پنجشنبه 2 بهمن 1399 |

آرشیو مقاله
مقاله-وحدت، رمز بزرگ پیروزی

وحدت، رمز بزرگ پیروزی 1399/02/10

بیت‌المقدس یکی از مهمترین و بزرگترین عملیات‌های رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس به شمار می رود. این عملیات در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۱ با رمز «یا علی ابن ابی‌طالب» در محور اهواز- خرمشهر- دشت آزادگان، به فرماندهی مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران و با هدف آزاد سازی خرمشهر آغاز شد. این عملیات سه هفته ادامه داشت. نیروهای عراقی با هدف آغاز عملیات دفاعی از منطقه خرمشهر عقب نشینی کردند. در اول خرداد ۱۳۶۱ ارتش عراق پاتک بزرگی را شروع نمود. با وجود گستردگی این پاتک ها رزمندگان اسلام توانستند در مقابل آن مقاومت کرده و سرانجام در سوم خرداد ۱۳۶۱ رزمندگان اسلام خرمشهر را که در روزهای ابتدای جنگ به اشغال ارتش عراق در آمده بود را آزاد کردند.

مقاله-بربلندای قُله شهادت

بربلندای قُله شهادت 1399/02/09

8 اردیبهشت ماه، سالروز شهادت امیر سرتیپ خلبان علی اکبر قربان شیرودی است،قهرمانی که یک تنه و به تنهایی حریف یک لشکر بود ، مردی که حماسه‌ای بی ‌بدیل در تاریخ جنگ از خود به یادگار گذاشت و در کنار ستارگان پر فروغ آسمان دفاع مقدس نام اش جاودانه شد.پایگاه خبری حیات به بهانه فرا رسیدن سالروز شهادت این عقاب تیز پرواز آسمان کشور، نگاهی انداخته به زندگی و مجاهدت های این شهید بزرگوار که در زیر می خوانید.

مقاله-مجاهدی شریف ، خدمتگزاری مخلص

مجاهدی شریف ، خدمتگزاری مخلص 1399/02/06

مهدی شاه آبادی، فرزند آیت الله محمد علی شاه آبادی، یکی از متنفذ ترین روحانیون شیعه قم در دوران حکومت رضا شاه پهلوی در سال 1309 در قم به دنیا آمد. آیت الله شاه آبادی تا پیش از پیروزی انقلاب، درست مثل پدرش از مخالفان سر سخت حکومت پهلوی بود و سال های متمادی را در معیت امام خمینی، همچون یک یاور مومن و یار با اخلاص علیه ظلم و ستم دودمان پهلوی مبارزه و چندین بار هم زندان و شکنجه دستگاه پهلوی را تجربه کرد، اما تا زمان پیروزی انقلاب هرگز از پای نایستاد و هر چه میگذشت مبارزاتش علنی تر و جدی تر شد. بعد از پیروزی انقلاب نیز مجاهدات های وی به صحنه خدمت کشیده شده و در نخستین دوره مجلس شورای اسلامی ، به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس راه یافت. آیت‌الله مهدی شاه‌آبادی سرانجام در ششم اردیبهشت سال 1363 در حالی که نمایندۀ دورۀ دوم مجلس شورای اسلامی بود، در جزیرۀ مجنون و با انفجار خمپارۀ نیروهای بعثی، شربت شهادت نوشید و به دیدار باقی شتافت. پایگاه خبری حیات به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت این مجاهد عالی قدر نگاهی انداخته به تاریخچه زندگی و مجاهدت های وی که مشروح آن را در زیر می خوانید.

