در حال بارگذاری ...
 • مروری بر دو عملیات فتح 6 و نصر 3

  بیست و هفتم خرداد ماه سال 1366 ،عملیات فتح شش و نصر سه در دو منطقه شمال اربیل و شمال زبیدات عراق به اجرا درآمد، اربیل یک منطقه کرد نشین و زبیدات منطقه‌ای عرب نشین بود که طی این دو عملیات غرورآفرین در یک روز موفقیت‌های بسیاری را شاهد بودند.

  به گزارش حیات و به نقل از سیصد و سومین شماره هفته نامه حیات طیبه،خرداد ماه ‌1366 زمانی‌ که‌ جنگ‌ در جبهه‌های‌ جنوب‌ دچار سکون‌ و عدم‌ تهاجم‌ جدی‌ و گسترده‌ از سوی‌ طرفین‌ نبرد به‌ مواضع‌ یکدیگر شده‌ بود، نیروی‌ زمینی‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ یک‌ عملیات‌ محدود و نامنظم‌ را در محور شمالی‌ جنگ‌ ترتیب‌ داد. نیروهای‌ تحت‌ امر قرارگاه‌ برون‌ مرزی‌ «رمضان» با کمک‌ معارضان‌ کرد عراق‌ هجوم‌ را آغاز کردند.

   

  این‌ عملیات‌ با هدف‌ انهدام‌ مراکز و تأسیسات‌ نظامی‌ دشمن‌ در منطقه‌ عمومی‌ شمال‌ استان‌ «اربیل» عراق‌ هنگام‌ شب‌ و با رمز «یازهرا(س)» آغاز شد.

   

  رزمندگان‌ عمل‌کننده‌ در این عملیات با یورش‌ به‌ پایگاه‌های‌ مهم‌ دشمن‌ در بلندی‌های‌ «کورت‌ قلندر» و «سلیم‌خان» در شمال‌ شهر و منطقه‌ «دیانا» در عراق، ضمن‌ انهدام‌ این‌ پایگاه‌ها، مراکز نظامی‌ شهر «مرگه‌سور» و پل‌ مواصلاتی‌ آن‌ محور را از بین‌ برده‌ و طی‌ آن‌ دو گردان‌ جیش‌الشعبی‌ و 16 خودروی‌ نظامی‌ ارتش‌ عراق‌ منهدم‌ شد.

   

  رزمندگان تحت امر قرارگاه رمضان، متشکل از تیپ 65 هجرت، تیپ مالک اشتر، گردان مستقل ویژه شهادت سپاه پاسداران، حزب دمکرات کردستان عراق، حزب‌ا... کردستان عراق و حزب‌الدعوه عراق، مانند دیگر عملیات‌های چریکی، با عبور از کوهستان‌ها، دشمن بعثی را غافلگیر کردند.

   

  با هجوم رزمندگان به داخل شهر مرگه سور و جنگ تن به تن در خیابان‌ها، دشمن بعثی به سمت غرب شهر عقب نشینی کرد که با تعقیب رزمندگان، تعداد زیادی از آنها به هلاکت رسیدند، به طوری که در اکثر خیابان‌های شهر، اجساد بعثیان به چشم می‌خورد.

   

  در پی این حمله، بیش از 100 نفر از نیروهای دشمن به اسارت رزمندگان اسلام در ‌آمدند و اماکن نظامی شهر به آتش کشیده شد. دشمن برای باز پس‌گیری شهر دو پاتک انجام داد که هر بار با تحمل تلفات و خسارات به عقب رانده شد و بسیاری از تجهیزات و مناطقش از جمله : کلیه پایگاه‌های مهم در ارتفاعات کورت قلندر و سلیم خان در شمال دیانا، مراکز نظامی شهر مرگه سور،جاده مرگه سور - دیانا و پل مواصلاتی ، دو گردان از جیش الشعبی و  16 خودرو نظامی دشمن منهدم شد.

   

  نصر 3

  این‌ عملیات‌ محدود و نفوذی‌ را نیروی‌ زمینی‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران، به منظور انهدام نیروهای دشمن و تلافی گلوله‌ باران شهرهای مسکونی مرزی ایران در ساعت 23:45 در 27 خرداد 1366 در منطقه شمال زبیدات با رمز «یا علی‌ بن‌ ابیطالب (ع) به‌ اجرا درآورد. هدف‌ از انجام‌ این عملیات انهدام‌ توان‌ رزمی‌ دشمن‌ در منطقه‌ «زبیدات»، در جنوب‌ محور عملیاتی‌ دهلران‌ بود. نیروی‌ زمینی‌ ارتش‌ از محور مذکور به‌ درون‌ خاک‌ عراق‌ پیشروی‌ کرده و پس از تصرف ارتفاعات 132، 160، 142و 140، انهدام 30 دستگاه تانک و نفربر دشمن، انهدام مقادیری مهمات و ادوات خودرویی دشمن، انهدام چندین قبضه توپ و سایر ادوات جنگی، تحمیل یک هزار کشته و زخمی به دشمن، به اسارت درآوردن 60 نفر از رژیم بعثی، متلاشی کردن گردان‌های 1، 2 و 3 از تیپ 95 لشگر 14 عراق و همچنین گردان یک از تیپ 703 لشگر 20 ، به‌ خاک‌ ایران‌ و خطوط‌ جبهه‌ خودی‌ بازگشت.

   

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  سرلشکر صفوی در مراسم رونمایی از کتاب« همراه»؛

جنگ بدون مجاهدت بانوان به نتیجه نمی رسید
  سرلشکر صفوی در مراسم رونمایی از کتاب« همراه»؛

  جنگ بدون مجاهدت بانوان به نتیجه نمی رسید

  دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در مراسم گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس و رونمایی از کتاب «همراه» اظهار داشت: قهرمانان حقیقی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران شهدای گمنام مظلوم و جانبازان هستند؛ کسانی که از آنها کمتر نام و نشانی وجود دارد؛ زیرا ما این شرایط فعلی را مدیون 500 هراز ...

  |

  حجت الاسلام والمسلمین شهیدی:

شهید حججی به برکت فرهنگ ایثار و شهادت الگوی نسل جوان شده است
  حجت الاسلام والمسلمین شهیدی:

  شهید حججی به برکت فرهنگ ایثار و شهادت الگوی نسل جوان شده است

  نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: شهید حججی به برکت فرهنگ ایثار و شهادت در اذهان و دل‌ها جای گرفت و به الگوی نسل جوان مبدل شد.

  |

  نظرات کاربران