در حال بارگذاری ...
 • خدایا لذت رسیدن به مرحله یقین را به من بچشان

  شهید «سید علی آل شهیدی» در فرازی از مناجات خود آورده است: «خدایا! نمی‌دانم چگونه قدردان این نعمت بزرگ تو باشم که من روسیاه را در زمره بندگان خاص خود قرار دادی، خدایا! تو را شکر می ‌کنم که عشقم را منحصر به خودت نمودی تا از میان تمام خواه ش های نفسانی تنها تو را بجویم».

  به گزارش حیات و به نقل از دفاع پرس، لیالی قدر فرصت مناسبی است تا با مطالعه مناجات شهدا، این بندگان مخلص خدا در قرن بیستم، مسیر بندگی خود با خدا را در عصر مدرنیته یک‌بار دیگر بررسی کنیم و آن را از معبود بی‌همتا مسئلت کنیم که سعادت دنیا و آخرت ما در آن است.

  در آستانه فرارسیدن شب‌های قدر به فرازهایی از مناجات شهدای خراسان رضوی اشاره خواهیم داشت.

   

  از خداوند تعالی می‌خواهم که گناهان مرا ببخشد و مرا بر نفسم پیروز گرداند و مرا در عقیده‌ام مستحکم. از خدا می­‌خواهم تا زمانی که لیاقت شهادت را ندارم شهید نشوم و زمانی که فیض آن را پیدا کنم مرا شهید کند.

  شهید علی اصغر ولی نژاد زوارق

   

  خدایا! نمی­‌دانم چگونه قدردان این نعمت بزرگ تو باشم که من روسیاه را در زمره بندگان خاص خود قرار دادی. خدایا! تو را شکر می­‌کنم که عشقم را منحصر به خودت نمودی تا از میان تمام خواهش‌های نفسانی، تنها تو را بجویم. خدایا! آن لحظه بسیار شیرین لقایت را به ذائقه ما بچشان که سخت دنبال آن هستیم. هرچند خودم را لایق این فوز عظیم نمی­‌دانم،  اما از درگاه رحمت تو نا امید نیستم.

  شهید سید علی آل شهیدی

   

  خدایا! تنها امید و درخواستم در این دنیا این است که لذت ذوب شدن در خودت و خلاصه لذت به مرحله یقین رسیدن و نفس مطمئنه، راضیه و مرضیه پیدا کردن را برای لحظاتی هم  که شده قبل شهادت به من بچشان. برای یک لحظه هم که شده تو را ببینم و عبادت کنم و به سویت پر کشم.

  شهید کاظم نورالهیان مهاجر

   

  خداوندا! از این‌که نتوانسته‌ام آن‌طوری که می­‌خواستی عمل کنم خجل هستم. ازگناهانی که کرده­‌ام. از نافرمانی­‌هایی که کرده‌ام. ازکج روی­‌هایی که کرده‌ام خجل هستم. خداوندا! اینک مرگم را آن‌چنان قرار ده که لااقل بدین گونه کفاره گناهان کبیره و صغیره را که مرتکب شده‌ام ادا نمایم. خدایا! تو خود می‌دانی که فقط برای رضای تو به جبهه آمده‌ام، فقط امیدوارم که از گناهان من درگذری، آمین.

  شهید مهدی منصوب ابرده

   

  پروردگارا! معبودا!... ای صاحب خون­‌های عاشقان، ای شور آفرین دل­‌های عارفان، ای پناه قلب­ های خسته، ای امید دل­‌های شکسته، ای رحمن، ای رحیم، با تو سخن می­‌گویم. ای همه‌ی هستی. عبدی ذلیل همچون پر کاهی با کوهی از گناه از تو طلب مغفرت دارم.

  بارالها! عشقت را چنان با وجودم ممزوج کن که همه چیزم عشق تو باشد. خداوندا! پناه بی‌پناهانی، التیام بخش قلب مجروح و بی‌کسم باش. پروردگارا! شکرگذاری را به من بیاموز تا بتوانم در مقابل خون­‌های پاک شهیدان احساس مسئولیت کنم، شهیدانی که تو را شناختند و از بهترین سرمایه‌های زندگی‌شان در راه تو گذشتند و در جوار تو از نعمات الهی متنعم شدند.

  شهید محمدنظری پور

   

  الها! تو را سپاس می­‌گویم که مرا در «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فی‏ کَبَدٍ» آفریدی و آن‌گاه پس از رشد و شناختم طریق «یُجاهِدُونَ فی سَبیلِ اللّهِ» را نشانم دادی و آن گاه خود را آماده دیدم تا به ندای «إِنَّا للّه و إِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ» تو لبیک بگویم و اگر مرا لایق دانستی مقامم را در عقبایت مقام «رَّضِیَ اللّهُ عَنْهُمْ وَرَضُواْ عَنْهُ» قرار دهی.

  شهید جعفر نامنی

   

  پروردگارا! از گناهان من در گذر که تو «کریم» و «رحیم» هستی. بارالها! تو را به حقیقت مهدی (عج) و نایبش خمینی قسمت می‌دهیم که از سر تقصیرات من تهی از معنویات و خالی از تمام صفات پاک انسانیت در گذر که بدن ناتوان من تحمل هیچ دردی را ندارد. پس چگونه می‌توانم عذاب آخرتت را تحمل کنم.

