در حال بارگذاری ...
 • شان شهید در نگاه امام صادق(ع)

  غلامرضا بنی اسدی _ ما زندگی در هندسه کلام حضرت صادق(ع) را به عنوان سبک زندگی برگزیده ایم.

  تشیع، معنای دقیق این سبک زندگی است که  تمام حد و مرز های آن روشن است و حدود و ثغور آن تعریف شده.

   

  در این مدرسه، حتی برای  مستحب و مکروه هم مرزبندی آشکاری است که هر فرد می تواند با سلوک بر این محور، نقش خود را در زندگی بیابد.

   

  چنانکه فراوانند آنانی که با دریافت دقیق ماجرا و عمل درنقش خویش، خاک را هم به عطر عبودیت، تجلی جلوه های بهشت می کنند و برخی هم راه به بیراهه ، گره می زنند و خود نیز گمراه می شوند.

   

  عاقبت گمراهی هم که مشخص است؛ سقوط! اما گروه اول به اوج می رسند و از میان اینان نیز جمعی تا شکوه شهادت، ارتقاء منزلت می یابند و صاحب جایگاه و شئونی می شوند که انبیا (ص) بدان متصف هستند چنانکه امام صادق (علیه السلام) از پدران خود و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل فرمود : سه گروهند که روز قیامت شفاعت می کنند و شفاعت آنها مورد پذیرش خداوند قرار می گیرد، انبیاء و علما و شهداء.(1) بحار الانوار، ج97، ص14، حدیث24.

   

  یعنی شهدا، در شمار شفیعان می ایستند و دست می گیرند. این نیز می تواند از آن رو باشد که هرسه این گروه، خود را با خدا تعریف کرده اند و خویش را به ساحت عبودیت رسانده اند.

   

  این تنها راهی است که می تواند ما را از "بردگی" وارهاند، چه هرکس به مقام بندگی نرسد، برده خواهد شد اما رسیدگان بدان مقام حق شفاعت خواهند داشت.

   

  کسی که می باید دست شفاعت داشته باشد باید قبل از آن دست پاک داشته باشد. خداوند غفور و علیم و کریم، شهید را به چنان مرتبتی می رساند که در کلام امام جعفر بن محمد(ع) می خوانیم؛ کسی که در راه خدا کشته شود، خداوند هیچ یک از گناهان او را به روی او نمی آورد. (2)

   

  وسائل الشیعه، ج11، ص9، حدیث19وقتی خود به روی او نیاورد، قطعا آن را چنان به آب مغفرت می شوید  تا نباشد تا – خدای نکرده- دیگری ببیند. شهید، در نگاه امام (ع) مرتبت دیگری نیز دارد؛ زیارت قبر او هم صاحب ارزش است .

   

  ارزشی که جان را بی تاب زیارت می کند؛ زیارت قبر رسول خدا (ص) و زیارت قبر شهیدان و زیارت قبر حسین (ع) برابر است با حجّى که با پیامبر (ص) انجام گرفته است.(3) کامل الزیارات/ 157

  این بشارتی است تا ما را در هر عصر و نسلی به شهدا توجه دهد. حصن حصینی که می تواند ما را در برابر عوارض غفلت، بیمه و به بیداری همیشگی مفتخر کند. فکر می کنم ما با دریافت درست از این حدیث باید جان، تازه کنیم در صراط شهیدان و رابطه خود را با این زندگان جاوید چنان عمیق و وثیق کنیم که تا همیشه و در همه تنگناها و سخت روز ها ما را دست گیرند.

   

  به زیارت شهدا رفتن فقط مناسک سیاسی نیست بلکه سلوکی عارفانه است که راه را روشن تر نشان می دهد و از افتادن به پرتگاه های غفلت نجات می دهد.

   

   ان شاالله امروز و همیشه، ذیل هدایت های امام صادق(ع) که خود نیز شهید و فرزند شهید و پدر شهید است، در صراط مستقیم بمانیم و در این خط هدایت حرکت کنیم

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  مدیرکل بنیاد کرمانشاه با اشاره به اینکه منزل شهدا محل نزول رحمت الهی است، اظهار داشت: ما در دیدار با خانواده شهدا، از برکت شهدای عزیز حاجات خود را می‌گیریم و امیدواریم در قیامت نیز از شفاعت این عزیزان بهره‌مند شویم.

  |

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

  |

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، آزادی خرمشهر را یکی از آزمون‌های بزرگ مردم همیشه در صحنه ایران دانست و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی آزادسازی خرمشهر را موهبت الهی اعلام کردند و فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

  |

  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند
  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

  روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند

  ناخدا صمدی گفت: در دهم اردیبهشت سال 61 عملیات بیت المقدس در چهار مرحله آغاز شد، سه قرارگاه، عملیات آزادسازی را انجام می دادند که گردان ما جزو جبهه جنوب بود، از همان روز های اول که عملیات شروع شد، ما در منطقه بودیم و در مرحله چهارم عملیات هر سه قرارگاه در راه آهن و گمرک خرمشهر به ...

  |

  نظرات کاربران