پنجشنبه 2 بهمن 1399 |

آرشیو مقاله
مقاله-رزمنده ای که حضور در جبهه را بر پزشک شدن ترجیح داد

رزمنده ای که حضور در جبهه را بر پزشک شدن ترجیح داد 1398/12/13

شهید احمدرضا احدی، زاده 25 آبان ماه1345 در شهر اهواز، در کنکور سال 63، زمانی که به عنوان نفر اول رشته پزشکی کنکور سراسری در دانشگاه شهید بهشتی تهران پذیرفته شد از رفتن به دانشگاه صرف نظر کرد و تصمیم گرفت که به میدان های جنگ با رژیم بعث عراق بشتابد. این شهید بزرگوار یک جوان نخبه بود و در مدت کوتاه زندگی اش در تمامی مدارج و موقعیت های تحصیلی همواره جایگاهی ممتاز داشت. وی که بارها در جبهه مورد اصابت ترکش قرار گرفته و زخمی شده بود، سرانجام در تاریخ 12 اسفند1365 و در علمیات کربلای 5 حوالی شلمچه به درجه رفیع شهادت نائل شد.

-شهیدی که تصویرش جاودانه شد

شهیدی که تصویرش جاودانه شد 1398/12/11

شهید امیر حاج امینی بی سیم چی گردان اراکی حضرت رسول اکرم ،در تاریخ ۵ دی ۱۳۴۰ در ساوه چشم به جهان گشود. وی در تاریخ ۱۰ اسفند ۱۳۶۵ در عملیات کربلای ۵ منطقه شلمچه به درجه رفیع شهادت نائل شد،عکسی که بعد از شهادت وی به یادگار مانده، با آن لبخند زیبا و آرامش و وقار انسانی و مظلومیتی که در چهره اش موج می زند، برای همیشه، تصویر این شهید بزرگوار را به نشانه و نماد شهید و شهادت تبدیل کرد.

-فرمانده ای برای تمامی فصول

فرمانده ای برای تمامی فصول 1398/12/09

شهید حسین خرازی یکی از محبوب‌ترین و بااستعدادترین فرماندهان لشکر در تاریخ دفاع مقدس است. می‌گفتند نیرو‌های لشکر 14 امام حسین (ع) حاضر بودند جانشان را برای فرمانده‌شان بدهند. یک مرد صاف و ساده و خاکی که مهربانی و ایمان از صورتش می‌بارید و با فرمانده دیگری از دیار اصفهان بهترین لشکر‌های رزمی سپاه پاسداران را تشکیل دادند. شهید حسین خرازی و شهید احمد کاظمی نقش مهمی در پیشبرد جنگ داشتند و لشکرهایشان در مقاطع حساسی از جنگ نقش‌آفرینی‌های زیادی کردند. صدام که از سال‌ها پیش از عملیات کربلای 5 برای شهادت خرازی جایزه تعیین کرده بود، در 8 اسفند 1365 و در جریان عملیات کربلای 5 به خواسته‌اش رسید و فرمانده رشید و دلیر لشکر 14 امام حسین (ع) را به شهادت رساند.

مقاله-من خلبان هواپیمای اف ۱۴ هستم؛ سرباز امام!

من خلبان هواپیمای اف ۱۴ هستم؛ سرباز امام! 1398/12/07

امروز 7 اسفند 1398 مصادف است با سالروز شهادت شهید والامقام، علی اقبالی مقدم است، این خلبان شهید در فروردین ماه سال ۱۳۴۳ در شهر ری در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود. تحصیلات خود را تا اخذ دیپلم تجربی در سال ۱۳۶۱ در تهران پی گرفت و در همان سال به استخدام نیروی هوایی ارتش درآمد و در دانشکده پرواز به تحصیل پرداخت. دوره مقدماتی و تخصصی را در نیروی هوایی با موفقیت طی کرد و به اخذ نشان و مدرک خلبانی نائل شد و سپس برای خلبانی با هواپیمای اف ۱۴ انتخاب شد.وی در عملیات های مختلفی در دوران دفاع مقدس شرکت داشت تا در روز هفتم اسفندماه ۱۳۷۰ در حین انجام یک مأموریت رزمی آموزشی، هواپیمایش در اصفهان سقوط کرد و به درجه رفیع شهادت نائل شد.در زیر بخشی از دل نوشته ها و خاطرات همسر شهید علی اقبالی مقدم را می خوانید که از شخصیت، منش ،شجاعت و خلوص این شهید بزرگوار می گوید.

