سه شنبه 8 مهر 1399 |

آرشیو مقاله
مقاله-فرمانده ای فروتن

فرمانده ای فروتن 1398/10/30

انتهای دی ماه هر سال، مصادف است با سالروز شهادتِ سردار سرلشکر شهید اسماعیل دقایقی.وی فرمانده لشکر۹ بدر سپاه پاسداران، همرزم و یار ابومهدی المهندس از فرماندهان حشد الشعبی عراق بود که در نهایت در عملیات کربلای ۵ در سال ۱۳۶۵ در منطقه عمومی شلمچه به شهادت رسید.

مقاله-سردار، در آینه کتاب ها

سردار، در آینه کتاب ها 1398/10/14

سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی بامداد جمعه (۱۳ دی) پس از عمری مجاهدت در حمله پهباد آمریکایی در فرودگاه بغداد به شهادت رسید. به همین مناسبت پایگاه خبری حیات نگاهی انداخته به کتاب ها و آثاری که درباره این سردار شهید، و این بزرگ مرد نبرد های میدانی نوشته شده است.

مقاله-مفتح، یکی از مهم ترین مُهره های انقلاب بود

مفتح، یکی از مهم ترین مُهره های انقلاب بود 1398/09/27

27آذر مصادف است با سالروز ترور شهید محمد مفتح، روحانی ای که عمر خود را صرف انقلاب و آرمان های آن کرد و به راستی که یکی از ارکان و پایه های محکم انقلاب اسلامی؛ چه در عرصه عمل و چه در عرصه نظری بود. اما آنچه میراث مفتح نامیده می شود چیست؟ امروز ، سالگرد روزی است که وی به دست گروهک کور دل و انحرافی به شهادت رسید و بعد از آن این رو به پاس یک عمر مجاهدت و تلاش بی وقفه ایشان در جهت نزدیک کردن مساجد و حوزه های علمیه به فضای دانشگاه، با نام روز وحدت حوزه و دانشگاه، نام گذاری شده است. به همین مناسبت نگاهی گذرا می اندازیم به زندگی پر فراز و نشیب این عالم برجسته و روحانی مجاهد.

مقاله-فرمانده ای که عزیز شد

فرمانده ای که عزیز شد 1398/09/17

کتاب «یک محسن عزیز» روایتی مستند از زندگی شهید محسن وزوایی با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر ساعت 15 یکشنبه ۱۷ آذرماه در تالار سوره حوزه هنری بازمعرفی خواهد شد.

مقاله-عملیات مروارید نشانه همیشگی قدرت نیروی نظامی ایران

عملیات مروارید نشانه همیشگی قدرت نیروی دریایی ایران 1398/09/07

امروز 7 آذر 1398 ، سی و نهمین سالگرد عملیات مرواردید است . عملیاتی که تقریبا دو ماه پس از آغاز جنگ تحمیلی بصورت گسترده ای توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس انجام شد و به عنوان نخستین پیروزی بزرگ در جنگ 8 ساله چنان تاثیر فلج کننده ای بر روی ارتش عراق گذاشت که تا پایان جنگ نتوانست قدرت خود را در نبرد دریایی بازیابد. این عملیات شاید، یکی از مهمترین و با ارزش ترین پیروزی ها را برای نیرو های ایرانی رقم زد و منجر به تسلط بی چون چرا بر بخش های وسیعی از مناطق جنگی و عملیاتی شد.

مقاله-فرمانده ای که در تنگناها، بن بست شکن بود

فرمانده ای که در تنگناها، بن بست شکن بود 1398/09/05

سردار شهید چیت سازیان بارها در میدان ماموریت اطلاعاتی مجروح شد. در حاج عمران ترکش خورد، در عملیات سومار تیر به پایش اصابت کرد، در جزیره مجنون روی برانکارد قرار گرفت و در شلمچه ترکش بازو و پهلویش را شکافت اما همه زخم ها و جراحت ها را با داروی عشق به آرمان والایی که داشت درمان می کرد.

