در حال بارگذاری ...
جانباز عضو سازمان پزشکان بدون مرز در گفتگو با حیات:

فعالیت های بشر دوستانه، دین و فرهنگ ایرانی _اسلامی را به دنیا معرفی می کند

دکتر سید ناصر عمادی گفت: حضور در کشورهای دیگر برای انجام فعالیت های بشردوستانه یک وظیفه انسانی است که باعث شناساندن ملت، دین و فرهنگ ایرانی_ اسلامی می شود.

 دکتر عمادی، جانباز 50 درصد، متخصص پوست، عضو سازمان پزشکان بدون مرز و از اعضای هیات رئیسه مجمع کشوری هلال احمر که در جبهه نیز، حضور فعالی داشته است، در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی حیات، اظهار داشت: تاکنون 46 بار به کشورهای دیگر از جمله کشورهای  افریقایی و نیز 84 روستای کشورم برای آموزش و درمان سفر کرده ام.

 

این جانباز 50 درصد افزود: پزشکان نقش بسیار مهمی درجنگ داشتند، مثل یک رزمنده می جنگیدند و از مهارت و خلاقیتشان در کاهش صدمات رزمندگان و دردهایشان در شرایط سخت  استفاده می کردند و به آن ها روحیه می دادند.

 

این عضو سازمان پزشکان بدون مرز تصریح کرد: فعالیت پزشکی ما در کشور مسیحی بروندی در افریقا و ساخت یک درمانگاه به نام امام رضا ع باعث شده امام رضا آشنای مردم مسیحی بروندی شود.

 

مشروح  گفتگوی پایگاه اطلاع رسانی حیات با دکتر سید ناصر عمادی را در ادامه می خوانید:

 

وقتی جنگ شروع شد، چند سال داشتنید و چه زمانی در جبهه حضور یافتید؟

 

من در ابتدای جنگ دوران راهنمایی را می گذراندم، وقتی سال 63 تحصیلاتم تمام شد، به عنوان داوطلب بسیجی به جبهه رفتم و تا سال 66 آنجا بودم و در سال 66 در منطقه حاج عمران از ناحیه سر مجروح و یک بار هم  شیمیایی شدم.

 

چه زمانی وارد دانشگاه شدید؟

 

زمانی که به عنوان راننده، تعدادی از مجروحین شیمیایی را به بیمارستان نقده منتقل می کردم، ضایعات تاولی زیادی روی دست و بدنشان داشتند، یکی از این رزمندگان از شدت جراحت شهید شد، ان زمان پزشک نبودم و از این که نمی توانستم در این شرایط سخت برایشان کاری انجام دهم، بسیار ناراحت بودم و همین عاملی شد تا بر تصمیمم برای پزشک شدن پافشاری کنم. بنابراین، در کنکور شرکت کردم و سال 1367 در دانشگاه پزشکی بابل قبول شدم، سال 73 پزشکی عمومی و 1383 دوره تخصصی پوست را به پایان رساندم.

 

فعالیت های بشردوستانه در پزشکان بدون مرز را از چه سالی و با چه انگیزه ای شروع کردید؟

 

از سال 1386 برای کمک به بیماران مبتلا به سالک عازم افغانستان شدم، در شهر کابل و هرات علاوه بر کارهای درمانی، فعالیت های اموزشی نیز داشتیم که اولین ایده حضور در کشورهای خارجی برای درمان بیماران و اموزش پزشکان از این جا شکل گرفت، بنابراین، بعد افغانستان در 21 بهمن همان سال از طریق هلال احمر به کنیا عازم شدم در ان جا به عنوان مسئول مرکز درمانی کشورمان کار و فعالیت خود را اغاز کردم از سال 88 که عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران شدم برنامه ام را به گونه ای تنظیم کردم که سالانه بتوانم حداقل دو ماه در کشورهای افریقایی برای درمان و آموزش حضور داشته باشم.

