرحله چهارم عملیات هر سه قرارگاه در راه آهن و گمرک خرمشهر به ...

|

نظرات کاربران