جمعه 15 فروردین 1399 |

محتوای یکپارچه
اهدای اعضای بدن جوان مرگ مغزی‌ در ارومیه به ۳ نفر جان دوباره بخشید

اهدای اعضای بدن جوان مرگ مغزی‌ در ارومیه به ۳ نفر جان دوباره بخشید

حیات:مدیر روابط‌عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی آذربایجان‌غربی، با اشاره به اینکه در هشتمین ماه امسال شاهد هشتمین اهدای عضو در استان بودیم، گفت: با رضایت اولیای بیمار، اعضای بدن جوان مرگ مغزی‌شده به سه نفر پیوند زده شد.

به گزارش پایگاه خبری حیات، علی افشانی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اعضای بدن «یعقوب عابدینی» جوان ۳۹ ساله تکابی که به علت تشنج و خونریزی مغزی، دچار مرگ مغزی شده بود، با رضایت خانواده اش اهدا شد.
وی اضافه کرد: عملیات اهدای عضو این جوان، در بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه انجام شد که طی آن، ۲ کلیه این بیمار مرگ مغزی شده در ارومیه به ۲ بیمار این شهرستان که در صف دریافت کلیه قرار داشتند، پیوند زده شد.
وی بیان کرد: کبد این فرد نیز برای اهدا به بیمارستان شیراز ارسال شده، تا در آن شهر پیوند زده شود.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی آذربایجان‌غربی افزود: اعضای قابل اهدای فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه‌ها، کبد، روده، کلیه‌ها، لوزالمعده، پانکراس و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست، تاندون، غضروف، استخوان، مغز استخوان، دریچه قلب و قرنیه است.
در حال حاضر ۲۵ هزار نفر از بیماران در کشور، در صف دریافت عضو قرار دارند و این در حالی است که تنها ۸۰۰ نفر در سال اهدای عضو می کنند.
سالانه حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در کشور شرایط اهدای عضو می یابند که تنها یک سوم از این تعداد، عضو خود را اهدا می کنند.
این در حالی است که روزانه هفت تا ۱۰ نفر و سالانه حدود سه هزار نفر بر اثر نبود عضو پیوندی جان خود را از دست می دهند.