در حال بارگذاری ...
 • دکتر محمد رضا سروش در گفتگو با حیات:

  توسعه فرهنگ پژوهش از اولویت های بنیاد شهید و امور ایثارگران است

  رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: توسعه فرهنگ پژوهش از اولویت های بنیاد شهید و امور ایثارگران محسوب می شود و این یعنی قضاوت مدیران براساس مستندات علمی باشد.

  محمد رضا سروش، رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار حیات به شرح اهداف و رویکرد مرکز مطالعات و پژوهش ها پرداخت که در ادامه متن کامل این مصاحبه را می خوانید:

   

  اهداف مرکز مطالعات و پژوهش ها چیست، آیا تفاوتی با مرکز پژوهش های خارج از بنیاد دارد؟

   

  در گذشته دفتر پژوهش های فرهنگی بود که زیر مجموعه معاونت پژوهش محسوب می شد، در این ساختار، یک واحد سیاستگذاری ایجاد شد، وظایف توسط شورای راهبردی بنیاد شهید و امور ایثارگران اعلام شد و واحدی ستادی ایجاد شد، بنابراین، مرکز مطالعات یک واحد ستادی بشمار می رود که  زیر نظر وظایف ستادی و نظارتی  فعالیت می کند و وظیفه اجرایی کمتری را متحمل می شود، ضمن اینکه واحدهای اجرایی شامل: دانشگاه شاهد، پژوهشکده جانبازان، مرکز شفا بیمارستان خاتم الانبیا (ص)، دانشگاه جامع علمی کاربردی می شود و ساختار را طوری طراحی کردیم که از تمام ظرفیت های ملی و بیرونی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز استفاده کنیم.

  یکی از مجریان اصلی ما درتمامی پژوهش ها، همکارانمان در بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند و در زمینه پایان نامه های دانشگاه ها نیز یکی از افراد بنیاد شهید و امور ایثارگران باید حضور داشته باشد و برای تحقق این امر آیین نامه حمایتی مصوب پژوهشگران داخل سازمانی نیز مصوب شورای راهبردی بنیاد شد، در حال حاضر نیز، سامانه پژوهشی را راه اندازی کردیم، یک صفحه تماس ملی ایجاد کردیم که ازطریق  rp.isaar.ir با تمام پژوهشگران، محققین و دانش پژوهان در ارتباط هستیم، درخواست هایشان را می پذیریم.

   

  درباره اینکه چه تعدادی به این سامانه مراجعه می کنند، می توانید اطلاعاتی را در اختیار ما قرار دهند؟

   

  ما  تعداد کاربران برایمان مهم نیست، بلکه تعداد طرح های ارسال شده و در خواست پژوهشگران جهت همکاری از اهمیت بیشتری برخوردار است.

   

  محورها ی پژوهشی شامل چه مواردی است؟

   

  فرهنگ ایثار و شهادت، جامعه ایثارگران و بنیاد شهید و امور ایثارگران که این سه محور را پوشش می دهد که هرکدام به زیر بخش هایی تقسیم می شوند.

   

  اولویت پژوهش ها بر چه بخش هایی استوار است ؟

   

  اولویت های که داریم در بخش های توانمند سازی،  سبک زندگی و سلامت  است که ازابعاد جسمانی، اجتماعی و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت و توسعه مدیریت است .

   

  ارتباط  شما با مراکز  پژوهشی دیگر برا ی جلوگیری از موازی کاری به چه صورت است؟

   

  هر طرح تحقیقاتی که برای جامعه ایثارگری باشد، بایستی جهت رعایت موازین اخلاقی از کمیته اخلاق در پژوهش بنیاد شهید و امور ایثارگران که شامل کمیته منطقه ای اخلاق در پژوهش و کمیته ملی است، بگذرد.

   

  کمیته اخلاق در مورد این طرح ها به چه مسائلی توجه نشان می دهد؟

   

  وقتی که طرح تحقیقاتی درکمیته اخلاق بررسی می شود که یک طرح در جای دیگر اجرایی نشده است و الزامات اخلاقی صورت می گیرد که یک گروه از آدم های صاحب نظری از کمیته اخلاق باید این طرح را تایید کنند.

   

  چند طرح ملی در این مرکز در حال انجام است ؟

   

  مطالعه رضایت سنجی از خدمات ارایه  شده  بنیاد به ایثارگران و طرح نیاز سنجی جامعه ایثارگران، طرح ارتقا شادکامی  در جامعه ایثارگری و طرح بازنگری در برنامه  راهبردی  در بنیاد، طبقه  بندی مشاغل تخصصی کارکنان  بنیاد، مطالعه سالمندی درجامعه جانبازی ، مطالعه بروز سرطان، ارزیابی عوارض مصدومین شیمیایی، ارزیابی و حراست از جامعه ایثارگری و ارزیابی عوارض مصدومین که در حال حاضر در دست انجام است و1000 طرح پایان یافته نیز داریم و اطلاع رسانی پژوهشی ما در سامانه کتابخانه بنیاد به آدرس lib. Isaar. Ir صورت می گیرد، ضمن اینکه، عناوین تمام طرح های پایان یافته وخلاصه آن ها در دسترس عموم قرار دارد.

