در حال بارگذاری ...
 • نخبه ایثارگر در گفتگو با حیات:

  «گامبرو» اولین واکسن طیور، به تولید انبوه رسید

  محمد مجید ابراهیمی گفت: تولید گامبرو که نوعی واکسن در زمینه مقابله با بیماری های مرتبط با طیور است، ما را از واردات این واکسن به کشور بی نیاز می کند.

  جانباز نخبه، محمد مجید ابراهیمی، متولد شیراز، عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی که در عملیات کربلای 5 به درجه جانبازی نایل آمد، در گفتگو با خبرنگار حیات، اظهارکرد: گامبرو واکسنی برای مقابله با بیماری حیوانی گامبرو است که خوشبختانه در کشور ما به صورت انبوه تولید می شود.

   

  ابراهیمی تصریح کرد: این واکسن در سال 92 به تولید انبوه رسید، بعد از واکسن گامبرو نیز واکسن دیگری به نام کولن در سال 94 تولید شد و می توان گفت که این دو واکسن از واکسن های استراتژیک در زمینه دام و طیور می باشد، ضمن اینکه تلاش برای ساختن این واکسن ها  از سال 86 آغاز شد و توانستیم با همت و تلاش مضاعف همکاران در موسسه رازی این دو واکسن را به تولید انبوه برسانیم.

   

  وی با بیان اینکه، در تولید این دو واکسن کمک هایی از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت کرده ایم، افزود: بیشترین حمایت ها و کمک های مالی از سوی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در راستای به تولید رساندن این واکسن صورت گرفته است.

   

  این جانباز 25 درصد، اذعان داشت: واکسن های تولیدی مربوط به بهداشت طیور است که باید سه مرحله را طی کنند، مرحله اول، آزمایش، مرحله دوم، پایلوت و مرحله نهایی، صنعتی شدن است که گامبرو و کولن نیز از این قائده خارج نبوده اند و این مراحل را در بهترین آزمایشگاه های کشور طی کرده اند.

   

  وی ادامه داد: در دنیا دو سازمان بهداشت جهانی وجود دارد که یکی در زمینه  بهداشت انسان است یا همان سازمان  whoو سازمان دیگر که در زمینه دام و طیور فعالیت می کند، نام دارد OIE 

   

  ابراهیمی بیان کرد: در این مراکز، قانون های خاص، قابل توجه و مهمی برای تولید واکسن وجود دارد که  کشور ما هم با توجه به اینکه، عضو این سازمان ها می باشد، تمامی این قوانین را رعایت کرده است و واکسن های مورد نیاز را طبق همین قوانین جهانی به تولید می رساند.  

   

  مجید ابراهیمی با اشاره به اینکه، خوشبختانه با تولید انبوه این واکسن، تا حدود زیادی نیاز مملکت را فراهم نموده ایم، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه، تولید واکسن گامبرو  بر اساس استاندارهای جهانی بوده است، مصرف کننده ها در کشور رضایت کافی را  از این واکسن دارند.

   

  وی در پایان با اشاره به اینکه، حدود بیست سال در زمینه پژوهشگری فرآورده های بیوتکنولوِژیک با موسسه رازی همکاری دارد، یادآور شد: تا قبل از تولید واکسن گامبرو، میلیون ها دلار ارز به واسطه واردات این واکسن از کشور خارج می شد، اما در حال حاضر، با همکاری، حمایت و پشتیبانی های موسسه رازی توانسته ایم، گامی مهم در جهت خود کفایی کشور  برداریم و کشور را  از واردات این واکسن بی نیاز کنیم . 

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  مسئول مرکز اسلامی منچستر در گفتگو با حیات (2):

بهرمندی از تجربیات دفاع مقدس گره گشای مشکلات امروز است
  مسئول مرکز اسلامی منچستر در گفتگو با حیات (2):

  بهرمندی از تجربیات دفاع مقدس گره گشای مشکلات امروز است

  حجت الاسلام آوایی گفت: جنگ تحمیلی باعث کنار گذاشتن برخی اختلافات داخلی و بروز همدلی، وحدت، از خودگذشتگی و ایثار شد، سختی های جنگ، باطن افراد را نمایان و استعدادهای ایمانی را شکوفا کرد، در دوران جنگ معلوم شد که چه کسانی پای نظام و انقلاب تا آخر ایستاده اند و چه کسانی فقط به ...

  |

  ماجرای شهادت «علی‌رضا خطیبی» و شناسایی پیکر بی‌سرش

  ماجرای شهادت «علی‌رضا خطیبی» و شناسایی پیکر بی‌سرش

  علیرضا ابویی در کتاب روزگار همدلی می‌گوید: پیکر خیلی از شهدا روی زمین مانده بود؛ احتمال هم داشت که عراقی‌ها پلاکشان را بکنند و علی‌رضا هم گمنام بماند. برای همین خودکارم را برداشتم و چند جای لباسش نوشتم «شهید علی‌رضا خطیبی، اعزامی از یزد، عقدا».

  |

  نظرات کاربران