مقاله-افسری خوشنام،مومن و وطن دوست؛ سپهبد شهید ولی الله قرنی

امیری خوشنام،مومن و وطن دوست؛ سپهبد شهید ولی الله قرنی 1399/02/03

ولی الله قرنی در سال 1292 شمسی در تهران متولد و از ابتدای کار در ارتش فعالیت علیه رژیم طاغوت را آغاز کرد.وی در جریان کودتای 28 مرداد توسط رژیم دستگیر و از ارتش اخراج شد.در سال 1337 نیزبا عده ای از همکاران خود طرح یک کودتا را علیه رژیم ریخت که بنا به دلایلی کشف شد و قرنی به سه سال زندان و انفصال از خدمت محکوم شد. چند سال بعد نیز در جریان 15 خرداد 1342 مجددا دستگیر و به 3 سال زندان محکوم شد. رژیم شاه پس از دستگیری وی او را به 9 ماه زندان انفرادی فرستاد و مجداد 3 سال در زندانی شد. پس از آزادی مدت ها زیر فشار های مالی و کنترل شدید نیرو های ساواک زندگی کرد و در بحبوحه انقلاب به یاران امام خمینی (ره) پیوست. وی پس از پیروزی انقلاب به فرماندهی ستاد مشترک ارتش رسید اما پس از مدت کوتاهی در تاریخ 7 فروردین 1358 از این سمت استعفا داد و کمتر از یک ماه بعد توسط گروه تروریستی فرقان در منزل اش ترور و به شهادت رسید. پایگاه خبری حیات به مناسبت سالروز شهادت وی نگاهی انداخته به زندگی نامه این شهید بزرگوار که یکی از شاخص ترین چهره های انقلابی ارتش انقلاب اسلامی محسوب می شود.

مقاله-چهار دهه صلابت

چهار دهه صلابت 1399/02/02

در تاریخ دوم اردیبهشت ماه سال 1358 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی (ره) تاسیس شد،زمانی که سپاه تشکیل شد کسی تصور نمی کرد که این نهاد کوچک به یکی از ارکان مهم در ساختار نظام جمهوری اسلامی تبدیل شود.سپاه پاسداران از آن زمان تا کنون، همواره در راستای رسالت خود که همانا پاسداری از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن است، موفق عمل کرده و کارنامه ای درخشان از خود، طی این 41 سال بر جای نهاده است. پایگاه خبری حیات، به بهانه سالروز تاسیس این نهاد انقلابی، نگاهی مختصر انداخته به تاریخچه سپاه از زمان تشکیل تا به امروز، که در زیر می خوانید.

مقاله-سرودن از حماسه و ایثار

سرودن از حماسه و ایثار 1399/02/01

وقتی درباره شعر مقاومت سخن به میان می آید، باید ابتدا مرزهای این گونه ی شعری را مشخص کرد، ویژگی هایی چون درونمایه یا (تِم) ، تصویر سازی و به اصطلاح فنی ، صُور خیال مشخصه های زبانی ، دلالت های معنایی که خود می تواند مجموعه ای از دلالت های اجتماعی، سیاسی ، فرهنگی باشد و بسیاری از دیگر عناصری که اگر بخواهیم یک به یک به آنها بپردازیم هم از حوصله این متن خارج است و هم نیاز به بررسی های جامع پیرامون عناصر مطروحه دارد و در چارچوب این مقاله مختصر ، نمی گنجد. امروز، به مناسبت فرارسیدن روز بزرگداشت سعدی تلاش کرده ایم تا با اصل قرار دادن برخی از عناصر اساسی شعر مقاومت در تحلیل شعر منظوم دفاع مقدس، گامی هر چند کوچک در جهت بررسی جدیدی تر ادبیات و شعر دفاع مقدس برداریم، امید است که خواننده مشتاق خود برای گسترش و تکمیل این نوشتار به دنبال منابع دیگر هم بگردد تا ظرفیت ها ی بی شمار این گونه ادبی مغفول مانده را کشف کرده و جایگاه حقیقی و در خور شعر دفاع مقدس را در میان سایر گونه های شعری، بخصوص شعر پایداری و مقاومت، بیابد.

مقاله-دلبسته مکتب حسین(ع)

دلبسته مکتب حسین(ع) 1399/01/31

شهید محمد مالامیری کجوری در 26 خرداد سال 1364 در شهر مقدس قم در خانواده ای مذهبی، علمی و روحانی چشم به جهان گشود. در دروس ابتدایی و راهنمایی همیشه شاگرد ممتاز بود و پس از گرفتن سیکل وارد حوزه علمیه قم شد و دروس مقدمات و سطح را هشت ساله به پایان رساند. حجت الاسلام مالامیری از طلاب با استعداد حوزه علمیه قم بود که قبل از 30 سالگی در حوزه های علمیه کاشان، جامعه المصطفی العالمیه و موسسه حضرت جواد (ع) به تدریس می پرداخت.وی به عنوان یک بسیجی رزمی – تبلیغی وارد سوریه شد و سال های زیادی را در آنجا گذراند، شهید محمدمهدی مالامیری معروف به ابوقاسم، نخستین شهید روحانی مدافع حرم بود که شامگاه دوشنبه 31 فروردین 1394، مصادف با اول ماه رجب، میلاد امام محمدباقر(ع) همراه با دیگر مجاهدان تیپ فاطمیون در منطقه بصری الحریر استان «درعا»ی سوریه به دست مزدوران جبهه النصره به شهادت رسید.

