چهارشنبه 5 آبان 1400 |

آرشیو مقاله
مقاله-جنگ و مجسمه های شهری تهران

جنگ و مجسمه های شهری تهران 1398/08/18

حیات: در تاریخ هر کشوری جنگ به مثابه عنصری بوده که در پاره ای از تاریخ آن سرزمین تمامی ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را زیر تاثیر خود قرار داده است. کشور ما نیز از واقعیت مستثناء نبوده و هر گاه در این سرزمین جنگی رخ داده است تحولات عمده ای در تمامی شئون زندگی ما بوجود آمده است. یکی از چیز های مهمی که با گذشت زمان در مواجه با جامعه و زندگی اجتماعی مردم اثر بسزایی داشته هنر است.در این میان هنر بیش از دیگر پدیده های اجتماعی، ملموس و عینی تر تاثیر پذیری خود را از جهان پیرامونش نشان می دهد. ما اینجا می خواهیم درباره هنری صحبت کنیم که شاید بیش از دیگر هنر ها با فضای زندگی شهری در آمیخته باشد. مجسمه سازی.. از سوی دیگر نیز می دانیم که این هنر می تواند به عنوان ابزاری قدرتمند در دست نظام های سیاسی برای نمایش و یادآوری قهرمانان و انسان های بزرگ بکار برود. ما در این نوشته می خواهیم نسبت میان مجسمه های دوران جنگ و دفاع مقدس را با زندگی امروز تهران بررسی کنیم.

مقاله-13 آبان،  تکرار صلابت و  اقتدار

13 آبان، تکرار صلابت و اقتدار 1398/08/13

حیات: در تقویم جمهوری اسلامی ایران ، 13 آبان را با عنوان استکبار ستیزی و مقاومت اسلامی و روز دانش آموزنام گذاری کرده اند، اما دلیل این نام گذاری دقیقا چیست؟ در این نوشته سعی بر آن شده تا با باز کردن سه واقعه بسیار مهم در تاریخ معاصر ایران که همگی در روز 13 آبان ماه اتفاق افتادند و منجر به شکل گیری انقلاب اسلامی و بیرون راندن استکبار جهانی شدند، اهمیت و جایگاه این روز مهم را خاطر نشان کرده و دلیل این نام گذاری را نشان دهیم. 13 آبان 1343ماموران رژیم شاه امام (ره) را دستگیر کرده و از قوم به ترکیه تبعید کردند. 13 آبان 1357، دانش آموزان تهرانی در اعتراض به دخالت های آمریکا در ایران، راه پیمایی کردند، ولی دژخیمان رژیم شاه، به آنان حمله برده و آنان را به خاک و خون کشید. و در نهایت در 13 آبان 1358، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، لانه ی جاسوسی آمریکا را در تهران تسخیر کردند و جاسوسان آمریکایی را به گروگان گرفتند. این مسیر، از تبعید امام تا تسخیر لانه جاسوسی نشان می دهد که امریکا ستیزی و تلاش برای استقلال کشور یک حرکت تاریخی و پر فراز و نشیب بوده است که به راحتی بدست نیامده است.

مقاله-اربعین و افق های تازه

اربعین و افق های تازه 1398/07/24

حیات: اسماعیل علوی

مقاله-دفاعی عاشقانه از زندگی

دفاعی عاشقانه از زندگی 1398/07/20

حیات: یکی از شاخصه های پر رنگ ادبیات منظوم ما ، سرشار بودن از مفاهیم عرفانی و اشارات و کنایاتی است که جز با زبان رمز و اشاره، که فرم اصلی بیان این مضامین عارفانه است ،قابل بیان و انتقال به خواننده نیست. این مضامین جزئی لاینفک از بدنه ادبیات کلاسیک ما محسوب می شود و پیوند عمیقی با شعر پارسی دارند. جالب است بدانیم که در دوران معاصر یکی از رویداد هایی که بر زبان و مضامین شعر پارسی اثری تعیین کننده گذاشت ، جنگ تحمیلی بود که باعث شد شاعران متعهد ما نهایت توان و قریحه شاعرانه خود را در جهت به تصویر کشیدن حماسه آفرینی ها و رشادت های بی بدیل رزمندگان اسلام بکار بگیرند و در این میان گونه ای از شعر زاده شد که امروز آن را « شعر دفاع مقدس» می نامیم. یکی از مهمترین مضامینی که در شعر دفاع مقدس نقش برجسته ای دارد، مضامین عرفانی موجود در این اشعار است. در اینجا با یک بررسی اجمالی نشان خواهیم داد که این شعرا از اصطلاحات و مضامین متنوعی برای اشعار خود بهره برده اند و هر کدام به فراخور علایق و توانایی شان این مضامین را پرورش داده و عمومیت بخشیده اند.

مقاله-نامه های جاودانه

نامه های جاودانه 1398/07/17

حیات: جنگ تحمیلی و 8 سال مقاومت مداوم رزمندگان کشور اسلامی ما در برابر تجاوزات رژیم بعث عراق، را می توان از زوایا و چشم انداز های متنوعی مورد بررسی قرا داد. امروز به بهانه روز پست ، نگاهی می اندازیم به جهان خصوصی رزمندگان جنگ ، جهانی که آنان ، در شب های تاریک و ساکت، زیر نور فانوس نشستند در تاریکی ملکوتی نوشتند از آرزوهایشان، از دلتنگی های شان، از خاطرات تلخ و شیرین شان و گاه از حسرت هایشان.

مقاله-شهیدپرورها

شهیدپرورها 1398/07/09

حیات: محمدرضا شهیدی خراسانی

مقاله-جبهه یعنی کربلا جاری است!

جبهه یعنی کربلا جاری است! 1398/07/06

حیات: غلامرضا بنی اسدی

مقاله-آزادگان و وفاداری به آرمان‌ها در سخت ترین شرایط

آزادگان و وفاداری به آرمان‌ها در سخت ترین شرایط 1398/07/05

حیات: آزادگان را باید از یادگاران ارزشمند هشت سال دوران دفاع مقدس دانست که در بدترین و سخت ترین شرایط ممکن و زیر انواع شکنجه‌های روحی، روانی و جسمی دشمن سرخم نکرده و همچنان به آرمان‌ها و ارزش های انقلاب اسلامی وفادار باقی ماندند.

مقاله-پیروزی از آن ماست

پیروزی از آن ماست 1398/07/01

حیات: روز سی و یکم شهریور ماه 1359 بمب افکن های رژیم بعثی عراق، بیش از 19 نقطه از خاک ایران از جمله فرودگاه مهر آباد در تهران ، فرودگاه های نظامی و بین المللی تبریز، شیراز، همدان، دزفول و اصفهان ، را ناجوانمردانه بمباران کردند. ادعاهای صدام درباره اروند رود و زیر پا گذاشتن معاهده الجزایر که در سال 1375 بهانه ای شد برای حمله تجاوزگرانه بغداد به خاک ایران. تنها یک روز پس از آن بود که ارتش و نیروی هوایی ایران عملیاتی عظیم را که امروز به عملیات کمان99 یا سایه البرز شهرت دارد را برنامه ریزی کرد و با یورشی همه جانبه ضربه سختی را به نیروی نظامی عراق وارد کرد.

مقاله-از هور تا خیبر

از هور تا خیبر 1398/07/01

حیات:جواد دهقانی