پنجشنبه 2 بهمن 1399 |

آرشیو مقاله
مقاله-خادمی مخلص، شهیدی مظلوم

خادمی مخلص، شهیدی مظلوم 1399/03/18

۱۸ خرداد هر سال یادآور شهادت رادمردی از خیل خادمان بی منت اسلام ناب محمدی (ص) است. عالم خدومی که سالهای پر برکت زندگانی خود را وقف خدمت صادقانه به محرومین و بی نوایان کرد. فرزانه ای که مهر افتخار شهادت بر تارک اعمال خدایی اش نقش زده شد و چه زیبا سرانجامی داشت. شکوه پروازش عالمیان را خیره نمود. عروجش در مسیر علی (ع) بود و به شیوه حسین (ع) اجر و مزد چنین انسان هایی جز شهادت و حضور در محضر رب العالمین چه می تواند باشد آن هم شهادتی که سال ها حیات معنوی و پر برکت را معنا کند و با رفتنش حجب ظالمانی شکافته تر شود و نور خدا بیشتر بر دلها بتابد که «والله متم نوره ولوکره الکافرون».برای گرامیداشت یاد وخاطره شهید مزاری و به پاس بزرگداشت خدمات ارزنده این شهید والامقام، پایگاه خبری حیات فرازهایی از زندگی نامه این شهید بزگوار را روایت می کند.

مقاله-مرد میدان حقیقت

مرد میدان حقیقت 1399/03/17

آزاده سر افراز، جانباز و رزمنده دلیر ، خدمت گذار خستگی ناپذیر مردم، شهید امیر سرتیپ محمود امان اللهی، در سال 1339 در بیجار کردستان چشم به جهان گشود ، این زمنده شجاع از فرماندهان ارتش در دوران هشت ساله دفاع مقدس بود و به عنوان رابط میان سپاه پاسداران و ارتش، در طول دوران جنگ تحمیلی نقش آفرینی های بسیار ارزنده ای داشت.مجروحیت های پیاپی و دوران اسارت طولانی با وجود مجروحیت ، خود گواه روشنی بر بلندای همت و ایمان اوست . شهید، زنده یاد امان اللهی با وجود تن مجروح و سال ها فشار اسارت بلافاصله پس از رهایی از اسارت و بازگشت به خاک وطن باز هم لباس خدمت بر تن کرد و راه گذشته را مصمم تر در پیش گرفت. این رزمنده خستگی ناپذیر، سرانجام پس از عمری خدمت به وطن و انقلاب، به دلیل آسیب های جسمانی شدیدی که در دوران جنگ و اسارت با خود حمل می کرد، در تاریخ 17 خرداد 1379 دعوت حق را لبیک گفت و به هم رزمان شهیدش پیوست.

مقاله-عالمی بزرگ،مجاهدی نستوه و انسانی وارسته

عالمی بزرگ،مجاهدی نستوه و انسانی وارسته 1399/03/14

برادران! شما این اوراق را قبل از مرگ من نمی‌خوانید. ممکن است پس از من بخوانید در آن وقت من نزد شما نیستم که بخواهم به نفع خود و جلب نظرتان برای کسب مقام و قدرتی با قلبهای جوان شما بازی کنم. من برای آنکه شما جوانان شایسته‌ای هستید علاقه دارم که جوانی خود را در راه خداوند و اسلام عزیز و جمهوری اسلامی صرف کنید تا سعادت هر دو جهان را دریابید. و از خداوند غفور می‌خواهم که شما را به راه مستقیم انسانیت هدایت کند و از گذشته ما و شما با رحمت واسعه خود بگذرد. شماها نیز در خلوتها از خداوند همین را بخواهید، که او هادی و رحمان است*.

