چهارشنبه 5 آبان 1400 |

آرشیو مقاله
خبر-گوشه ای دیگر از جنایت منافقین علیه یک ملت بزرگ

گوشه ای از جنایت منافقین علیه یک ملت بزرگ 1399/04/02

پس از آنکه سازمان منافقین وارد فاز مسلحانه علیه جمهوری اسلامی و مردم ایران شد، درگیری‌های پراکنده و مسلحانه، اقدام به بمب‌گذاری و ترورهای گسترده، از تابستان 1360 آغاز شد. در همین راستا، منافقین با انفجار بمبی در سالن راه آهن قم و با هدف بوجود آوردن رعب و وحشت در دل مردم و ایجاد نا امنی در کشور، دست به عملی وحشیانه و جنایتکارانه زدند .بنا به گزارش روزنامه‌های آن زمان، راس ساعت 16 و 20 دقیقه روز دوم تیر ماه سال 1360 بمبی توسط منافقین در سالن انتظار راه آهن شهر قم منفجر شد که منجر به شهادت و زخمی شدن ده‌ها تن از مردم بی‌گناه کشورمان شد. پایگاه خبری حیات به بهانه پاسداشت یاد و خاطره هموطنانی که در این عمل جنایتکارانه به شهادت رسیدند، مروری داشته بر این اتفاق که در زیر می خوانید.

مقاله-چمران؛ مجاهدی بزرگ که تکرار نخواهد شد

چمران؛ مجاهدی بزرگ که تکرار نخواهد شد 1399/03/31

شهید دکتر مصطفی چمران از قلب ویرانه های بیروت تا قله های بلند کوه های جبل عامل و مرزهای فلسطین اشغالی، ردی از شجاعت و مردانگی های خود را بر جای گذاشته، رزمنده ای انقلابی و خالص چون طلای ناب، که هیچ چیز جز آزادی و آزادگی را نمی شناخت و تمامی عمر خود را صرف مبارزه در راه نجات مظلومان از دست ستم کاران و غاصبان کرد.به یقین حدود اندیشه های آزادی خواهانه او از مرز های یک جغرافیای سرزمیی فراتر می رفت و حضورش در جای جای مناطق تحت اشغال و ظلم بیگانه موید این حقیقت است، چمران از جنس مردانی بود که هستی اش با شهادت درآمیخته بود و سیمایش نشان روشنی از نور شهادت داشت. امروز 31 خرداد 1399 خورشیدی مصادف است با سالروز شهادت این بزرگ مرد میادین نبرد حق علیه باطل، پایگاه خبری حیات به همین مناسبت به زندگی سراسر مبارزه ، مقاومت و ایثار این سلحشور بزرگ نگاهی انداخته است.

مقاله-جنگ و جهادِ اکبر

جنگ و جهادِ اکبر 1399/03/27

پس از پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به ضرورت انجام اقدامات وسیع و سریع در راستای محرومیت زدائی و افزایش تولیدات کشاورزی وتوسعه و عمران روستاها با وجود ارگان های رسمی دولتی، جهاد سازندگی در ۲۷ خرداد ماه ۱۳۵۸ با فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) به منظور فراهم آوردن نهضتی همه جانبه برای مبارزه با فقر و محرومیت بجا مانده از رژیم گذشته و توسعه و عمران روستائی به وجود آمد. جهادگران جهاد سازندگی در دوران 8 ساله دفاع مقدس با خلوص نیت و بدون کوچکترین چشم‌داشتی تنها برای اینکه کاری از امور نظام جمهوری اسلامی ایران به انجام برسد وارد میدان شدند و طول این هشت سال خالصانه و با تمام نیرو و توان به کار جهاد در جبه ها و پشت جبهه ها پرداختند.

مقاله-عملیاتی که نقطه عطفی در تاریخ دفاع مقدس شد

حماسه ای که نقطه عطفی در تاریخ دفاع مقدس شد 1399/03/21

امروز ۲۱ خردادماه سالروز آغاز عملیات فرمانده کل قوا- خمینی روح خدا، است که با انگیزه باز شدن طلسم محاصره آبادان و آزمایشی برای عملیات بزرگ ثامن الائمه، به اجرا درآمد.

مقاله-شهید اول

شهید اول 1399/03/20

سید محمدرضا سعیدی دوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۰۸هـ. ق. در «نوغان» مشهد به دنیا آمد،وی یک روحانی شیعی و از مبارزین سیاسی انقلاب اسلامی بود.آیت الله سعیدی ارادت خاصی به امام خمینی (ره) داشت و از حامیان ایشان در مبارزه با حکومت پهلوی به شمار می رفت. این فقیه عالیقدر در دوران مبارزه با استبداد چندین بار دستگیر، زندانی و شکنجه شد و در نهایت در شب ۲۱ خرداد سال1349 در سن ۴۱ سالگی به دست ماموران ساواک در زندان و زیر شکنجه های شدید به درجه رفیع شهادت نائل شد.

