چهارشنبه 5 آبان 1400 |

آرشیو مقاله
مقاله-سرودن از حماسه و ایثار

سرودن از حماسه و ایثار 1399/02/01

وقتی درباره شعر مقاومت سخن به میان می آید، باید ابتدا مرزهای این گونه ی شعری را مشخص کرد، ویژگی هایی چون درونمایه یا (تِم) ، تصویر سازی و به اصطلاح فنی ، صُور خیال مشخصه های زبانی ، دلالت های معنایی که خود می تواند مجموعه ای از دلالت های اجتماعی، سیاسی ، فرهنگی باشد و بسیاری از دیگر عناصری که اگر بخواهیم یک به یک به آنها بپردازیم هم از حوصله این متن خارج است و هم نیاز به بررسی های جامع پیرامون عناصر مطروحه دارد و در چارچوب این مقاله مختصر ، نمی گنجد. امروز، به مناسبت فرارسیدن روز بزرگداشت سعدی تلاش کرده ایم تا با اصل قرار دادن برخی از عناصر اساسی شعر مقاومت در تحلیل شعر منظوم دفاع مقدس، گامی هر چند کوچک در جهت بررسی جدیدی تر ادبیات و شعر دفاع مقدس برداریم، امید است که خواننده مشتاق خود برای گسترش و تکمیل این نوشتار به دنبال منابع دیگر هم بگردد تا ظرفیت ها ی بی شمار این گونه ادبی مغفول مانده را کشف کرده و جایگاه حقیقی و در خور شعر دفاع مقدس را در میان سایر گونه های شعری، بخصوص شعر پایداری و مقاومت، بیابد.

مقاله-دلبسته مکتب حسین(ع)

دلبسته مکتب حسین(ع) 1399/01/31

شهید محمد مالامیری کجوری در 26 خرداد سال 1364 در شهر مقدس قم در خانواده ای مذهبی، علمی و روحانی چشم به جهان گشود. در دروس ابتدایی و راهنمایی همیشه شاگرد ممتاز بود و پس از گرفتن سیکل وارد حوزه علمیه قم شد و دروس مقدمات و سطح را هشت ساله به پایان رساند. حجت الاسلام مالامیری از طلاب با استعداد حوزه علمیه قم بود که قبل از 30 سالگی در حوزه های علمیه کاشان، جامعه المصطفی العالمیه و موسسه حضرت جواد (ع) به تدریس می پرداخت.وی به عنوان یک بسیجی رزمی – تبلیغی وارد سوریه شد و سال های زیادی را در آنجا گذراند، شهید محمدمهدی مالامیری معروف به ابوقاسم، نخستین شهید روحانی مدافع حرم بود که شامگاه دوشنبه 31 فروردین 1394، مصادف با اول ماه رجب، میلاد امام محمدباقر(ع) همراه با دیگر مجاهدان تیپ فاطمیون در منطقه بصری الحریر استان «درعا»ی سوریه به دست مزدوران جبهه النصره به شهادت رسید.

مقاله-شروعی برای تغییرراهبردی در  جنگ

شروعی برای تغییرراهبردی در جنگ 1399/01/31

در تاریخ 25 ام فروردین سال 1366 رزمندگان غیور اسلام با طراحی حمله ای دو مرحله ( 25 ام و 30 ام فروردین ماه) در جبهه شمالی «ماووت» عملیات «کربلای 10»را با رمز «یا صاحب‌‌الزمان» آغاز کردند. این عملیات که پس از 12 روز پیکار بی امان به آزاد‌سازی 250 کیلومتر از خاک عراق و ارتفاعات نزدیک شهر «ماووت» انجامید با فرماندهی‌ «قرارگاه نجف» نیروهای ایرانی در منطقه شمال غرب صورت گرفت و تصوری ستایش برانگیز از همکاری بی نظیر نیروهای نامنظم «قرارگاه رمضان» و «اتحادیه میهنی کردستان عراق» را به نمایش گذاشت. در این نبرد اغلب اهداف مورد نظر به تصرف نیروهای ایرانی درآمد و منجر به آزاد سازی بخش های وسیعی از ارتفاعات ماووت در خاک عراق شد.. پایگاه خبری حیات به مناسبت فرا رسیدن این پیروزی بزرگ نگاهی انداخته با این عملیات غرور آفرین و جزئیات آن را مورد بررسی قرار داده است.

