در حال بارگذاری ...
 • قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد:

  یکی از ابعاد مهم ورزش، اخلاق است


  قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران بر لزوم توجه به مسئله اخلاق در ورزش تاکید کرد و اخلاق را رکن مهمی در ورزش دانست.

  به گزارش خبرگزاری حیات، حجت الاسلام والمسلمین سید حبیب الله حسنی صبح امروز یکشنبه 23 شهریور 93 در مراسم رونمایی جام اخلاق مسابقات ورزشی کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان های تابعه، یکی از ابعاد مهم ورزش را اخلاق عنوان کرد و گفت: یکی از خروجی های اخلاق از دریچه ورزش است.

  وی به ورود اصطلاحات و فرهنگ کشورها از طریق ورزش به کشورهای دیگر اشاره کرد و گفت: ورزش های رزمی از کشورهای شرق آسیا به بقیه نقاط جهان وارد شده و اصطلاحات این ورزش ها هم با زبان همان کشورهای مبدا فراگیر شده است و با تدبیر مقام معظم رهبری، کشور ما نیز در جهت صدور ورزش زورخانه ای حرکت کرده است.

  قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: ورزش های زورخانه ای دارای جنبه های پهلوانی و اخلاقی زیادی است. امروز در 70 کشور دنیا زورخانه وجود دارد و اصطلاحات و جملات زورخانه ای به همان شکلی که در کشور ما وجود دارد در سایر کشورها به کار برده می شود.

  حجت الاسلام والمسلمین حسنی به خاطره دیدار با "الکساندر مدوید" کشتی گیر روس و قهرمان جهان اشاره کرد و گفت: "مدوید" در این دیدار خاطره کشتی معروف خود با جهان پهلوان تختی را برایم تعریف کرد و گفت تختی که می دانست پای چپ من آسیب دیده، در طول مسابقه به آن پا دست نزد و هرچند در پایان بازی را واگذار کرد، اما در تاریخ ماندگار شد و اخلاق او باعث شد تا برای همیشه قهرمان بماند.

  وی به بیان جمله ای از حضرت محمد(ص) درباره اخلاق پرداخت و گفت: پیامبر اسلام فرموده اند: " انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق" یعنی "من تنها برای تکمیل فضایل اخلاقی مبعوث شده‏ام". اهمیت اخلاق از همین حدیث مشخص است. خداوند انسان ها را برای "خُلق" آفرید. امروز باید تعارفات را کنار بگذاریم و آسیب شناسی را در رابطه با اخلاق از خودمان شروع کنیم.

  قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران در رابطه با خصوصیات اخلاق امام رضا(ع)، گفت: امام هشتم ما شیعیان صحبت کسی را قطع نمی کرد، به کسی نیش و کنایه نمی زد، هرگز با صدای بلند نمی خندید و وقت صحبت کردن با صدای بلند حرف نمی زد. این بخشی از خصوصیات اخلاقی ایشان بود و ما باید سعی کنیم از ایشان درس بگیریم.

  حجت الاسلام والمسلمین حسنی کاپ اخلاق را نماد خودسازی دانست و گفت: هدف ما باید اخلاق سازی و درست کردن خُلق خودمان باشد. باید پهلوان سازی کنیم، زیرا قهرمانی سن دارد، اما پهلوانی محدودیت سنی ندارد. متاسفانه در باشگاه های ورزشی ما کمتر به موضوع اخلاق پرداخته می شود و دستگاه های مسوول هم برای اخلاقیات توصیه خاصی ندارند. انشاالله این جام، نمادی برای اخلاقیات همه ما باشد.

  معاون توسعه مدیریت بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این برنامه، جام اخلاق را مربوط به مسابقات ورزشی کارکنان سراسر کشور بنیاد عنوان کرد و گفت: این مسابقات دارای 3 مرحله استانی، منطقه ای و کشوری است که دو مرحله اول آن برگزار شده و مرحله سوم تا حدود یک ماه دیگر برگزار خواهد شد.

  منصور میرمرادی ادامه داد: در این مسابقات شاهد حضور فعال دوستان همکار بودیم و حدود هزار و 600 نفر از همکاران در آن حضور داشتند. مسابقات ورزشی باعث ارتقای روح و جسم همکاران می شود و باید به مسئله نشاط همکاران توجه شود، به تعبیری نشاط باید در خانواده همکاران نهادینه شود.

  وی تقویت روح انسان را عامل ارتقا و افزایش کرامت انسانی دانست و گفت: باید در کنار بهسازی جسم، اندیشه هم مورد توجه قرار گیرد زیرا اندیشه و خرد عامل رشد است و ما باید در این مسیر حرکت کنیم تا هر دو عامل با هم افزایش و بهبود یابند.

  معاون توسعه مدیریت بنیاد، اخلاق را عامل اتحاد در سازمان عنوان کرد و گفت: زندگی شخصی افراد بر رفتار سازمانی آن ها تاثیر می گذارد و باید تلاش کنیم در سازمان هر دو محور را هم وزن یکدیگر پیش ببریم.

  میرمرادی افزود: ما در توانمندی منابع انسانی خود هیچ شکی نداریم. منابع انسانی منشاء هرگونه تعقل و نوآوری است و لازمه ورود هر نوع تکنولوژی توجه به منابع انسانی است. انسان موجودی تغییر پذیر است و با توانایی های بالقوه بیشمار خود می تواند با تعلیم و تربیت به سمت مطلوب تر پیش برود.

  وی تاکید کرد: معاونت توسعه منابع بنیاد شهید و امور ایثارگران به نوعی خادم خادمان ایثارگران است و در واقع توفیق بیشتری برای خدمت دارد.

  در پایان این مراسم با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسنی قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد، منصور میرمردای معاون توسعه مدیریت بنیاد، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن موذنی معاون فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد و حجت الاسلام مازنی معاون پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد از جام اخلاق مسابقات ورزشی کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان های تابعه رونمایی شد.

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  درد دل‌های یک جانباز اعصاب و روان
صدامی‌ها مرا تا گردن زیر خاک کردند انگشت مادرم را قطع کردم

  درد دل‌های یک جانباز اعصاب و روان
  صدامی‌ها مرا تا گردن زیر خاک کردند/ انگشت مادرم را قطع کردم

  یک جانباز اعصاب و روان می‌گوید: در طول این سال‌ها زجر زیادی کشیدم؛ بیمارستان‌ها و شهرهای مختلف بستری می‌شدم؛ جانبازی ما متفاوت است، چون معلوم نیست حالت‌های عصبی چه زمانی به سراغمان می‌آید.

  |

  نظرات کاربران