 

شما علاوه بر عضویت در سازمان پزشکان بدون مرز، عضو جمعیت هلال احمر هم هستید، در این راستا چه فعالیت هایی انجام می دهید؟

 

فعالیت ما در دانشگاه های پزشکی کشورهای افریقایی، صرف اموزش دانشجویان و همچنین، درمان بیماری ها می شود. علاوه براین  در بخش فعالیت های مردمی کشورمان نیز،  نیز هر ماه یکی از روستاها را انتخاب و اطلاع رسانی می کنیم و برای اگاهی دادن به اهالی روستا از بیماری های شایع آن منطقه ، ارائه نکات بهداشتی و اموزشی برای پیشگیری از بیماری ها و درمان کسانی که دارای بیماری های پوستی هستند به روستای مورد نظر می رویم. در مناطقی که دچار حوادث طبیعی مثل سیل یا زلزله می شوند، حضور پیدا می کنیم تا سریع تر به مشکلات اسیب دیدگان بپردازیم.

 

نحوه حضورتان در روستاها به چه صورت است؟

 

من به همراه خانواده ام با مقادیری دارو از صبح به روستای مورد نظر می رویم و در انجا علاوه بر ویزیت بیماران،همسر و پسرم نیز اقدام به سنجش فشار و قند خون اهالی می کنند و تمام این ها توسط دخترم ثبت می شود، همسرم لیسانس روانشناسی و پسرم دانشجوی پزشکی و دخترم محصل است، داروها به طور رایگان در اختیاراهالی قرار می گیرد و داروهای باقیمانده نیز به خانه بهداشت همان روستا اهدا می شود. ما تقریبا ماهی یک بار در یک روستا حضور می یابیم. تا کنون به حدود 84 روستا برای ویزیت رفته ام.

 

در چه روستاهایی حضور می یابید؟

 

انتخاب روستا ها یا از طریق درخواست شورای روستا صورت می گیرد یا از طریق تکرار مشاهده مشکل یا بیماری پوستی تعدادی از اهالی یک روستا یا منطقه، زمانی که به بیمارستان برای درمان مراجعه می کنند.

 

درباره نقش پزشکان در 8 سال دفاع مقدس بگویید.

 

پزشکان نقش های متعددی ایفا می کردند، اول این به عنوان یک رزمنده جانشان را در طبق اخلاص گذاشته بودند و در خط مقدم با دشمن بعثی می جنگیدند، نقش اصلی شان رسیدگی و کمک به مجروحین و مصدومین جنگ بود، کار بسیار سختی که گاه با امکانات بسیار کم می بایست صورت می گرفت، ان شرایط کمبود امکانات نمی شناخت و تاخیر جایز نبود و یک پزشک باید علاوه بر مهارت، خلاقیتش را نیز به کار می گرفت تا بتواند در ان شرایط اضطرار جان رزمنده ای را نجات دهد یا ان ها را از دردهای زیادی که می کشیدند برهاند. از سوی دیگر، پزشک به عنوان فردی که از هوش زیادی برخوردار است با حضورش در جبهه نقش بسیار مهم و موثری را در جهت همبستگی و همدلی رزمندگان ایفا می کرد و باعث روحیه بخشیدن به رزمندگان می شد.

 

نقش پزشکان در دوران صلح چیست؟

 

پزشکان چه در داخل یا خارج از کشور،آموزش و درمان است، اما در خارج از کشور مسئولیت پزشکان بسیار بیشتر و سنگین تر می باشد، چون علاوه بر کار اصلی شان به عنوان نماینده کشورشان قضاوت می شوند.

 

چند بار در راستای فعالیت های بشردوستانه در سازمان پزشکان بدون مرز به کشورهای افریقایی سفر کرده اید؟

 

سفر امسال من به کشور گینه کوناکری ، 46 مین سفرم بود. در اکثر سفرها هزینه بلیط هواپیما و داروهای همراهم را خود می پرداز.

 

انگیزه شما از سفر به افریقا چیست چه تاثیری این فعالیت ها بر کشورهای مقصد دارد؟

 