-جهادگری خستگی ناپذیر،قانع وبی ادعا

جهادگری خستگی ناپذیر،قانع وبی ادعا 1399/01/29

شهید حمید رضا اسداللهی، زاده 15بهمن 1363 از بسیاری جهات جهادگری بی مانند بود. پژوهشگری در حوزه علوم دینی و قرآنی، قرائت گوش نواز قرآن کریم، تسلط خارق العاده بر زبان عربی و معلمی توانا در حوزه مطالعات اسلامی، تنها بخشی از حاصل زندگی کوتاه و پر بار اوست. وقتی به سوریه رفت 31 یک سال بیشتر نداشت. ازدواج کرده بود و دو فرزند کوچک داشت، اما باوجود تمام وابستگی های دنیوی ، قدم در راه جهاد و مقاومت گذاشت و سرانجام در تاریخ 29 آذر 1394 هنگام اقامه نماز ترکش انفجار بمب به گردنش اصابت کرد و به شهادت رسید. همیشه بی صدا می آمد و می رفت، جهاد برایش پیمانی الهی بود و لازم نمی دید درباره کارهایی که می کند برای کسی توضیح دهد. همین بود که بعد از شهادت اش، خانواده او تازه فهمیدند که شهید اسداللهی دقیقا که بود! وقتی از ده ها کشور مسلمان همچون یمن، عراق، سوریه، افغانستان و... می آمدند و هر کدام درباره اش حرف تازه ای می گفتند. پایگاه خبری حیات سری زده به خانواده دل سوخته و عزتمند این شهید گلگون کفن، تا از آنها درباره منش، رفتار ، اخلاق و ابعاد مختلف شخصیت اش بپرسد. مشروح این گفت و گو را در زیر می خوانید.

مقاله-راز آن ستاره

راز آن ستاره 1399/01/27

با نگاه به تصاویر و عکس های شهید چراغی، فردی ریز اندام و نحیف را می بینیم که از قضا شباهت چندانی با تصاویر قهرمانان جنگ و فرمانده ها و سپه سالار ها ندارد، اما به شهادت تمامی هم رزمانش، با آن قد و قامت ریز، شجاعت و نکته سنجی اش چیزی کم از قهرمانان افسانه ای نداشت. جوانی که از پس انجام تمام ماموریت های غیر ممکن بر می آمد و نامش عبدالرزاق بود. شهیدچراغی، فرمانده لشکر 27 محمد رسول الله تهران، فردی که تمام دوران حیات کوتاه خود را در راه مبارزه برای اسلام و میهن گذاشت،سرانجام در شامگاه 27 فروردین ۱۳۶۲ در عملیات والفجر1 مظلومانه به شهادت رسید.

مقاله-پیروزی در عمق استراتژیک دشمن

پیروزی در عمق استراتژیک دشمن 1399/01/24

نصر1 عملیاتی بود که در داخل خاک عراق و به منظور تسلط بر جاده چوارته_بسن توسط رزمندگان نیروی زمینی سپاه پاسداران در 25فروردین سال 1366 انجام شد.در این عملیات ارتفاعات کوخ نم نم، دامنه ها و بال های ارتباطی بین سورکو و بسن، از کنترل دشمن خارج شدند. نیرو های بعثی به خاطر شرایط کوهستانی،در این نبرد بیشتر از سلاح های سبک و نیمه سنگین استفاده کردند. اما بخاطر تسلط بی نظیر رزمندگان ایرانی بر مناطق درگیری شکست سختی خوردند و منطقه ای وسعت 100 کیلومتر از تسلط آنها خارج شد و همینطور مقدار زیادی سلاح، جنگ افزار سبک و مهمات به غنیمت رزمندگان اسلام درآمد.