مقاله-برگ زرینی در تاریخ دفاع مقدس

برگ زرینی در تاریخ دفاع مقدس 1399/03/13

عملیات نصر 2 در نیمه شب 13 خرداد 1366 با رمز مبارک یا حسین مظلوم(ع) و با هدف آزادسازی ارتفاعات مشرف بر خطوط مواصلاتی دشمن، در منطقه عملیاتی «میمک» آغاز شد. نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران در این عملیات با هجوم به گردان‏ هایی از دشمن، نیروهای کماندویی و زرهی بعثی را در ارتفاعات میمک، درهم کوبیدند و بر برخی از این ارتفاعات تسلط یافتند. در این میان، دشمن بعثی با احساس خطر از استقرار رزمندگان ارتش در مواضع و ارتفاعات جدید و نیز زیردید و تیر قرار گرفتن شهرهای اطراف، اقدام به چند پاتک کرد که با مقاومت ارتشیان سلحشور مواجه شد و با از دست دادن ده‏ها تانک، ده‏ها قبضه سلاح سبک و نیمه سنگین و تعدادی کشته و زخمی و اسیر، مجبور به عقب‏ نشینی شد.همچنین در این عملیات محدود و کوتاه مدت، 800 تن از نیروهای عراقی کشته و زخمی و ده‌ها تن دیگر نیز اسیر شدند. در این عملیات شهید تقی رضوی معاونت مهندسی قرارگاه خاتم‌الانبیاء به شهادت رسید.

مقاله-دزفول،شهر مقاومت های افسانه ای

دزفول،شهر مقاومت های افسانه ای 1399/03/04

چهارم خرداد در تقویم کشورمان به نام یک شهر به ثبت رسیده است؛ روزی به نام «دزفول» دلیل این نامگذاری، پایداری مردمی‌است که برای دفاع از انقلاب اسلامی و تمامیت ارضی ایران بزرگ، 8 سال مقاومت کردند و جهانیان را به حیرت واداشتند و دولت جمهور‌ی اسلامی ایران در 4 خرداد 1366 این شهر را به‌ پاس حماسه مقاومت اش به نام «شهر نمونه مقاومت» معرفی کرد.

مقاله-فتح ارزش های اسلامی

فتح ارزش های اسلامی 1399/03/03

پس از 576 روزمقاومت و ایثار سپاهیان اسلام، در چنین روزی،نیرو های مسلح ایران اسلامی در عملیات غرور آفرین بیت المقدس که نشانی از اتحاد عمیق میان نیروهای ارتش و سپاه بود، شهر اشغال شده خرمشهر را از دست غاصبان بعثی بیرون آوردند و مردم سربلند ایران پس از ماه ها دلهره و اضطراب این کلماتِ رهایی بخش را از رادیوی سراسری جمهوری اسلامی ایران شنیدند: «شنوندگان عزیز توجه فرمایید! شنوندگان عزیز توجه فرمایید! خرمشهر، شهر خون، آزاد شد».

مقاله-روز خروش آزادی خواهان جهان

روز خروش آزادی خواهان جهان 1399/03/02

در16 مرداد سال1358 امام خمینی(ره) در پیامی خطاب به مسلمین ایران و جهان روز آخر ماه مبارک رمضان را روز قدس نامیدند و از مسلمانان جهان و دولت‌های اسلامی خواستند برای کوتاه کردن دست دولت اسرائیل و پشتیبانان آن به هم بپیوندند. روز قدس به واقع نماد وحدت و اراده امت اسلامی در مقابل جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین، غزه و دیگر کشورهای اسلامی ست که امام (ره) با هوشمندی سیاسی بی نظیر خود، با نام گذاری این روز به عنوان روز قدس، نشان دادند که اگر مسلمین جهان با یکدیگر متحد بوده و همگی علیه نیروی شیطانی زمان به پا خیزند هیچ قدرتی یارای مقابله با آنها را نخواهد داشت، ایشان این واقعیت را در مثالی فراموش نشدنی بیان کردند که برای همیشه بر تن ستمکاران و جباران زمان لرزه خواهد انداخت. 《اگر هر مسلمانی فقط یک سطل آب بریزد، اسرائیل را سیل خواهد بُرد.》