مقاله-بسیج مولود فرهنگ ایثار و شهادت

بسیج مولود فرهنگ ایثار و شهادت 1398/09/03

حیات:دکتر عبداله ارژندی- اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی

مقاله-ایمان و یقین به امام حسین(ع)، شرط پاسداری از اسلام است

ایمان و یقین به امام حسین(ع)، شرط پاسداری از اسلام است 1398/08/27

حیات:در بخشی از وصیت سردار شهید مهدی زین الدین آمده است:اولین شرط لازم برای پاسداری از اسلام، اعتقاد داشتن به امام حسین(ع) است. هیچ کس نمی‌تواند پاسداری از اسلام کند در حالی که ایمان و یقین به اباعبدالله‌الحسین(ع) نداشته باشد.

مقاله-جنگ و مجسمه های شهری تهران

جنگ و مجسمه های شهری تهران 1398/08/18

حیات: در تاریخ هر کشوری جنگ به مثابه عنصری بوده که در پاره ای از تاریخ آن سرزمین تمامی ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را زیر تاثیر خود قرار داده است. کشور ما نیز از واقعیت مستثناء نبوده و هر گاه در این سرزمین جنگی رخ داده است تحولات عمده ای در تمامی شئون زندگی ما بوجود آمده است. یکی از چیز های مهمی که با گذشت زمان در مواجه با جامعه و زندگی اجتماعی مردم اثر بسزایی داشته هنر است.در این میان هنر بیش از دیگر پدیده های اجتماعی، ملموس و عینی تر تاثیر پذیری خود را از جهان پیرامونش نشان می دهد. ما اینجا می خواهیم درباره هنری صحبت کنیم که شاید بیش از دیگر هنر ها با فضای زندگی شهری در آمیخته باشد. مجسمه سازی.. از سوی دیگر نیز می دانیم که این هنر می تواند به عنوان ابزاری قدرتمند در دست نظام های سیاسی برای نمایش و یادآوری قهرمانان و انسان های بزرگ بکار برود. ما در این نوشته می خواهیم نسبت میان مجسمه های دوران جنگ و دفاع مقدس را با زندگی امروز تهران بررسی کنیم.

مقاله-13 آبان،  تکرار صلابت و  اقتدار

13 آبان، تکرار صلابت و اقتدار 1398/08/13

حیات: در تقویم جمهوری اسلامی ایران ، 13 آبان را با عنوان استکبار ستیزی و مقاومت اسلامی و روز دانش آموزنام گذاری کرده اند، اما دلیل این نام گذاری دقیقا چیست؟ در این نوشته سعی بر آن شده تا با باز کردن سه واقعه بسیار مهم در تاریخ معاصر ایران که همگی در روز 13 آبان ماه اتفاق افتادند و منجر به شکل گیری انقلاب اسلامی و بیرون راندن استکبار جهانی شدند، اهمیت و جایگاه این روز مهم را خاطر نشان کرده و دلیل این نام گذاری را نشان دهیم. 13 آبان 1343ماموران رژیم شاه امام (ره) را دستگیر کرده و از قوم به ترکیه تبعید کردند. 13 آبان 1357، دانش آموزان تهرانی در اعتراض به دخالت های آمریکا در ایران، راه پیمایی کردند، ولی دژخیمان رژیم شاه، به آنان حمله برده و آنان را به خاک و خون کشید. و در نهایت در 13 آبان 1358، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، لانه ی جاسوسی آمریکا را در تهران تسخیر کردند و جاسوسان آمریکایی را به گروگان گرفتند. این مسیر، از تبعید امام تا تسخیر لانه جاسوسی نشان می دهد که امریکا ستیزی و تلاش برای استقلال کشور یک حرکت تاریخی و پر فراز و نشیب بوده است که به راحتی بدست نیامده است.