  شهید جواد شربتی

   

  خدایا! توفیق سوختن در عشقت را نصیبم بنما تا بسوزم همان‌گونه که شمع می­‌سوزد و روشنی می‌بخشد، مرگ من نیز همین طور باشد. هر چند که در زندگی چند روزه دنیا ثمره‌­ای  عاید جامعه نشد، بلکه با مرگم و با شهادتم رسالتی را به گوش آشنایان رسانده باشم. زبانم قاصر از این است که چیزی بگویم و حرفی داشته باشم روی حسابم را با خودم باز می­‌کنم. در محضر خدا معصیت نکنیم، بیاییم با خدا آشتی کنیم عهد ببندیم که دیگر عهد شکنی نکنیم و از معصیت دور شویم.

  شهید عباس نصرآبادی

   

  خدایا! چطور مى‌توانم تو را شکر کنم در صورتى که زبانم از بیان شکر تو به خاطر نعمات بیکرانت عاجز است. خدایا! تو را شکر مى‌کنم که مرا یکى از سربازان کوچک امام زمانت قرار دادى و امیدوارم که لیاقت این را داشته باشم که بتوانم دِین خود را نسبت به اسلام ادا کنم و از تو مى‌خواهم که مرا در این راه یارى کنى که بتوانم همیشه ثابت قدم باشم.

  بارالها! از تو مى‌خواهم که این بنده گنه‌کار خودت را بیامرزى و از تو مى‌خواهم که این حقیر را با آتش خشمت نسوزانى.

  شهید حمید اکابر

   

  خود را به من بشناسان تا نجات یابم. خدایا! گره‌های جهل را از دلم بردار و یقین و علم خودت را جایگزین آن فرما. خدایا! زبانم را به ذکر خویش پیوسته متحرک بدار و قلبم را به یاد خویش همیشه زنده و نفسم را با یاد خویش در زندان ریاضت و نفسم را با یاد خویش معطر گردان.

  خدایا! راه خواستن حاجت را نیز نمی‌­دانم. قلبم سیاه گشته و اگر اکنون به یاد تو هستم از لطف و رحمت و بنده نوازی خودت است.خدایا! تو به ضعف من بهتر از من آگاهی و عیب و گناهان مرا بهتر می‌دانی. خدایا! گناهان مرا ببخش و به من نیروی ترک اعمال ناپسند در نزد تو را بده. خدایا! درد دلم بسیار است و زبانم قاصر، تو خودت گفتی که مرا بخوانید اجابت‌تان می‌کنم .خدایا! نکند که جزو گمراهان، این دنیا را ترک کنم. خدایا نکند که جزو مغضوبین از این دارفانی مرا ببری. خدایا نکند که مرا جزو ضالین بسوی آن جهان بکشانی.

  شهید بهزاد چشمی

   

  خدایا! کامم را به شکر خود شیرین بفرما. ای ستار العیوب! تو خود بهتر از هر کسی می دانی که من چقدر عاصی بوده‌ام و این مطلب مال این چند سال اخیر نیست، بلکه از طفولیت مرتکب گناهان زیادی گشته‌ام. خدایا! که این نام ستاریت را به خوبی درک کرده‌ام ما را از غفاریت خود محروم مگردان. ای خدای بزرگ، اسلام حقیقی را به ما بشناسان. ای خدا من! هیچ‌گاه رهبرم را آن‌طور که باید و شاید نشناخته­‌ام. ای رب عزیز و ودود، کاری کن و اسبابی مهیا کن تا دل و قلب من به امام ایمان بیاورد. خدایا! زبانم را در راه رضای خویش هموار ساز.

  شهید غلامرضا داورزنی

   

  الهی! به جبهه آمدم تا دینت را یاری دهم و وظیفه‌ی سنگینم را در قبال شهدا و ادامه‌ی راهشان انجام داده و در نهایت، رضایت تو را به چنگ آورم چرا که مهم، رضایت تو است. پس اگر با تلاش و جهادم در این راه راضی می‌شوی، حاضرم و اگر با مجروح و معلول شدنم، باز حاضرم و اگر با شهادت که منتهی درجه‌ی آرزوی من است، باز هم حاضرم. به هر حال، الهی رضاً  به رضائک، تسلیما  لأمرک.

  شهید مسعود غرویان

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  امیر سرتیپ دادبین در گفت وگوی اختصاصی با حیات:

ارتش همواره آماده جانفشانی در راه انقلاب اسلامی است
  امیر سرتیپ دادبین در گفت وگوی اختصاصی با حیات:

  ارتش همواره آماده جانفشانی در راه انقلاب اسلامی است

  فرمانده سابق نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، با بیان این که ارتش، در پرتو نظام جمهوری اسلامی ایران و حمایت های ملت، در اوج اقتدار است، گفت: ارتشیان ایران اسلامی همواره آماده جانفشانی در راه انقلاب اسلامی هستند.

  |

  معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی بنیاد تهران بزرگ در گفتگو با حیات:

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، نسل جوان را با عظمت شهدا و جانبازان آشنا می کند
  معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی بنیاد تهران بزرگ در گفتگو با حیات:

  ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، نسل جوان را با عظمت شهدا و جانبازان آشنا می کند

  مرتضی صفایی گفت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه امروز و بین نسل جوان، آن ها را با عظمت شهدا و فداکاری جانبازان و ایثارگران عزیز آشنا می کند.

  |

  المان شهدای استانداری کهگیلویه وبویراحمد رونمایی شد

  المان شهدای استانداری کهگیلویه وبویراحمد رونمایی شد

  یادمان شهدای استانداری کهگیلویه وبویراحمد، شهیدعبدالکریم رئیسیان، شهید ابوالفتح زکی‌زاده و شهید حسین چکی با حضور استاندار، تندپور مسئول حوزه بسیج ادارات استان، حجت الاسلام موسوی اطهر مشاور استاندار در امور روحانیت، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعی از مدیران ...

  |

  نظرات کاربران