در حال بارگذاری ...
 • یادداشت:

  فرزندان عاشورایی خمینی معنای فتوت و مروت بودند

  غلامرضا بنی اسدی_ حرف شان عمل شان بود و عمل شان، حرف شان. هر دو صدق یکدیگر را تایید می کردند. جز صداقت هم در آن بازار، سکه ای رواج نداشت، جبهه را می گویم، از حسن رفتار شان هم خاطره ها دارم و هم شنیده های فراوان. ایثارشان که ضرب المثل دیروز و امروز و فرداست.

  به آرزو و آرمان هم تبدیل شده اند، مردانی چنان و البته زنانی که آن مردان را تربیت کردند و مثل کوه پشت شان می ایستادند. من وقتی سند چشم انداز ۱۴۰۴را می خوانم، آنجا که به شهروند تراز جمهوری اسلامی می رسد، می توانم چشمانم را ببندم و تصویر یک به یک رزمندگان را در ذهن و دل، جان ببخشم که در عمل، ایثار را معلمی عامل بودند.

   

  دیگران را بر خویش ترجیح می دادند، به هنگام توزیع همان اندک امکاناتی که بود، اما به گاه خطر، از هم سبقت می گرفتند تا موانع را از سر راه دیگران بردارند. برخی فرماندهان، فراتر از ایثار فردی، به از خود گذشتگی جمعی هم عنایت ویژه داشتند از جمله: جانباز به سکوت- بعد از جراحی حنجره- نشسته، این روز ها چنین می کرد و تلاشش این بود که رزمندگان حتی در سوار شدن به خودرو هم دیگران را بر خویش مقدم بشمارند.

   

   او خود از جمله آنانی بود که در گرفتن امکانات، همواره آخرین نفر بود، اما در گرفتن اسلحه، از اولین افراد. او به همان لباس کهنه ماموریت های قبل بسنده می کرد، اما در انتخاب جنگ افزار، دقیق بود تا در عرصه جهاد، تفنگش کم نیاورد. آن نسل، امروز هم در جامعه باز تعریف می شوند، مثل آن مدیرکل بنیاد فلان استان که با همان حقوق اندکش، قسط های عقب افتاده جانبازان را می پردازد و آن پدر شهیدی که در یک منطقه محروم شهری در مشهدالرضا، سکونت می کند و حقوق و درآمد خود را که حدود ۴میلیون تومان می شود را گذاشته است برای پرداخت قبض آب و برق و گاز مردمی که به علت ناتوانی صاحبش در پرداخت، مهر اخطار قطع گرفته است.

   

   او به پسر شهیدش اقتدا کرده است و چون او که حافظ امنیت و ملک مردم بود، این هم پاسدار آبرو و حرمت و اعتبار پدر نزد خانواده است. بله، ایثار و دستگیری و مددکاری بچه های جبهه امروز هم برقرار است مثل بسیجی های دیروز که امروز پزشک شده اند و جمعه های خود را به درمان رایگان مردم اختصاص می دهند یا آن پاسداری که دختر و پسر تنها را پدری کرد تا نبود پدر و مادر خود را به یاد نیاورند.

   

   او هردو را بزرگ کرد و آبرومندانه سر خانه و زندگی فرستاد تا بدانیم اگر چه یاران بزرگی شهید شده اند، اما ایثار و جوانمردی در فرزندان جبهه هنوز و ان شاالله همیشه زنده است و... این خلوص رفتار و شکوه ایثار را بچه های جنگ از عاشورا داشتند. آنجا که امام هم لشکر حر را سیراب کرد و هم اسب هاشان را اما چند روز بعد در محاصره آب همان گروه قرار گرفت اما برای امام فرقی نمی کرد.

   

   اگر دوباره جاها عوض می شد و آب دست امام بود، باز آنان را سیراب می فرمود چنانکه پدرش، مولا علی در صفین با سپاه پدر یزید، معاویه، چنین کرد و در دست به دست شدن شریعه در سه نوبت، به رغم آب بستن معاویه، امام راه را باز گذاشتند تا آب به دشمن هم برسد. حسین هم خلف همان سلف صالح است و ما هم باید همواره بر مدار فتوت و مروت باشیم تا زندگی ما به امام شبیه شود.باری نسل عاشورایی جنگ اهل گذشت و همکاری و دستگیری بودند و باید که امروز ما نیز آن راه را در پیش گیریم که راه خداست و صراط مستقیمی که ما را به هدف تعالی می رساند...

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  امیر سرتیپ دادبین در گفت وگوی اختصاصی با حیات:

ارتش همواره آماده جانفشانی در راه انقلاب اسلامی است
  امیر سرتیپ دادبین در گفت وگوی اختصاصی با حیات:

  ارتش همواره آماده جانفشانی در راه انقلاب اسلامی است

  فرمانده سابق نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، با بیان این که ارتش، در پرتو نظام جمهوری اسلامی ایران و حمایت های ملت، در اوج اقتدار است، گفت: ارتشیان ایران اسلامی همواره آماده جانفشانی در راه انقلاب اسلامی هستند.

  |

  معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی بنیاد تهران بزرگ در گفتگو با حیات:

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، نسل جوان را با عظمت شهدا و جانبازان آشنا می کند
  معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی بنیاد تهران بزرگ در گفتگو با حیات:

  ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، نسل جوان را با عظمت شهدا و جانبازان آشنا می کند

  مرتضی صفایی گفت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه امروز و بین نسل جوان، آن ها را با عظمت شهدا و فداکاری جانبازان و ایثارگران عزیز آشنا می کند.

  |

  المان شهدای استانداری کهگیلویه وبویراحمد رونمایی شد

  المان شهدای استانداری کهگیلویه وبویراحمد رونمایی شد

  یادمان شهدای استانداری کهگیلویه وبویراحمد، شهیدعبدالکریم رئیسیان، شهید ابوالفتح زکی‌زاده و شهید حسین چکی با حضور استاندار، تندپور مسئول حوزه بسیج ادارات استان، حجت الاسلام موسوی اطهر مشاور استاندار در امور روحانیت، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعی از مدیران ...

  |

  نظرات کاربران