در حال بارگذاری ...
 • مسئول ژئوپلتیک پژوهشکده مطالعات راهبردی در گفتگو با حیات:

  نوگرایی در روش های ترویج فرهنگ ایثار لازم است

  امیر سرتیپ محمد حسن نامی گفت: اگر نتوانیم با کمک متخصصان و نخبگان جوان، محتوای مناسب در حوزه ترویج فرهنگ حاکم بر 8 دفاع مقدس را باز تولید کنیم و به این فضای جذاب برای جوانان و نسل جدید بها ندهیم رشته کار را از دست داده ایم.

  امیر سرتیپ محمد حسن نامی، مسئول ژئوپلتیک پژوهشکده مطالعات راهبردی که سابقه 110 ماه حضور در جبهه را دارد، معتقد است که باید از فضای مجازی در جهت اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت وانعکاس اطلاعات درست از کشور و خنثی سازی مضرات بعضی فرهنگ های نادرست وارداتی بهره برد.

   

   به همین انگیزه پایگاه اطلاع رسانی حیات در گفتگویی تفصیلی با  دکتر محمد حسن نامی  که از جانبازان دفاع مقدس است  به چگونگی استفاده از ابزار های نوین ارتباطی در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت پرداخت که مشروح این مصاحبه را در ادامه می خوانید:

   

  درباره فرهنگ ایثار و از خود گذشتگی در دوران دفاع مقدس برایمان بگویید.

   

  در دوران دفاع مقدس، رژیم بعث عراق به همراه صهیونیسم بین الملل و استکبار جهانی قصد تکه تکه کردن خاک ما را داشت ولی نتوانست حتی یک وجب از خاک ما را بگیرد این امر میسر نشد مگر به همت جوانان و هموطنانی که بدون هیچ چشمداشتی، جانشان را در دستشان گرفتند و راهی جبهه ها شدند، همان هایی که گاه چندین ماه بی خبر از خانواده بودند، ولی ترجیحشان این بود که بمانند و از سرزمین و حیثیت دینی شان دفاع کنند.کسانی که در بدترین شرایط هم سعیشان این بود که حقی از همرزمانشان بر گردنشان نماند و در موقعیت های سخت و جانفرسا، ترجیح می دادند خود پیشقدم شوند، هر طرف را که نگاه می کردی، شکوه ایثار چشمگیر بود و به وفور یافت می شد.

   

  چرا این فرهنگ اصیل آنطور که باید و شاید وارد جامعه کنونی ما نشده است؟

   

  متاسفانه ما نتوانستیم به خوبی رشادت ها، فداکاری ها و ایثارگری های رزمندگان دفاع مقدس را به نسل جوان و نسلی که جنگ را ندیده است، منتقل کنیم. روش هایی که تاکنون برای ترویج فرهنگ ایثار و فرهنگ حاکم بر جبهه و دفاع مقدس به کار گرفته شده، نتیجه خوبی در بر نداشته، پس بهتر است، در این روش ها تجدید نظری صورت گیرد یا اصلاح شود.

   

  بهتر نیست به جای تهدید انگاشتن صرف فضای مجازی از فرصت هایی که در اختیارمان گذاشته برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استفاده کنیم؟

   

   

  استفاده از فرصت های این فضا  باید جزء اولویت ها قرار گیرد، فضای مجازی بوجود آمده توسط اینترنت باعث شده است جامعه ، شهروندان و به ویژه جوانان وقت زیادی از خود را به آن اختصاص بدهند. در حال حاضر قدرت غالب، قدرت سایبری است و ما باید از این قدرت در راه رسیدن به اهدافمان حداکثر استفاده را بکنیم. یکی از اهداف ما ترویج فرهنگ ایثار ، ازخودگذشتگی و شهادت در زندگی روزمره و انتقال میراث معنوی و رشادت های افرادی است که 8 سال تمام خود را وقف دفاع از میهنشان کردند. اکنون باید از روش های نو و جدید بهره گرفت، باید از خود این جوانان برای ایجاد راهکار و تدوین برنامه در فضای مجازی برای انتقال این میراث استفاده کرد، زبان جدیدی که جوانان می فهمند زبان تکنولوژی است، اگر نتوانیم از این بستر ایجاد شده استفاده کنیم، موفقیتی نصیبمان نمی شود.