مقاله-ضربه ای اساسی به سازمان زرهی دشمن

ضربه ای اساسی به سازمان زرهی دشمن 1399/01/22

در روز ۲۲ فروردین ماه سال ۱۳۶۷ ارتش جمهوری اسلامی ایران، عملیات آفندی بیت‌المقدس ۵، را انجام داد.این عملیات با رمز مبارک یااباعبدالله الحسین(ع)و با هدف وارد کردن ضربه به سازمان رزمی دشمن در منطقه عمومی پنجوین انجام شد که رزمندگان با عبور از میدان‌های مین، موانع ایذایی و طبیعی به مواضع دشمن هجوم می‌برند و پس از درگیری سخت خطوط مقدم دشمن را درهم می‌کوبند و آنها را وادار به فرار از ارتفاعات مرزی می‌کنند.این عملیات پیروزمندانه منجر به آزاد سازی کلیه ارتفاعات غربی پنجوین شد و تلفات و خسارات جبران ناپذیری بر پیکر ارتش بعثی وارد کرد.

مقاله-فرماندهی نمونه،سربازی وفادار

فرماندهی نمونه، سربازی وفادار 1399/01/21

سینه ستبر تاریخ، مالامال از خاطرات حیات و ممات مردان مردی است که روحشان فراتر از زمان و قلبشان سرشار از عشق بوده است. امیر کم نظیر ارتش اسلام، سپهبد علی صیاد شیرازی، یکی از این پر و بال سوخته‌گان وصال عشق و نور است که لباس زیبای شهادت، زیبنده قامتش و کمترین مزد اخلاص و فداکاری و ایثار اوست. آزاده مردی که در طول حیات کوتاه خود بر پهنه این خاک درس شجاعت، ایثار، جوانمردی، غیرت، وفاداری ، اخلاص و ایمان آموخت و در نهایتِ سبک بالی روح، خون پاک و مطهر خود را نثار خاکِ وطن کرد و به سوی آسمان پَر گشود و رفت. دریغا که دیو صفتانُ و جنایت کارانِ بزدل هیچ گاه نخواهند فهمید که با به شهادت رساندن این بزرگ مردان راه حق، تنها مسیر را برای ظهور منجی عالم بشریت، حضرت مهدی موعود(عج) هموار تر خواهند کرد و صیاد شیرازی ها در قامت سربازان رشید سپاه موعود در صفوف شکست ناپذیرِ ایزدی بازخواهند گشت تا انتقام خون مظلومان جهان را از جنایتکاران عالم باز پس بگیرند. امروز 21 فروردین ماه 1399 ، مصادف است با میلاد امام زمان(عج) و سالگرد ترور ناجوانمردانه این سپه سالار ارتش اسلام.

مقاله-مهدویت و افق های پیش رو

مهدویت و افق های پیش رو 1399/01/20

اسماعیل علوی

مقاله- روایت گر بزرگ حماسه و ایثار

روایت گر بزرگ حماسه و ایثار 1399/01/20

سید مرتضی آوینی، کارگردان ،مستند ساز ، روزنامه‌نگار و فعال حوزهٔ فرهنگی در شهریور ۱۳۲۶ در شهر ری به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطهٔ خود را در شهرهای زنجان، کرمان و تهران به پایان رساند. از کودکی با هنر انس داشت. شعر می‌سرود، داستان و مقاله می‌نوشت و نقاشی می‌کرد.پس از انقلاب با وجود فعالیت در زمینه معماری آن را کنار گذاشت و بر ضرورت کار فیلم سازی بخصوص «مستند سازی متعهد» انگشت گذاشت. زندگی و شهادت آوینی آینه تمام نمایی از شخصیت برجسته و کمال گرای اوست، وی زندگی خود را وقف اعتلای هنر از طریق مستند کردن حقایق انقلاب و جنگ تحمیلی کرد. و به درستی که در این راه به کمال خود رسید. ابزار فیلم سازی در دست آوینی وسیله ای بود برای خدمت به مقاومت و جاودانه کردن چهره رزمندگانی که خون خود را در راه اسلام و وطن هدیه کردند، آوینی در آثار خود به ثبت تصاویری پرداخت که تا ابد در تاریخ ماندگار خواهند شد و تاریخ مقاومت و جنگ از این بابت برای همیشه مدیون اوست.خود او نیز در مسیر اعتلای اندیشه و هنر متعهد، شربت شهادت نوشید به دیار شهیدان شتافت.