مقاله-نابغه جنگ های نامنظم

نابغه جنگ های نامنظم 1399/02/28

«آقا سید مجتبی»، در سال 1319 در محله شاهپور تهران و در خانواده ای پر جمعیت و دین مدار چشم به جهان گشود. وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه به ارتش پیوست و به دلیل آمادگی بدنی و ورزیدگی زیاد بعد از مدت کوتاهی از ورود به ارتش، وارد گارد ویژه کلاه سبز ها شد، اما دیری نگذشت که با دلزدگی از ارتش شاهنشاهی خارج شد و به شغل های آزاد اشتغال ورزید. در 15 خرداد سال1342 به همراه دوستانش یک خودروی نظامی را به آتش کشید و همین امر باعث شد که ماه ها تحت تعقیب ماموران رژیم شاه قرار بگیرد. شهید هاشمی در بحبوحه انقلاب تمام توان خود را صرف مبارزه با رژیم طاغوت کرد و پس از پیروزی انقلاب به عنوان نخستین فرمانده کمیته انقلاب مرکزی تهران انتخاب شد. با شروع جنگ تحمیلی شهید هاشمی با سازماندهی گروه فدائیان اسلام، وارد جنگ های نامنظم با ارتش بعث شد ونقش تعیین کننده ای در شکست حصر آبادان ایفا کرد. سرانجام در 28 اردیبهشت 1364 توسط گروهک منافقین از پشت سر هدف گلوله قرار گرفت و درجه رفیع شهادت نائل شد.

مقاله-فرمانده ای که برای شهادت آرام و قرار نداشت

فرمانده ای که برای شهادت آرام و قرار نداشت 1399/02/20

احمد بابایی در سال1334 در خانواده ای مذهبی، در بخش رامند بوئین زهرا چشم به جهان گشود، در اویل دهه 40 هجری وارد مدرسه نوبنیاد قزوین شد و تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان رشید الشال به پایان رساند. اوایل دهه 50 بود که به تهران مهاجرت کرد و وارد مدرسه نظام و سپس نیروی هوایی شد. اما به دلیل جو غیر مذهبی نیروی هوایی آن زمان، استعفا داد و به کار بر روی کامیون اشتغال ورزید.بعد از انقلاب شهید احمد بابایی با اشتیاق فراوان وارد کمیته های انقلاب شد و یک سال بعد از پیروزی انقلاب به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دآمد. در مهر 1359 و بعد از آغاز جنگ تحمیلی، به سرعت به جبهه رفت و در سال 60 به عنوان فرمانده گردان مالک اشتر انتخاب شد، این شهید بزرگوار پس از رشادت های فراوان و درست زمانی که در عملیات بیت المقدس برای آزد سازی محور شلمچه همراه با گردان خود به قلب دشمن زده بودند، در تاریخ 20 اردیبهشت 1361 به درجه رفیع شهادت نائل شد. پایگاه خبری حیات به بهانه فرا رسیدن سالروز شهادت وی نگاهی انداخته به زندگینامه این شهید بزرگوار که در زیر می خوانید.

مقاله-دلاور مرد گردان سلمان

دلاور مرد گردان سلمان 1399/02/14

شهید حسین قجه ای،در ۱۴ شهریور ۱۳۳۷ در زرین شهر اصفهان بدنیا آمد، تحصیلات مقدماتی را تا دیپلم در زادگاهش ادامه داد، سپس به خدمت سربازی اعزام شد. وی از قهرمانان رشته کشتی آزاد بود و به مدت چند سال صاحب مقام قهرمانی بود. وی از همان دوره نوجوانی وارد عرصه مبارزات سیاسی علیه حکومت پهلوی شد و در سال ۱۳۵۶ پس از مهاجرت به قم توسط مأموران ساواک دستگیر شد.شهید قجه ای، با پیروزی انقلاب به استخدام کمیته درآمد، چندی بعد به همراه دوستانش سپاه پاسداران زرین‌شهر را بنیان نهاد. وی پس از چهار ماه خدمت خالصانه در سنندج به شهر زادگاه اش بازگشت و مسئولیت عملیات سپاه پاسداران زرین شهر را بر عهده گرفت. هنوز مدتی نگذشته بود که به عنوان مسؤول عملیات سپاه مریوان و دزلی معرفی شد. حسین ماهها با ضدانقلاب جنگید و در عملیات محمد رسول الله (ص) با سمت فرمانده عملیات حاضر شد،بعد از شرکت در عملیات فتح‌ المبین با سمت فرمانده گردان سلمان فارسی لشکر 27 محمد رسول الله (ص) در عملیات بیت‌المقدس شرکت کرد و سرانجام در جاده اهواز – خرمشهر در تاریخ ۱۵،اردیبهشت اسال ۱۳۶۱،پس از مقاومتی بی نظیر در سن 24 سالگی شربت شهادت را نوشید.