در حال بارگذاری ...
 • در گفتگوی حیات با دبیر کمیسیون ماده 16 بنیاد شهید مطرح شد:
  وظایف قانونی بنیاد شهید در قبال جانبازان کمتر از 25 درصد

  در چند روز گذشته عکسی از اطلاعیه فروش کلیه توسط یک جانباز 10 درصد تحت پوشش بنیاد شهید در شبکه های اجتماعی باز انتشار شد که باعث ایجاد سوالاتی برای هموطنانمان در زمینه ارایه تسهیلات از سوی بنیاد شهید به جانبازان عزیز زیر 25 درصد شده است.در گزارش پیش رو به سوالات پیش امده پاسخ داده شده است:

  دکتر علیرضا اسماعیلی دبیر کمیسیون ماده 16 بنیاد شهید در مورد تسهیلات ارائه شده از سوی بنیاد به جانبازان کمتر از 25 درصد به حیات گفت: جانبازان کمتر از 25 درصد در مقایسه با جانبازان 25 درصد و بالاتر، طبق قانون تسهیلات کمتری از بنیاد شهید دریافت می کنند چرا که مصوبات قانونی مجلس اجازه ارائه کمک های بیشتر را نمی دهد.

  وی اشاره کرد ما از تنگناهایی که جانبازان محترم زیر 25 درصد با ان مواجهند اگاهی داریم  اما بر اساس قانون بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف به ارائه یک رشته تسهیلات به این بخش از جانبازان عزیز است از جمله : صدور دفترچه خدمات رایگان پزشکی، اختصاص سهمیه در ازمون های ادواری استخدامی  و معرفی جهت دریافت وام مسکن با لحاظ شرایط و اولویت های قانونی به ایثارگرانی که در سامانه ایثار ثبت نام کرده اند تا طبق اولویتی که قانون برای اعطای تسهیلات مسکن ایثارگران مشخص کرده است بانک های عامل به ایشان وام بدهند.

  اسماعیلی بیان داشت: بنیاد شهید و به ویژه کمیسیون ماده 16، دفاع از حقوق ایثارگران در چارچوب قوانین و مقرراتی که مجلس برای ایثارگران عزیز معین کرده است را وظیفه خود می داند و اگر کاری خارج از این چارچوب های قانونی انجام دهد باید پاسخگو باشد.

  در همین زمینه جانباز 10 درصد( نادر داده ده ) به خبرنگار حیات گفت: 10 سال پیش یعنی سال 86 که 20 سال داشتم در هنگام انجام خدمت وظیفه در نیروی انتظامی و در زمان ماموریت در سردشت مجروح شدم و نیروی انتظامی با توجه به پرونده ها و مصدومیت به من 9 درصد از کارافتادگی داد و بنیاد شهید پس از بررسی پرونده من را جانباز 10 درصد شناخت و من تحت پوشش بنیاد شهید قرار گرفتم. در همین راستا به من دفترچه درمانی برای ارائه رایگان خدمات پزشکی دادند که استفاده چندانی از ان نداشته ام.

  به گفته وی، من مجرد هستم و تاکنون زندگی را با نصابی پرده می گذراندم ولی اکنون ورشکسته شده ام و چک های برگشتی در حال نابود کردن زندگی من است. برای داشتن یک شغل ثابت به بنیاد مراجعه و از ایشان درخواست کمک کرده ام ولی در عرض یک سال گذشته چندین نفر توسط  بنیاد پارس اباد مشغول به کارهایی مانند پستچی، نامه رسانی، ابدارچی، نگهبانی و ... شده اند ولی به من توجهی نشده است.

  وی در پاسخ به این سوال خبرنگارکه افراد ایثارگرجویای کاری هستند که به دلیل تحصیلات پایین تر مناسب شغل های فوق هستند و به همین دلیل در این جایگاهها به کار گرفته می شوند ایا درست است شما را با مدرک لیسانس در این شغل ها به کار گیرند، توضیح داد: درست است که من فوق دیپلم گرافیک دارم و در حال اخذ لیسانس مدیریت بازرگانی هستم ولی برایم مهم نیست که کجا کار کنم حتی حاضرم ضمانت بدهم که من فقط دیپلم دارم تا در هر پستی مشغول به کار شوم.

  در همین زمینه رئیس بنیاد شهید پارس اباد به حیات گفت: این نهاد تا کنون هر کاری که در چارچوب قوانین در قبال ایثارگران مکلف به انجامش بوده را برای جانباز محترم داده ده  انجام داده است. به گفته رئیس بنیاد شهید پارس اباد، ایشان در سامانه بنیاد شهید در ردیف جانبازان جویای کار ثبت شده تا با شرکت در ازمون های استخدامی در شغلی مناسب ایشان و تحصیلاتشان به کار گرفته شوند. همچنین طبق مقررات دفترچه درمانی برای ارائه خدمات رایگان پزشکی برای وی صادر شده که ایشان از ان استفاده می کند.

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران