در حال بارگذاری ...
 • رئیس دبیرخانه کمیسیون های پزشکی بنیاد شهید(2):

  سال 95 در کمیسیون پزشکی 35 هزار پرونده بررسی شده است

  غلامرضا طائبی گفت: در سال 95 تعداد 35 هزار پرونده پزشکی در کمیسیون اولیه و تجدید نظر بررسی شده است.

  قسمت دوم گفتگوی پایگاه خبری حیات با دکتر غلامرضا طائبی، رئیس دبیرخانه کمیسیون های پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران را در ادامه می خوانید:

   

  پرونده های بررسی شده در کمیسیون در سال 95 چه تعداد بوده است؟

   

  در سال 95، 35 هزار پرونده در کمیسیون اولیه استانی و کمیسیون تجدید نظر بررسی شده که 51 درصد نسبت به سال قبل آن افزایش یافته است. ما در سال گذشته (1395)، 690 جلسه کمیسیون استانی تشکیل دادیم که نسبت به سال پیش از آن 40 درصد افزایش داشته است و 276 جلسه کمیسیون ستادی گذاشتیم که افزایشی بالغ بر 21 درصد نسبت به سال 1394 را شاهد بوده ایم. به طور کلی جلسات، بیش از 30 درصد افزایش یافته است که نتیجه آن افزایش میزان پاسخگویی به تعداد بیشتری از جانبازان عزیز می باشد.

   

  کمیسیون های مشترک با سپاه و ارتش به چه منظور تشکیل می شود؟

   

  یکی از فعالیت های جدید کمیسیون پزشکی که از سال 94 شروع شده، تشکیل کمیسیون های مشترک با سپاه و ارتش است که متشکل از متخصصان بنیاد شهید، سپاه و ارتش می باشد که مشترکا در همان مرحله اول، بحث احراز مجروحیت را مورد بررسی و اعلام نظر قرار می دهند، برای عزیزانی که احراز مجروحیت نشده اند پس از بررسی پرونده در این کمیسیون های مشترک و احراز مجروحیت، صورت سانحه تشکیل و به بنیاد ارجاع می شود. پیش از این، تایید احراز مجروحیت در یگان های نظامی سپاه یا ارتش و رد شدن آن در کمیسیون بنیاد شهید باعث ایجاد نارضایتی درعزیزان جانباز می شد که تشکیل کمیسیون مشترک این مشکل را حل کرده است. از آغاز سال جاری با توجه به مفاد برنامه ششم توسعه، ما منتظر برنامه جدیدی برای تشکیل این گونه کمیسیون های مشترک هستیم.

   

  کمیسیون های پزشکی در چه استانهایی به تعداد بیشتری تشکیل شده است؟

   

  کمیسیون پزشکی در استان های پرجمعیت به دفعات بیشتری تشکیل شده است. مثلا سال 1395 در تهران، 1260 نفر درکمیسیون های اولیه و در استان هایی مثل ایلام 334 نفر و در یزد 737 نفر حضور یافتند. در کمیسیون تجدید نظر در تهران،1800 نفر و در خراسان رضوی 1333 نفر شرکت کردند به طور کلی همان طور که گفته شد، مجموع عزیزانی که در سال 95 در کمیسیون های اولیه و تجدید نظر حضور یافته اند 35 هزار نفر بوده است. در سال 1394،  8500 نفر در کمیسیون بار اولی(بدوی) شرکت کردند و این به معنی است که اکثر این افراد بعد از گذشت 26 سال از جنگ، برای اولین بار با تایید احراز مجروحیت تشکیل پرونده داده و در کمیسیون های اولیه حضور یافته اند.

   

  آیا پرونده های پزشکی الکترونیکی شده است؟

   

  در سال 86 فاز اول الکترونیکی کردن پرونده های کمیسیون پزشکی با تصویب شورای راهبردی بنیاد، شروع شد و تقریبا طی 2 سال و نیم تمامی پرونده ها در کمیسیون پزشکی، توسط یک تیم 600 نفره با سه شیفت کار شبانه روزی، در ستاد مرکزی و استان ها الکترونیکی شد، طی این 2 سال و نیم، 600 هزار پرونده الکترونیکی شد و مبنای استفاده در کمیسیون پزشکی قرار گرفت ولی نبود تعریفی از الکترونیکی شدن فرایند تشکیل پرونده باعث شد 300 هزار پرونده دوباره تشکیل شود. این مشکل، سال قبل در کارگروه الکترونیکی بنیاد طرح و قرار شد با همکاری اداره کل فناوری اطلاعات و محوریت کمیسیون پزشکی، کار الکترونیکی کردن تمامی فرایند تشکیل پرونده انجام شود. در صورت تامین امکانات و همکاری واحدهای مربوطه و اتمام پروژه ؛ از این پس دیگر پرونده ای به صورت فیزیکی تشکیل نخواهد شد.

   

  چرا دوباره کاری؟

   

  ما در سال 86 تا 88 آرشیو الکترونیکی را تشکیل دادیم یعنی پرونده های پزشکی جانبازان عزیز، اسکن و دیتا اینتری شد، ولی الکترونیکی شدن فرایند تشکیل پرونده که به واسطه آن بتوان از آرشیو استفاده کرد، صورت نگرفته بود که در حال انجام است و ان شاء الله تا آخر سال به اتمام می رسد.

