سه شنبه 8 مهر 1399 |

آرشیو مقاله
مقاله-اربعین و افق های تازه

اربعین و افق های تازه 1398/07/24

حیات: اسماعیل علوی

مقاله-دفاعی عاشقانه از زندگی

دفاعی عاشقانه از زندگی 1398/07/20

حیات: یکی از شاخصه های پر رنگ ادبیات منظوم ما ، سرشار بودن از مفاهیم عرفانی و اشارات و کنایاتی است که جز با زبان رمز و اشاره، که فرم اصلی بیان این مضامین عارفانه است ،قابل بیان و انتقال به خواننده نیست. این مضامین جزئی لاینفک از بدنه ادبیات کلاسیک ما محسوب می شود و پیوند عمیقی با شعر پارسی دارند. جالب است بدانیم که در دوران معاصر یکی از رویداد هایی که بر زبان و مضامین شعر پارسی اثری تعیین کننده گذاشت ، جنگ تحمیلی بود که باعث شد شاعران متعهد ما نهایت توان و قریحه شاعرانه خود را در جهت به تصویر کشیدن حماسه آفرینی ها و رشادت های بی بدیل رزمندگان اسلام بکار بگیرند و در این میان گونه ای از شعر زاده شد که امروز آن را « شعر دفاع مقدس» می نامیم. یکی از مهمترین مضامینی که در شعر دفاع مقدس نقش برجسته ای دارد، مضامین عرفانی موجود در این اشعار است. در اینجا با یک بررسی اجمالی نشان خواهیم داد که این شعرا از اصطلاحات و مضامین متنوعی برای اشعار خود بهره برده اند و هر کدام به فراخور علایق و توانایی شان این مضامین را پرورش داده و عمومیت بخشیده اند.

مقاله-نامه های جاودانه

نامه های جاودانه 1398/07/17

حیات: جنگ تحمیلی و 8 سال مقاومت مداوم رزمندگان کشور اسلامی ما در برابر تجاوزات رژیم بعث عراق، را می توان از زوایا و چشم انداز های متنوعی مورد بررسی قرا داد. امروز به بهانه روز پست ، نگاهی می اندازیم به جهان خصوصی رزمندگان جنگ ، جهانی که آنان ، در شب های تاریک و ساکت، زیر نور فانوس نشستند در تاریکی ملکوتی نوشتند از آرزوهایشان، از دلتنگی های شان، از خاطرات تلخ و شیرین شان و گاه از حسرت هایشان.

مقاله-شهیدپرورها

شهیدپرورها 1398/07/09

حیات: محمدرضا شهیدی خراسانی

مقاله-جبهه یعنی کربلا جاری است!

جبهه یعنی کربلا جاری است! 1398/07/06

حیات: غلامرضا بنی اسدی

مقاله-آزادگان و وفاداری به آرمان‌ها در سخت ترین شرایط

آزادگان و وفاداری به آرمان‌ها در سخت ترین شرایط 1398/07/05

حیات: آزادگان را باید از یادگاران ارزشمند هشت سال دوران دفاع مقدس دانست که در بدترین و سخت ترین شرایط ممکن و زیر انواع شکنجه‌های روحی، روانی و جسمی دشمن سرخم نکرده و همچنان به آرمان‌ها و ارزش های انقلاب اسلامی وفادار باقی ماندند.

مقاله-پیروزی از آن ماست

پیروزی از آن ماست 1398/07/01

حیات: روز سی و یکم شهریور ماه 1359 بمب افکن های رژیم بعثی عراق، بیش از 19 نقطه از خاک ایران از جمله فرودگاه مهر آباد در تهران ، فرودگاه های نظامی و بین المللی تبریز، شیراز، همدان، دزفول و اصفهان ، را ناجوانمردانه بمباران کردند. ادعاهای صدام درباره اروند رود و زیر پا گذاشتن معاهده الجزایر که در سال 1375 بهانه ای شد برای حمله تجاوزگرانه بغداد به خاک ایران. تنها یک روز پس از آن بود که ارتش و نیروی هوایی ایران عملیاتی عظیم را که امروز به عملیات کمان99 یا سایه البرز شهرت دارد را برنامه ریزی کرد و با یورشی همه جانبه ضربه سختی را به نیروی نظامی عراق وارد کرد.

مقاله-از هور تا خیبر

از هور تا خیبر 1398/07/01

حیات:جواد دهقانی

مقاله-آغاز دفاعی مقدس

آغاز دفاعی مقدس 1398/06/31

حیات: تجاوز رژیم بعث عراق به خاک ایران در 31 شهریور سال 1359 با بمباران 19 نقطه ایران آغاز شد. جنگی که هشت‌سال به طول انجامید و به گفته مورخین، طولانی ترین جنگ قرن بیستم پس از جنگ ویتنام، محسوب می شود. این نوشتار درصدد است تصویر جامعی از سلسله اتفاقاتی که در روز های نخستینِ پس از این حمله تجاوزگرانه اتفاق افتاد، ارائه دهد. در پایان نگاه جامعی به اهداف عراق از تجاوز به ایران خواهیم انداخت.

مقاله-من مادرم، وارث پسر رشید خویش....

من مادرم، وارث پسر رشید خویش.... 1398/06/31

حیات: غلامرضا بنی اسدی