مقاله-خادمی مخلص، شهیدی مظلوم

خادمی مخلص، شهیدی مظلوم 1399/03/18

۱۸ خرداد هر سال یادآور شهادت رادمردی از خیل خادمان بی منت اسلام ناب محمدی (ص) است. عالم خدومی که سالهای پر برکت زندگانی خود را وقف خدمت صادقانه به محرومین و بی نوایان کرد. فرزانه ای که مهر افتخار شهادت بر تارک اعمال خدایی اش نقش زده شد و چه زیبا سرانجامی داشت. شکوه پروازش عالمیان را خیره نمود. عروجش در مسیر علی (ع) بود و به شیوه حسین (ع) اجر و مزد چنین انسان هایی جز شهادت و حضور در محضر رب العالمین چه می تواند باشد آن هم شهادتی که سال ها حیات معنوی و پر برکت را معنا کند و با رفتنش حجب ظالمانی شکافته تر شود و نور خدا بیشتر بر دلها بتابد که «والله متم نوره ولوکره الکافرون».برای گرامیداشت یاد وخاطره شهید مزاری و به پاس بزرگداشت خدمات ارزنده این شهید والامقام، پایگاه خبری حیات فرازهایی از زندگی نامه این شهید بزگوار را روایت می کند.

مقاله-مرد میدان حقیقت

مرد میدان حقیقت 1399/03/17

آزاده سر افراز، جانباز و رزمنده دلیر ، خدمت گذار خستگی ناپذیر مردم، شهید امیر سرتیپ محمود امان اللهی، در سال 1339 در بیجار کردستان چشم به جهان گشود ، این زمنده شجاع از فرماندهان ارتش در دوران هشت ساله دفاع مقدس بود و به عنوان رابط میان سپاه پاسداران و ارتش، در طول دوران جنگ تحمیلی نقش آفرینی های بسیار ارزنده ای داشت.مجروحیت های پیاپی و دوران اسارت طولانی با وجود مجروحیت ، خود گواه روشنی بر بلندای همت و ایمان اوست . شهید، زنده یاد امان اللهی با وجود تن مجروح و سال ها فشار اسارت بلافاصله پس از رهایی از اسارت و بازگشت به خاک وطن باز هم لباس خدمت بر تن کرد و راه گذشته را مصمم تر در پیش گرفت. این رزمنده خستگی ناپذیر، سرانجام پس از عمری خدمت به وطن و انقلاب، به دلیل آسیب های جسمانی شدیدی که در دوران جنگ و اسارت با خود حمل می کرد، در تاریخ 17 خرداد 1379 دعوت حق را لبیک گفت و به هم رزمان شهیدش پیوست.

مقاله-عالمی بزرگ،مجاهدی نستوه و انسانی وارسته

عالمی بزرگ،مجاهدی نستوه و انسانی وارسته 1399/03/14

برادران! شما این اوراق را قبل از مرگ من نمی‌خوانید. ممکن است پس از من بخوانید در آن وقت من نزد شما نیستم که بخواهم به نفع خود و جلب نظرتان برای کسب مقام و قدرتی با قلبهای جوان شما بازی کنم. من برای آنکه شما جوانان شایسته‌ای هستید علاقه دارم که جوانی خود را در راه خداوند و اسلام عزیز و جمهوری اسلامی صرف کنید تا سعادت هر دو جهان را دریابید. و از خداوند غفور می‌خواهم که شما را به راه مستقیم انسانیت هدایت کند و از گذشته ما و شما با رحمت واسعه خود بگذرد. شماها نیز در خلوتها از خداوند همین را بخواهید، که او هادی و رحمان است*.

مقاله-برگ زرینی در تاریخ دفاع مقدس

برگ زرینی در تاریخ دفاع مقدس 1399/03/13

عملیات نصر 2 در نیمه شب 13 خرداد 1366 با رمز مبارک یا حسین مظلوم(ع) و با هدف آزادسازی ارتفاعات مشرف بر خطوط مواصلاتی دشمن، در منطقه عملیاتی «میمک» آغاز شد. نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران در این عملیات با هجوم به گردان‏ هایی از دشمن، نیروهای کماندویی و زرهی بعثی را در ارتفاعات میمک، درهم کوبیدند و بر برخی از این ارتفاعات تسلط یافتند. در این میان، دشمن بعثی با احساس خطر از استقرار رزمندگان ارتش در مواضع و ارتفاعات جدید و نیز زیردید و تیر قرار گرفتن شهرهای اطراف، اقدام به چند پاتک کرد که با مقاومت ارتشیان سلحشور مواجه شد و با از دست دادن ده‏ها تانک، ده‏ها قبضه سلاح سبک و نیمه سنگین و تعدادی کشته و زخمی و اسیر، مجبور به عقب‏ نشینی شد.همچنین در این عملیات محدود و کوتاه مدت، 800 تن از نیروهای عراقی کشته و زخمی و ده‌ها تن دیگر نیز اسیر شدند. در این عملیات شهید تقی رضوی معاونت مهندسی قرارگاه خاتم‌الانبیاء به شهادت رسید.

مقاله-دزفول،شهر مقاومت های افسانه ای

دزفول،شهر مقاومت های افسانه ای 1399/03/04

چهارم خرداد در تقویم کشورمان به نام یک شهر به ثبت رسیده است؛ روزی به نام «دزفول» دلیل این نامگذاری، پایداری مردمی‌است که برای دفاع از انقلاب اسلامی و تمامیت ارضی ایران بزرگ، 8 سال مقاومت کردند و جهانیان را به حیرت واداشتند و دولت جمهور‌ی اسلامی ایران در 4 خرداد 1366 این شهر را به‌ پاس حماسه مقاومت اش به نام «شهر نمونه مقاومت» معرفی کرد.