   

  نحوه تشکیل کمیسون پزشکی در استان چگونه است؟

   

  بنیاد استان بعد از این که پرونده متقاضیان را تکمیل و در سیستم سجایا ثبت کرد، از کمیسیون درخواست تشکیل کمیسیون پزشکی می کند و ما پس از تقریبا یک ماه که زمان لازم برای هماهنگی با اعضای تیم تخصصی پزشکی است، کمیسیون را در مرکز استان تشکیل می دهیم. تقریبا اگر منع خود استان یا مراسمات ملی نباشد معمولا هر هفته حداقل به 5 استان درخواست کننده، تیم تخصصی پزشکی برای تشکیل کمیسیون استانی اعزام می کنیم، همچنین، هر هفته دو جلسه در تهران و در هر یک از شعبه های ستادی هم حداقل یک جلسه برگزار می شود.

  لازم به ذکر است، متخصصان کمیسیون عموما مستخدم و کارمند بنیاد نیستند و برای اعزام به استان باید، مراتب کاری خود را با دستگاه و دانشگاه خود هماهنگ کنند و برنامه های بیمارستانی و مطب خودشان را مدنظر داشته باشند تا ما بتوانیم از حضور این عزیزان (که ایام آخر هفته خود را به این امر اختصاص می دهند) بهره مند شویم.

   

  تعداد شعب تخصصی کمیسیون چقدر است؟

   

  ما فعلا شش شعبه تخصصی داریم، شعبه تیرو ترکش و تروما یا آسیب های عمومی، اعصاب و روان و شیمیایی که هر کدام مجروحیت های مربوطه را بررسی می کند. گاهی هم مجروحیت ترکیبی است، یعنی جانبازی مجموعه ای از مجروحیت ها را دارد که با توجه به این مسئله مجموعه ای از متخصصان ایشان را معاینه می کنند که بصورت مشاوره با شعب مختلف انجام می شود. کمیسیون های ما در سه مرحله برای بررسی پرونده  تشکیل می شود:کمیسیون بدوی یا اولیه که فرد برای اولین بار شرکت می کند، کمیسیون شعبه تجدید نظر که توسط یک تیم دیگر به اعتراضات رسیدگی می کند. سعی بر این است که تیم کمیسیون اولیه با تیم تجدید نظر حتما متفاوت باشد مگر این که چندین سال از تشکیل کمیسیون بدوی گذشته باشد ولی اگر جانبازی در بازه زمانی یک سال به بررسی ها و معاینات کمیسیون اولیه اعتراض داشته باشد حتما یک تیم دیگر در کمیسیون تجدید نظر آن را دوباره بررسی می کند. شعبه دیگر کمیسیون، شعبه عالی است، که در صورتی تشکیل می شود که جانباز محترم به نتیجه اعلام شده از کمیسیون تجدید نظر هم معترض باشد. شعبه تخصصی دیگر هم به نام شعبه ماده 15 یا احراز شهادت داریم که مریوط به جانبازانی است که فوت می کنند. پرونده هر جانباز به محض فوت، توسط استان مربوطه،  به این شعبه فرستاده می شود، در این شعبه چنانچه علت فوت جانبازی، در ارتباط با مجروحیت و جانبازی تشخیص داده شود شهید محسوب می شود ولی اگر به دلیل حادثه طبیعی یا بیماری غیر مرتبط با مجروحیت باشد شهید نخواهد بود. لازم به ذکر است که تمامی جانبازان بالای هفتاد درصد در صورت فوت شهید به شمار می روند. شعبه ای هم به عنوان شعبه بانوان داریم که موضوع تعیین درصد بانوان و تعیین میزان حق پرستاری و تقلیل ساعات کار و تایید استراحت های پزشکی مرتبط با جنگ و جانبازی را انجام می دهد، طبق قانون به جانبازان شیمیایی و اعصاب روان بالای 50 درصد حق پرستاری تعلق می گیرد.

  پرونده تمام جانبازانی که دارای ویژگی یاد شده هستند، در این شعبه بررسی می شود، اگر اعتراضی به نتیجه درصد جانبازی باشد در کمیسیون تجدید نظر و در صورت اعتراض بر نتیجه شعبه تجدید نظر، پرونده در شعبه عالی مطرح و بررسی می شود. به هر حال، ما سعی کرده ایم استانداردها را از نظر پزشکی و حقوقی رعایت و امکانات احقاق حق را فراهم کنیم.

   

  مصاحبه از طاهره ساعدی

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  مدیرکل بنیاد کرمانشاه با اشاره به اینکه منزل شهدا محل نزول رحمت الهی است، اظهار داشت: ما در دیدار با خانواده شهدا، از برکت شهدای عزیز حاجات خود را می‌گیریم و امیدواریم در قیامت نیز از شفاعت این عزیزان بهره‌مند شویم.

  |

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

  |

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، آزادی خرمشهر را یکی از آزمون‌های بزرگ مردم همیشه در صحنه ایران دانست و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی آزادسازی خرمشهر را موهبت الهی اعلام کردند و فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

  |

  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند
  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

  روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند

  ناخدا صمدی گفت: در دهم اردیبهشت سال 61 عملیات بیت المقدس در چهار مرحله آغاز شد، سه قرارگاه، عملیات آزادسازی را انجام می دادند که گردان ما جزو جبهه جنوب بود، از همان روز های اول که عملیات شروع شد، ما در منطقه بودیم و در مرحله چهارم عملیات هر سه قرارگاه در راه آهن و گمرک خرمشهر به ...

  |

  نظرات کاربران