مقاله-پروازی در قنوت عشق

پروازی در قنوت عشق 1398/12/06

با عبور از خیابان جمهوری و از مقابل بیمارستان نجمیه، چشمان مهربان تصویر روی دیوار توجهت را جلب می کند. او دکتر محمدعلی رهنمون است که می توانست در شهر بماند و وظیفه پزشکی اش را در همین بیمارستان نجمیه به انجام برساند، اما مگر آرام و قرار داشت برای ماندن در جایی که بسیاری از هم سن و سالان و برادرانش در زیر آتش دشمن به کمکش نیاز داشتند. امروز6 اسفند1398مصادف است با سالروز شهادت این شهید خستگی ناپذیر جبهه های علم و ایثار، شهیدی که با بذل جان خود و ماندن در سخت ترین و شکننده ترین وضعیت جبهه های جنگ ، جان خود را نثار مردم اش کرد و تا لحظه شهادت به کار امداد و درمان مجروحین ادامه داد.

مقاله-نبرد در هور و جزایر مجنون

نبرد در هور و جزایر مجنون 1398/12/03

«عملیات خیبر» در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۶۲ در شرق رودخانه‌ی دجله و داخل هورالهویزه، به منظور تصرف بخش شرقی رودخانه‌ی دجله و جزایر مجنون و جلوگیری از تقویت سپاه سوم عراق توسط ایران، به طور مشترک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران اجرا شد، اینعملیات که به آزاد سازی منطقه‌ای به وسعت ۱۰۰۰ کیلومتر مربع در هور، ۱۴۰ کیلومتر مربع در جزایر مجنون و ۴۰ کیلومتر مربع در طلاییه انجامید، تلفات و خسارات جبران ناپذیری را برای رژیم بعثی عراق و صدام به دنبال داشتو زمینه مساعدی برای پیشبرد سیاست‌های مسوولان فراهم کرد تا بدین گونه ایران به نقطه‌ای از عظمت و اقتدار برسد که با بازدارندگی دفاعی خود، عاملی برای هراس دشمنان ملت شود.

مقاله-بزرگترین عملیات تهاجمی نظامی در تاریخ مدرن ایران

بزرگترین عملیات تهاجمی نظامی در تاریخ مدرن ایران 1398/11/27

عملیات غرور آفرین والفجر 5 با هدف آزادسازی ارتفاعات منطقه چنگوله، در روز 27 بهمن سال 1362 و با رمز مبارک «یا زهرا (س)» حد فاصل شهرهای مهران و دهلران با هدف آزادسازی مناطق عملیاتی و فریب دشمن بعثی در خروج از هور الهویزه در آستانه نبرد بزرگ عملیات خیبر آغاز شد.

مقاله-فرمانده ای فروتن

فرمانده ای فروتن 1398/10/30

انتهای دی ماه هر سال، مصادف است با سالروز شهادتِ سردار سرلشکر شهید اسماعیل دقایقی.وی فرمانده لشکر۹ بدر سپاه پاسداران، همرزم و یار ابومهدی المهندس از فرماندهان حشد الشعبی عراق بود که در نهایت در عملیات کربلای ۵ در سال ۱۳۶۵ در منطقه عمومی شلمچه به شهادت رسید.

مقاله-سردار، در آینه کتاب ها

سردار، در آینه کتاب ها 1398/10/14

سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی بامداد جمعه (۱۳ دی) پس از عمری مجاهدت در حمله پهباد آمریکایی در فرودگاه بغداد به شهادت رسید. به همین مناسبت پایگاه خبری حیات نگاهی انداخته به کتاب ها و آثاری که درباره این سردار شهید، و این بزرگ مرد نبرد های میدانی نوشته شده است.

مقاله-مفتح، یکی از مهم ترین مُهره های انقلاب بود

مفتح، یکی از مهم ترین مُهره های انقلاب بود 1398/09/27

27آذر مصادف است با سالروز ترور شهید محمد مفتح، روحانی ای که عمر خود را صرف انقلاب و آرمان های آن کرد و به راستی که یکی از ارکان و پایه های محکم انقلاب اسلامی؛ چه در عرصه عمل و چه در عرصه نظری بود. اما آنچه میراث مفتح نامیده می شود چیست؟ امروز ، سالگرد روزی است که وی به دست گروهک کور دل و انحرافی به شهادت رسید و بعد از آن این رو به پاس یک عمر مجاهدت و تلاش بی وقفه ایشان در جهت نزدیک کردن مساجد و حوزه های علمیه به فضای دانشگاه، با نام روز وحدت حوزه و دانشگاه، نام گذاری شده است. به همین مناسبت نگاهی گذرا می اندازیم به زندگی پر فراز و نشیب این عالم برجسته و روحانی مجاهد.