مقاله-شروعی برای تغییرراهبردی در  جنگ

شروعی برای تغییرراهبردی در جنگ 1399/01/31

در تاریخ 25 ام فروردین سال 1366 رزمندگان غیور اسلام با طراحی حمله ای دو مرحله ( 25 ام و 30 ام فروردین ماه) در جبهه شمالی «ماووت» عملیات «کربلای 10»را با رمز «یا صاحب‌‌الزمان» آغاز کردند. این عملیات که پس از 12 روز پیکار بی امان به آزاد‌سازی 250 کیلومتر از خاک عراق و ارتفاعات نزدیک شهر «ماووت» انجامید با فرماندهی‌ «قرارگاه نجف» نیروهای ایرانی در منطقه شمال غرب صورت گرفت و تصوری ستایش برانگیز از همکاری بی نظیر نیروهای نامنظم «قرارگاه رمضان» و «اتحادیه میهنی کردستان عراق» را به نمایش گذاشت. در این نبرد اغلب اهداف مورد نظر به تصرف نیروهای ایرانی درآمد و منجر به آزاد سازی بخش های وسیعی از ارتفاعات ماووت در خاک عراق شد.. پایگاه خبری حیات به مناسبت فرا رسیدن این پیروزی بزرگ نگاهی انداخته با این عملیات غرور آفرین و جزئیات آن را مورد بررسی قرار داده است.

-جهادگری خستگی ناپذیر،قانع وبی ادعا

جهادگری خستگی ناپذیر،قانع وبی ادعا 1399/01/29

شهید حمید رضا اسداللهی، زاده 15بهمن 1363 از بسیاری جهات جهادگری بی مانند بود. پژوهشگری در حوزه علوم دینی و قرآنی، قرائت گوش نواز قرآن کریم، تسلط خارق العاده بر زبان عربی و معلمی توانا در حوزه مطالعات اسلامی، تنها بخشی از حاصل زندگی کوتاه و پر بار اوست. وقتی به سوریه رفت 31 یک سال بیشتر نداشت. ازدواج کرده بود و دو فرزند کوچک داشت، اما باوجود تمام وابستگی های دنیوی ، قدم در راه جهاد و مقاومت گذاشت و سرانجام در تاریخ 29 آذر 1394 هنگام اقامه نماز ترکش انفجار بمب به گردنش اصابت کرد و به شهادت رسید. همیشه بی صدا می آمد و می رفت، جهاد برایش پیمانی الهی بود و لازم نمی دید درباره کارهایی که می کند برای کسی توضیح دهد. همین بود که بعد از شهادت اش، خانواده او تازه فهمیدند که شهید اسداللهی دقیقا که بود! وقتی از ده ها کشور مسلمان همچون یمن، عراق، سوریه، افغانستان و... می آمدند و هر کدام درباره اش حرف تازه ای می گفتند. پایگاه خبری حیات سری زده به خانواده دل سوخته و عزتمند این شهید گلگون کفن، تا از آنها درباره منش، رفتار ، اخلاق و ابعاد مختلف شخصیت اش بپرسد. مشروح این گفت و گو را در زیر می خوانید.

مقاله-راز آن ستاره

راز آن ستاره 1399/01/27

با نگاه به تصاویر و عکس های شهید چراغی، فردی ریز اندام و نحیف را می بینیم که از قضا شباهت چندانی با تصاویر قهرمانان جنگ و فرمانده ها و سپه سالار ها ندارد، اما به شهادت تمامی هم رزمانش، با آن قد و قامت ریز، شجاعت و نکته سنجی اش چیزی کم از قهرمانان افسانه ای نداشت. جوانی که از پس انجام تمام ماموریت های غیر ممکن بر می آمد و نامش عبدالرزاق بود. شهیدچراغی، فرمانده لشکر 27 محمد رسول الله تهران، فردی که تمام دوران حیات کوتاه خود را در راه مبارزه برای اسلام و میهن گذاشت،سرانجام در شامگاه 27 فروردین ۱۳۶۲ در عملیات والفجر1 مظلومانه به شهادت رسید.