اولین دلیل من انجام وظیفه، مسئولیت و رسالت انسانی و اخلاقی در قبال انسان های دیگر است. ما  برای درمان بیمارانی می رویم که گاه متخصص پوستی در کشورشان نداشتند. مثلا در کشور افریقایی بروندی با 11 میلیون جمعیت که متخصص پوست نداشتند کارهای درمانی و اموزشی زیادی انجام دادیم، از سوی دیگر، ما به عنوان متخصص پوست با بیماران جدیدی اشنا می شویم که خاص ان مناطق و شایع است، اطلاعاتی به دست می اوردیم و دانش و تجربه ما نسبت به این بیماری ها افزایش می یابد و می توانیم از دانش به دست امده در کشور خودمان مثلا در خصوص اچ.ای.وی و ایدز استفاده کنیم.همچنین به کارگیری ابزار و تجهیزات پزشکی در فعالیت های بیمارستانی و نیز داروهای ایرانی، بر بهبود بیماریها در این کشورها، ان ها را ترغیب به واردات تجهیزات پزشکی و دارو از ایران می کند.از طرفی، وقتی به عنوان یک پزشک حاذق و با تجربه و متبحر ایرانی، در ان جا حضور می یابید کشور مقصد با مشاهده نتایج خوب کارهای شما، علاقمند می شود از پزشکان ایرانی بیشتری برای این منظور دعوت و از انها برای اموزش و درمان بهره بگیرد و دانشجویان خود در بخش پزشکی را برای تحصیل به ایران بفرستد. مهمتر از همه، وقتی شما کار درستی در دنیا انجام می دهید هم نام خودتان را ماندگار می کنید و هم از کشورتان نام نیک به جای می گذارید و هم ملت و فرهنگ خود را به دنیا معرفی می کنید.

 

اگر خاطره ای از سال های حضورتان در افریقا دارید بگویید.

 

در سال 2014 در کشور بروندی درمانگاه پوستی راه اندازی کردیم با نام  حضرت علی بن موسی الرضا که پرچم ایران را نیز بر سردر ان گذاشته اند. بروندی کشوری مسیحی نشین در شرق و مرکز آفریقا با یازده میلیون جمعیت ( فقط ٤ درصد مسلمان ) و بدون متخصص پوست میباشد.وقتی فروردین 96 برای دومین بار به این کشور سفر کردم حضور مردم ان منطقه، برای دیدن پزشک هلال احمر ایرانی بسیار و حتی فراتر از تصور دولت بروندی بود. رئیس بیمارستان اطفال  ان منطقه، به زبان انگلیسی گفت: دکتر عمادی بعد حضور شما در سال ٢٠١٤  و نصب تابلوی امام رضا ع شاهد بودم هر از گاهی عده ای کنار تابلوی امام رضا می نشینند و زمزمه میکنند. از ایشان علت را جویا شدم، گفتند:  اگر با امام رضا گفتگو کنیم درمان میشویم. وی ادامه داد، که به ایشان گفتم ما مسیحی و امام رضا مسلمان است.ان ها جواب دادند: امام رضا همه را شفا میدهد برایش مسلمان و مسیحی فرقی نمیکند. تازه فهمیدم این همه آدم در بروندی، نه برای دکتر عمادی آمدند و نه برای لباس سرخ هلال احمر، بلکه همه به عشق امام رضا ع آمدند. تازه فهمیدم دکتر عمادی غریب بود و امام رضا آشنای مردم مسیحی بروندی. به سمت درمانگاه با دکتر پونسیون (رئیس بیمارستان) حرکت کردیم بین راه دکتر پونسیون گفت: دکتر عمادی حقیقت این است که من هم از امام رضا درخواستی کردم ، گفتم شما هم عاشق امام رضا شده اید! جواب داد: بله آنقدر که جستجو کردم و متوجه شدم ایشان در شهری بنام مشهد هستند و میخواهم به دیدن ایشان بروم. این یکی از خاطرات شیرینم در یک کشور افریقایی است.

مصاحبه از طاهره ساعدی

    کانال تلگرام
   کانال اینستاگراممطالب مرتبط

منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

مدیرکل بنیاد کرمانشاه با اشاره به اینکه منزل شهدا محل نزول رحمت الهی است، اظهار داشت: ما در دیدار با خانواده شهدا، از برکت شهدای عزیز حاجات خود را می‌گیریم و امیدواریم در قیامت نیز از شفاعت این عزیزان بهره‌مند شویم.

|

روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

|

آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، آزادی خرمشهر را یکی از آزمون‌های بزرگ مردم همیشه در صحنه ایران دانست و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی آزادسازی خرمشهر را موهبت الهی اعلام کردند و فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

|

فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند
فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند

ناخدا صمدی گفت: در دهم اردیبهشت سال 61 عملیات بیت المقدس در چهار مرحله آغاز شد، سه قرارگاه، عملیات آزادسازی را انجام می دادند که گردان ما جزو جبهه جنوب بود، از همان روز های اول که عملیات شروع شد، ما در منطقه بودیم و در مرحله چهارم عملیات هر سه قرارگاه در راه آهن و گمرک خرمشهر به ...

|

نظرات کاربران