   

  چطور می توان از جوانان برای انتقال فرهنگ ایثار کمک گرفت؟

   

  باید از جوانان بخواهیم صحبت ها را گوش دهند، مفاهیم فرهنگی آن دوران را بشناسند و با زبان خودشان و زبانی که راحت تر می فهمند، منتقل کنند، در حال حاضر می بینیم، حتی بازی های اینترنتی که در غرب ساخته می شود، هدفمند است و برای ترویج افکار و فرهنگ مورد نظر بازی سازان است، به عنوان مثال: بازییی ساخته می شود که 2/3 میلیارد دلار فروش دارد و در آن اطلاعات نادرست از ایران گنجانده می شود که در فکر استفاده کنندگان و به ویژه کودکان همان اطلاعات غلط نقش می بندد، ما بایستی از فضای مجازی در جهت اشاعه اطلاعات درست از کشور و خنثی سازی مضرات بعضی فرهنگ های نادرست وارداتی بهره ببریم، اگر نتوانیم محتوای مناسب توسط همین نخبگان جوان تولید کنیم و  به این فضای جذاب برای جوانان و نسل جدید بها ندهیم رشته کار را از دست داده ایم در این زمان است که فضای مجازی حالت تهدید به خود می گیرد.

   

  برای جلوگیری از نفوذ فرهنگ بیگانه چه باید کرد؟

   

  گاهی تهدیدها نتیجه کم کاری ما در بهره گیری مناسب از فرصتی است که در اختیارمان گذاشته شده است. ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیاز به انجام کار و بسترسازی فرهنگی دارد  و اگر هنوز این فرهنگ والا و باارزش در جامعه ان طور که باید و شاید دیده نمی شود مقصر ما هستیم.محتوایی که توسط دنیای غرب در فضای مجازی تولید می شود، غالب است و نرخ ارسال دیتای صوتی، تصویری و نوشتاری از سوی غرب 8/16 در مقابل 2/2 از سوی ما می باشد بنابراین ما در معرض وزش سهمگین امواج از سوی غرب هستیم و طبیعی است که این محتوای گسترده، تاثیر زیاد و نامطلوبی بر اذهان جوانان ما بگذارد.

   

  به باور من حوزه های علمیه ،مراکز دانشگاهی و فرهنگی باید در این زمینه فعالیتشان را افزایش دهند و با تولید محتواهای مناسب این فضا، هم از شدت و حدت تاثیر گذاری فرهنگ غرب بکاهند و هم در جهت ترویج فرهنگ اسلامی ایرانی و شهادت و ایثار سهم ایفا کنند. ما باید راه و روش هایمان را به روز رسانی کنیم و طرحی نو دراندازیم.اگر ما نتوانیم در انتقال فرهنگ دفاع مقدس و ایثار و شهادت نوگرایی ایجاد کنیم موفق نخواهیم بود.

   

  آموزش چه تاثیری بر انتقال فرهنگ ایثار و شهادت دارد؟

   

  دفاع مقدس ما سراسر موفقیت و پیروزی بود، حتی در مواقعی که ظاهرا موفق نبودیم هم برد واقعی با ما بود، بنابراین باید فرهنگ حاکم بر آن 8 سال دفاع را برای استفاده به نسل های بعد از جنگ به درستی انتقال داد. جوانان، نوجوانان و کودکان باید با این فرهنگ اشنا شوند و ان را در زندگی به کار گیرند و این امر میسر نمی شود مگر ان که آموزش این فرهنگ از قبل از ورود به مدرسه شروع شود. از آن جا که شاکله وجودی هر فرد از دوران پیش از دبستان شکل می گیرد اگر ما برای ترویج فرهنگ ایثار و از خود گذشتگی از این دوران برنامه ریزی و آموزش را شروع نکنیم مسلما در مراحل بعدی به ویژه دانشگاه نتیجه ای عایدمان نمی شود این فرهنگ والا و باارزش در زندگی اجتماعی و روزمره نمود نخواهد یافت.

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  مدیرکل بنیاد کرمانشاه با اشاره به اینکه منزل شهدا محل نزول رحمت الهی است، اظهار داشت: ما در دیدار با خانواده شهدا، از برکت شهدای عزیز حاجات خود را می‌گیریم و امیدواریم در قیامت نیز از شفاعت این عزیزان بهره‌مند شویم.

  |

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

  |

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، آزادی خرمشهر را یکی از آزمون‌های بزرگ مردم همیشه در صحنه ایران دانست و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی آزادسازی خرمشهر را موهبت الهی اعلام کردند و فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

  |

  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند
  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

  روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند

  ناخدا صمدی گفت: در دهم اردیبهشت سال 61 عملیات بیت المقدس در چهار مرحله آغاز شد، سه قرارگاه، عملیات آزادسازی را انجام می دادند که گردان ما جزو جبهه جنوب بود، از همان روز های اول که عملیات شروع شد، ما در منطقه بودیم و در مرحله چهارم عملیات هر سه قرارگاه در راه آهن و گمرک خرمشهر به ...

  |

  نظرات کاربران