پنجشنبه 2 بهمن 1399 |

آرشیو مقاله
مقاله-پیروزی در عمق استراتژیک دشمن

پیروزی در عمق استراتژیک دشمن 1399/01/24

نصر1 عملیاتی بود که در داخل خاک عراق و به منظور تسلط بر جاده چوارته_بسن توسط رزمندگان نیروی زمینی سپاه پاسداران در 25فروردین سال 1366 انجام شد.در این عملیات ارتفاعات کوخ نم نم، دامنه ها و بال های ارتباطی بین سورکو و بسن، از کنترل دشمن خارج شدند. نیرو های بعثی به خاطر شرایط کوهستانی،در این نبرد بیشتر از سلاح های سبک و نیمه سنگین استفاده کردند. اما بخاطر تسلط بی نظیر رزمندگان ایرانی بر مناطق درگیری شکست سختی خوردند و منطقه ای وسعت 100 کیلومتر از تسلط آنها خارج شد و همینطور مقدار زیادی سلاح، جنگ افزار سبک و مهمات به غنیمت رزمندگان اسلام درآمد.

مقاله-ضربه ای اساسی به سازمان زرهی دشمن

ضربه ای اساسی به سازمان زرهی دشمن 1399/01/22

در روز ۲۲ فروردین ماه سال ۱۳۶۷ ارتش جمهوری اسلامی ایران، عملیات آفندی بیت‌المقدس ۵، را انجام داد.این عملیات با رمز مبارک یااباعبدالله الحسین(ع)و با هدف وارد کردن ضربه به سازمان رزمی دشمن در منطقه عمومی پنجوین انجام شد که رزمندگان با عبور از میدان‌های مین، موانع ایذایی و طبیعی به مواضع دشمن هجوم می‌برند و پس از درگیری سخت خطوط مقدم دشمن را درهم می‌کوبند و آنها را وادار به فرار از ارتفاعات مرزی می‌کنند.این عملیات پیروزمندانه منجر به آزاد سازی کلیه ارتفاعات غربی پنجوین شد و تلفات و خسارات جبران ناپذیری بر پیکر ارتش بعثی وارد کرد.

مقاله-فرماندهی نمونه،سربازی وفادار

فرماندهی نمونه، سربازی وفادار 1399/01/21

سینه ستبر تاریخ، مالامال از خاطرات حیات و ممات مردان مردی است که روحشان فراتر از زمان و قلبشان سرشار از عشق بوده است. امیر کم نظیر ارتش اسلام، سپهبد علی صیاد شیرازی، یکی از این پر و بال سوخته‌گان وصال عشق و نور است که لباس زیبای شهادت، زیبنده قامتش و کمترین مزد اخلاص و فداکاری و ایثار اوست. آزاده مردی که در طول حیات کوتاه خود بر پهنه این خاک درس شجاعت، ایثار، جوانمردی، غیرت، وفاداری ، اخلاص و ایمان آموخت و در نهایتِ سبک بالی روح، خون پاک و مطهر خود را نثار خاکِ وطن کرد و به سوی آسمان پَر گشود و رفت. دریغا که دیو صفتانُ و جنایت کارانِ بزدل هیچ گاه نخواهند فهمید که با به شهادت رساندن این بزرگ مردان راه حق، تنها مسیر را برای ظهور منجی عالم بشریت، حضرت مهدی موعود(عج) هموار تر خواهند کرد و صیاد شیرازی ها در قامت سربازان رشید سپاه موعود در صفوف شکست ناپذیرِ ایزدی بازخواهند گشت تا انتقام خون مظلومان جهان را از جنایتکاران عالم باز پس بگیرند. امروز 21 فروردین ماه 1399 ، مصادف است با میلاد امام زمان(عج) و سالگرد ترور ناجوانمردانه این سپه سالار ارتش اسلام.

مقاله-مهدویت و افق های پیش رو

مهدویت و افق های پیش رو 1399/01/20

اسماعیل علوی

مقاله- روایت گر بزرگ حماسه و ایثار

روایت گر بزرگ حماسه و ایثار 1399/01/20

سید مرتضی آوینی، کارگردان ،مستند ساز ، روزنامه‌نگار و فعال حوزهٔ فرهنگی در شهریور ۱۳۲۶ در شهر ری به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطهٔ خود را در شهرهای زنجان، کرمان و تهران به پایان رساند. از کودکی با هنر انس داشت. شعر می‌سرود، داستان و مقاله می‌نوشت و نقاشی می‌کرد.پس از انقلاب با وجود فعالیت در زمینه معماری آن را کنار گذاشت و بر ضرورت کار فیلم سازی بخصوص «مستند سازی متعهد» انگشت گذاشت. زندگی و شهادت آوینی آینه تمام نمایی از شخصیت برجسته و کمال گرای اوست، وی زندگی خود را وقف اعتلای هنر از طریق مستند کردن حقایق انقلاب و جنگ تحمیلی کرد. و به درستی که در این راه به کمال خود رسید. ابزار فیلم سازی در دست آوینی وسیله ای بود برای خدمت به مقاومت و جاودانه کردن چهره رزمندگانی که خون خود را در راه اسلام و وطن هدیه کردند، آوینی در آثار خود به ثبت تصاویری پرداخت که تا ابد در تاریخ ماندگار خواهند شد و تاریخ مقاومت و جنگ از این بابت برای همیشه مدیون اوست.خود او نیز در مسیر اعتلای اندیشه و هنر متعهد، شربت شهادت نوشید به دیار شهیدان شتافت.