   

  بودجه تخصیص یافته  برای مرکز چقدر است وآیا این برای مرکز کافی است؟

   

  معمولا بودجه تحقیقاتی کفاف نمی دهد ولی در بنیاد سعی کردیم، منابع را طوری برنامه ریزی کنیم که درحد امکان منابع، پاسخگوی نیاز پژوهشگران باشیم، به طوری که هیچ طرحی را نداریم که تصویب بشود ومشکل بودجه ای داشته باشد، ضمن اینکه از قبل اولویت های پژوهشی اطلاع رسانی شده است.

   

   اگر یک طرح خیلی فوری به دست شما برسد آیا اولویت طرح های شما فرق می کند؟

   

  ما تمامی منابع برای طرح ها را از قبل تعیین کرده ایم و اگر چنین موضوعی پیش بیاید سعی می کنیم با مشارکت دانشگاه ها  و سایر فضاهای علمی، منابع را تامین کنیم.

   

  در پژوهشکده مهندسی و علوم پزشکی جانبازان چه طرح هایی در حال انجام می باشد؟

   

  مرکز مطالعات و پژوهش های بنیاد شهید و امور ایثارگران این طرح ها را به مراکز مرتبط با حوزه علوم پزشکی می سپارد و این مرکز یکی از مراکزی است که تمام وظایف آنی که مصوبه شورای گسترش وزارت علوم کار می کند . این پژوهشکده مهندسی که واحد پژوهشی  اجرای طرح تحقیقاتی مستقلا انجام می دهد.

   

  از چه طرح هایی حمایت می کنید وحمایت شما به چه صورت است؟

   

  پژوهشکده سفارش گیرنده است و تمرکز خود را بر روی سفارش ها و پایان نامه هایی می گذارد که مرتبط باشند و معمولا تمامی ظرفیت خود را  برای  انجام کارهای پژوهشی صرف می کند.

   

  با توجه به ورود جانبازان به میانسالی و سالمندی  و بروز مشکلات این دوران ، چه  اولویت هایی در دستور کار طرح های پژوهشی دیده شده است؟

   

  این موضوع  یکی از اولویت های ما است، مطالعه بزرگی با همکاری مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی در حال انجام است که مراحل  نهایی آن را طی می کنیم و در تلاشیم تا در حوزه سالمندی جانبازان به دستاورد هایی دست پیدا بکنیم و عنوان این طرح "ارزیابی جامع سلامت میانسالان و سالمندان" است و طرح های ملی و چند مرکزی را تدارک دیده ایم که دانشگاه های دیگری نیز در این طرح حضور خواهند داشت.

   

  در پایان، آیا در زمینه استفاده از سلول های بنیادین در درمان ضایعات نخایی پژوهش هایی صورت گرفته است؟ نتیجه آن چه بوده ؟

   

  مرکز تحقیقات علوم شفا در بیمارستان خاتم الانبیا (ص) چندین سال درباره این موضوع درحال تحقیق و بررسی است، نتایجی در این باره بدست آمده است، ولی این نتایج هنوز باید مورد تحقیق قرار بگیرد، درباره حصول نتایج جدید تر نیز اطلاع رسانی می شود، البته استراتژی بنیاد درحال حاضر برای جانبازان، توانبخشی است ولی مطالعات بنیادینی در حال صورت گرفتن است و توانبخشی نتیجه بهتری می دهد وعوارضی که جانباز در سالیان سال متحمل شده است، اکنون بهتر می تواند با توانبخشی کیفیت زندگی خود را  بهبود ببخشد.

   

  مصاحبه از سمانه بامشاد

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  مدیرکل بنیاد کرمانشاه با اشاره به اینکه منزل شهدا محل نزول رحمت الهی است، اظهار داشت: ما در دیدار با خانواده شهدا، از برکت شهدای عزیز حاجات خود را می‌گیریم و امیدواریم در قیامت نیز از شفاعت این عزیزان بهره‌مند شویم.

  |

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

  |

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، آزادی خرمشهر را یکی از آزمون‌های بزرگ مردم همیشه در صحنه ایران دانست و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی آزادسازی خرمشهر را موهبت الهی اعلام کردند و فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

  |

  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند
  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

  روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند

  ناخدا صمدی گفت: در دهم اردیبهشت سال 61 عملیات بیت المقدس در چهار مرحله آغاز شد، سه قرارگاه، عملیات آزادسازی را انجام می دادند که گردان ما جزو جبهه جنوب بود، از همان روز های اول که عملیات شروع شد، ما در منطقه بودیم و در مرحله چهارم عملیات هر سه قرارگاه در راه آهن و گمرک خرمشهر به ...

  |

  نظرات کاربران