در حال بارگذاری ...
 • کارگردان جوان تئاتر کشورمان در گفتگو با حیات:

  زندگی امام خمینی (ره) را روی صحنه تئاتر می برم

  کارگردان نمایش یک از175 شهدای غواص، اثری درباره قیام 15 خرداد و روایتی تازه از امام خمینی (ره) را روی صحنه تئاتر می برد.

  حامد هوشیاری، کارگردان نمایش «راهمرد» از اجرای این اثر بر مبنای بخشی از زندگی امام خمینی(ره) خبر داد و در این ارتباط به پایگاه اطلاع رسانی حیات اظهارداشت: با توجه به اینکه نمایش «راهمرد» یک نمایش آئینی بر مبنای تعزیه است، در پلاتو اجرا تئاتر شهربه روی صحنه می‌ رود.

   

  هوشیاری درباره طراحی اولین نمایش صحنه ای، با ساختار و روایتی تازه از امام خمینی(ره) بیان کرد: هنر تئاتر، بیانی برای دردها، رنج‌ها و معضلات جامعه بوده و ابزاری برای گسترش اخلاق و معارف دینی، تبیین هویت و سبک زندگی ایرانی_اسلامی است؛ بنابراین از نظر من باید از همه ظرفیت‌های تئاتر به ‌ویژه در شرایط کنونی استفاده شود تا به سمت موضوعاتی حرکت کنیم که کمتر به آن پرداخت شده یا حتی نگارش و اجرایی درباره آن شکل نگرفته است.

   

  این کارگردان ادامه داد: دین و مکتب‌مان هنرور است. اولین نقاش و نگارگر خداوند است؛ بنابراین اولین جلوه هنر در ذات عبودیت است. وقتی اوج زیبایی و هنر در آفرینش وجود دارد و قدرت تصویرگری در قرآن به وضوح آمده است، دلیلی بر نشر‌ ندادن این موضوعات نیست.

   

  وی در خصوص دلیل پرداختن به شخصیت امام خمینی (ره) مطرح کرد: از آن‌ جایی‌ که در نمایش «راهمرد» برادر هادی در قیام 15 خرداد شهید شده است، پرداختن به امام خمینی یک الزام بود زیرا ابعادی از شخصیت برادر هادی را که در راه امام شهید شده را به تصویر می‌ کشد. وی در خصوص پیرنگ اصلی نمایش بیان کرد: در پیرنگ این درام اجتماعی فرازهایی از زندگی روح‌الله خمینی توسط هادی روایت می‌شود و بافت آیینی داستان که از هنر تعزیه و نقالی سود می‌برد را تکمیل می‌کند.

   

  حامد هوشیاری در خصوص شخصیت‌های نمایش «راهمرد» توضیح داد: در این نمایش شخصیت اصلی یعنی هادی الگوی ذهنی خود را تحت تأثیر شخصیت دیگر نمایش یعنی معین البکاء دنبال می‌ کند زیرا کشمکش‌ های درونی و فکری هادی برای بهبود یا از دست رفتن دخترش در تمام نمایش با او همراه است لذا مخاطب نیز همواره در حال گره‌ گشایی از معمای رفتن یا بازگشتن این دختربچه به زندگی است. وی در خصوص داستان این اثر آیینی اظهار کرد: هادی از شخصیت‌های محوری داستان نمایش است. وی فرزند یک خانواده تعزیه‌ خوان قدیمی است که برادرش در قیام 15 خرداد سال 1342 به شهادت رسیده است. در این داستان هادی با بیماری لاعلاج دخترش روبه‌روست به همین خاطر با خود عهد می‌بندد که تا زمان بهبودی فرزندش خادم اهل‌بیت باشد.

   

  هوشیاری در خصوص موسیقی متن این نمایش اظهار کرد: در این نمایش ما از سازهای تعزیه و نمایش‌های آیینی و سنتی در کنار موسیقی ایرانی بهره خواهیم برد. و همچنین از شروع تمرین برای این نمایش خبر داد و گفت: بالغ‌بر یک ماه است که تمرین این نمایش آغاز شده است.

   

  شایان ذکر است، حامدهوشیاری نویسنده و کارگردان عرصه نمایش، عضو انجمن نویسندگان و منتقدان خانه تئاتر است که سال 1395 نمایش «آخه اینجا نزدیک‌تره به خدا» را در خانه نمایش اداره تئاتر روی صحنه برد و از سوی موسسه هنرمندان پیشکسوت به عنوان کارگردان نسل نو تئاتر دینی مورد تقدیر قرار گرفت.

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  مدیرکل بنیاد کرمانشاه با اشاره به اینکه منزل شهدا محل نزول رحمت الهی است، اظهار داشت: ما در دیدار با خانواده شهدا، از برکت شهدای عزیز حاجات خود را می‌گیریم و امیدواریم در قیامت نیز از شفاعت این عزیزان بهره‌مند شویم.

  |

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

  |

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، آزادی خرمشهر را یکی از آزمون‌های بزرگ مردم همیشه در صحنه ایران دانست و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی آزادسازی خرمشهر را موهبت الهی اعلام کردند و فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

  |

  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند
  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

  روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند

  ناخدا صمدی گفت: در دهم اردیبهشت سال 61 عملیات بیت المقدس در چهار مرحله آغاز شد، سه قرارگاه، عملیات آزادسازی را انجام می دادند که گردان ما جزو جبهه جنوب بود، از همان روز های اول که عملیات شروع شد، ما در منطقه بودیم و در مرحله چهارم عملیات هر سه قرارگاه در راه آهن و گمرک خرمشهر به ...

  |

  نظرات کاربران