در حال بارگذاری ...
 • جانباز شیمیایی دفاع مقدس در گفتگو با حیات:

  گاز شیمیایی خردل ریه هایم را سوزاند

  علیرضا ترکی گفت: گاز شیمیایی خردل، تاول زا است و تاثیر بدی روی بدن و چشم های من گذاشته و ریه های من را سوزانده است.

  علیرضا ترکی، جانباز شیمیایی دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار حیات اظهار داشت: سال 1345 در شهر کرد متولد شدم و از آن جایی که اکثر خانواده ما در جریان جنگ تحمیلی حضوری فعال داشتند، من نیز در  تیر ماه سال 62 و در حالی که هفده ساله بودم برای اولین بار به جبهه اعزام شدم.

   

  وی افزود: در جریان عملیات خیبر  از آن جایی که من به عنوان یک نیروی عملیاتی انجام وظیفه می کردم، در جزیره مجنون حضور داشتم و پس از یک هفته عملیات به اتفاق هم رزمان ناگهان مورد حمله شیمیایی بعث عراق قرار گرفتیم و از آن جایی که عراقی ها از گاز شیمیایی خردل استفاده کرده بودند، پوست بدن بچه ها به سرعت تاول زد و ریه ها و چشم هایشان آسیب دید.

   

  این جانباز شیمیایی کشورمان با بیان اینکه در آن زمان نوجوانان زیادی بودند که برای حضور در مناطق عملیاتی دست در شناسنامه هایشان می بردند، گفت: نوجوان طلبه ای از بین هم رزمان ما که تنها چهارده سال داشت، با خلوص نیت و روحیه شهادت طلبانه خود را به خط مقدم جبهه رساند و در نهایت هم به شهادت رسید و من در ایام حضورم در دفاع مقدس خاطرات این چنینی فراوانی دارم.

   

  علیرضا ترکی در پایان با بیان اینکه، به همت بنیاد شهید و امور ایثارگران از بیمه درمان تکمیلی استفاده می کنیم، خاطرنشان کرد: مشکلات جانبازان شیمیایی برای عموم قابل رویت نیست، چرا که بسیاری از عزیزانی که به ویژه با گاز خردل شیمیایی شدند، از ناحیه چشم آسیب های فراوانی دیده اند تا جایی که حتی قرنیه چشم بعضی از این عزیزان به واسطه خشک شدن ترشحات اشکی از بین رفته است و به دلیل آسیب های گسترده ریوی از طریق کپسول های اکسیژن ساز تنفس می کنند.

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  مدیرکل بنیاد کرمانشاه با اشاره به اینکه منزل شهدا محل نزول رحمت الهی است، اظهار داشت: ما در دیدار با خانواده شهدا، از برکت شهدای عزیز حاجات خود را می‌گیریم و امیدواریم در قیامت نیز از شفاعت این عزیزان بهره‌مند شویم.

  |

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

  |

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، آزادی خرمشهر را یکی از آزمون‌های بزرگ مردم همیشه در صحنه ایران دانست و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی آزادسازی خرمشهر را موهبت الهی اعلام کردند و فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

  |

  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند
  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

  روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند

  ناخدا صمدی گفت: در دهم اردیبهشت سال 61 عملیات بیت المقدس در چهار مرحله آغاز شد، سه قرارگاه، عملیات آزادسازی را انجام می دادند که گردان ما جزو جبهه جنوب بود، از همان روز های اول که عملیات شروع شد، ما در منطقه بودیم و در مرحله چهارم عملیات هر سه قرارگاه در راه آهن و گمرک خرمشهر به ...

  |

  نظرات کاربران