مقاله-خواری در چشم حذب بعث عراق

خاری در چشم حزب بعث عراق 1399/01/19

علاّمه شهید، آیت الله سید محمد باقر صدر، یکی از بزرگترین اندیشمندان مسلمان و به تعبیر امام خمینی، مغز متفّکر اسلامی، در تاریخ اسلام به ویژه در قرن چهاردهم هجری است. فقیهی جامع الشرایط، فیلسوفی اجتماعی، مفسّری بزرگ، متفکری آگاه به فرهنگ و علوم زمان، نویسنده‌ای توانمند و پرکار و سیاست‌مداری هوشمند و شجاع و دردمند که گاه شهید خامس نیز از او یاد می شود.شهید محمدباقر صدر پس از آیت الله حکیم محور مبارزات اسلامی علیه بعثی ها در عراق شد و انقلاب اسلامی و امام خمینی را در حدّ عالی تأیید کرد و پس از عمری مبارزه و شکنجه در زندان به دست بعثی ها به مقام رفیع شهادت نائل شد.

مقاله-کربلای8،صاعقه سپاه اسلام

کربلای8، آذرخش سپاه اسلام 1399/01/18

امروز هجدهم فروردین ماه سالروز اجرای عملیات کربلای8 است که در شرق‌ بصره‌ عراق‌، محور جنوبی‌ جنگ‌ در غرب‌ شلمچه‌ ایران‌ انجام شد.این عملیات با رمز مبارک «یا صاحب‌ الزمان‌ (عج‌)» و با هدف‌ انهدام‌ نیروهای‌ دشمن‌ و تحکیم‌ مواضع‌ بدست‌ آمده‌ در عملیات‌ «کربلا5» به‌ مدت‌ پنج‌ روز در منطقه‌ عملیاتی شرق‌ بصره‌ توسط رزمندگان‌ اسلام‌ در نیروی‌ زمینی سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی انجام شد و طی آن 60 دستگاه‌ تانک‌ و نفربر و ده‌ها دستگاه‌ خودرو از تجهیزات‌ دشمن‌ منهدم‌ شد. شرایط سیاسی و نظامی جنگ‌ پس‌ از عملیات‌ کربلای ‌5 و از سوی‌ دیگر اهمیت‌ زمین‌ منطقه‌ شرق‌ بصره‌، موجب‌ شد که این عملیات، که‌ با هدف‌ محدود نظامی صورت‌ گرفته بود، بازتاب گستره‌ای در جهان‌ داشته‌ باشد. پایگاه خبری حیات، به بهانه فرارسیدن سالگرد این عملیات بزرگ، نگاهی انداخته به اهداف، دستاورد ها و جوانب مختلف آن.

مقاله-بزرگمردانی که درس آزادگی وغیرت را مشق کردند

بزرگمردانی که درس آزادگی وغیرت را مشق کردند 1399/01/17

در دوران هشت سال دفاع مقدس، بزرگ مردانی کوچک، سر از جبهه های جنگ درآوردند که درس های بسیاری به ما بدهند. سربازانی از جنس بهشت، غیور مردان عرصه پیکار که از جذابیت‌های دنیوی گذشتند و با احساس مسئولیت در برابر هویت و فرهنگ خود، دفاع و مقاومت را با هر سن و سال به جهانیان آموختند، درس آزادگی و غیرت را که از عاشورا آموخته بودند مشق کردند و علی اکبروار،پا به میدان مقاومت و نبرد گذاشتند وتا حماسه‎هایی جاویدان بیافرینند.پایگاه خبری حیات، به بهانه فرا رسیدن روز جوان نگاهی انداخته به زندگینامه چند از از جوان ترین شهدای جنگ تحمیلی که زیر می خوانید.

مقاله-آزادمردی به استواری سرو

آزادمردی به استواری سرو 1399/01/15

بهانه‌ها برای قدردان بودن خون شهدا فراوان است. بزرگ مردانی که شجاعانه رفتند تا امنیت و آرامش را برای ما هدیه آورند.امروز، از جوانمردی بزرگ خواهیم نوشت که مردانگی پیشه و ریشه او بود و چه خوش ساخت دست روزگار این نام مبارک را که راد مردی پیوندی بود جاودانه از ازل تا ابدیت برای این بزرگ مرد جبهه های نبرد حق علیه باطل. شهید بزرگوار محمود رادمرد پس از سال ها مجاهدت در راه وطن، دین و آبروی سرزمینی خود، سرانجام در چنین روزی شربت شیرین شهادت نوشید و به دیدار معبود خود شتافت.

مقاله-نقش دفاع مقدس در ادبیات کودک ونوجوان

نقش دفاع مقدس در ادبیات کودک ونوجوان 1399/01/14

امروز پنج شبه 14 فروردین ماه مصادف است با روز جهانی کتاب کودک ، پایگاه خبری حیات ، به بهانه این روز، نگاهی انداخته به مجموعه آثار منتخب در حوزه ادبیات کودک و نوجوان که از یک سو با استقبال منتقدین و اهل فن مواجه بوده و از سوی دیگر در میان مخاطبان کودک و نوجوان به عنوان آثاری جذاب و خواندنی مورد توجه قرار گرفته است. از آنجا که تعداد این آثار زیاد بوده و مجال معرفی همه آنها فراهم نیست، لذا تلاش می کنیم که از میان آنها چند اثر شاخص را برگزیده و به خوانندگان و دوست داران شعر و ادبیات دفاع مقدس معرفی کنیم.