پنجشنبه 2 بهمن 1399 |

محتوای یکپارچه
 آتشی که سیدالشهدا در قلب شیعه روشن کرده خاموش نمی شود / محرمی نبود که ما عزاداری نکنیم

روایت یک آزاده سرافراز از عزاداری ها در یک دهه اسارت:

آتشی که سیدالشهدا در قلب شیعه روشن کرده خاموش نمی شود / محرمی نبود که ما عزاداری نکنیم

حیات: محمود حمزه از آزادگان سرافرازی که پس از یک دهه اسارت به وطن بازگشت با اشاره به عزاداری هایی که با وجود برخورد شدید عراقی ها در ایام محرم انجام می دادند، گفت: محرمی نبود که ما عزاداری انجام ندهیم و بگذاریم به عراقی ها خوش بگذرد. چرا که در دوران اسارت قلب ها همه حسینی و ایمان ها همگی قوی تر بود

به گزارش پایگاه خبری حیات، محمود حمزه در سال ۱۳۳۹ هجری شمسی در شهرستان سمنان متولد شد. وی تحصیلات ابتدایی خویش را تا پایان دوره دبیرستان با موفقیت سپری کرد و در سال ۱۳۵۷ همزمان با شروع نهضت امام خمینی و هوشیاری و آگاهی ملت قهرمان به صف مبارزان با نظام ستم شاهی پیوست و تا پیروزی انقلاب اسلامی ۲۲ بهمن در صف اصحاب امام بود. بعد از پیروزی به ادامه تحصیل پرداخت و در خرداد سال ۱۳۵۸ موفق به اخذ دیپلم شد و بعد هم در زمینه کار فرهنگی اجتماعی فعال بود و برای ادامه فعالیت در اسفند همان سال به خدمت سربازی اعزام شد.
محمود پس از شش ماه و نیم آموزش و خدمت، با شروع اولین درگیری در غرب کشور به صورت داوطلبانه به سپاه پاسداران قصر شیرین اعزام شد. 

اسارت
وی پس از ۱۹ روز ماموریت در جبهه‌های قصرشیرین و کوه‌های بازی دراز و با تجاوز دشمن بعثی به شهرهای مرزی و اشغال سرزمین مقدس نفت شهر، دهلران، قصر شیرین و … در محاصره و بعد از دو روز مقاومت در روز ششم مهر ماه ۵۹ همراه با ۲۸ نفر از برادران هم‌رزم سپاه دستگیر و اسیر دشمن بعثی شدند و بعد از اسارت به لطف خدا در کنار دیگر هم‌رزمان فعالیت خوبی در تعلیم و تعلم قرآن، زبان عربی، انگلیسی، آلمانی و همچنین آموزش‌های رزمی پرداخت و در طول یک دهه موفق به کسب علوم، معارف قرآن، نهج‌البلاغه و زبان‌های خارجی شد به گونه ای که تنها کلید موفقیت را صبور و بردباری و توکل به خدا می‌دانست.

بازگشت به وطن 

بالاخره بعد از پایان جنگ در ۲۶ مرداد ماه سال ۶۹ همراه با اولین کاروان آزادگان با افتخار و سربلندی به میهن اسلامی برگشت. نامبرده پس از بازگشت به استخدام بنیاد جانبازان انقلاب اسلامی درآمد و از طرفی هم به ادامه تحصیل پرداخت. او در سال ۷۶ موفق به اخذ مدرک لیسانس و در سال ۷۹ هم موفق به اخذ مدرک فوق‌لیسانس در رشته مدیریت صنعتی شد و هم‌زمان با ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، به کسب علوم حوزوی به صورت غیرحضوری پرداخت. 
وی هم اکنون در مقطع سطح یک مشغول به تحصیل است و در طول خدمت بیشتر در زمینه فرهنگی به عنوان معاون فرهنگی، پژوهشی و آموزشی فعالیت داشته است.

 عزاداری محرم در ایام اسارت

محمود حمزه از آزادگان هشت سال دفاع مقدس که در حال حاضر استاد دانشگاه است، از عزاداری های ایام محرم و خاطرات آن دوران در گفت وگو با پایگاه خبری حیات گفت: اوایل جنگ که اسیر شدیم اکثرا نظامی بودیم و بسیج به طور کامل تشکیل نشده بود و همه سربازها انقلابی بودند و امام حسین (ع) در قلب همه جا داشت و تاسوعا و عاشورا بهترین فرصت برای عزاداری و گسترش ایثارگری سیدالشهدا و اهل بود.
وی با اشاره به اینکه در عراق، عزاداری ممنوع بود و در این خصوص سخت گیری می کردند، ادامه داد: در سال اول که اسیر شده بودیم، عراقی ها سرگرم بودند و فکر می کردند که پیروز جنگ آنها هستند و ما به صورت مخفیانه و جوری که عراقی ها نبینند عزاداری می کردیم. از آنجاکه در میان سربازان، روحانی، طلبه و غیره حضور داشتند، در دهه اول با زیارت عاشورا عزاداری را برپا می کردیم.
آزاده هشت سال دفاع مقدس تصریح کرد: در سال دوم اسارت عراقی ها مطمئن شدند که جنگ همچنان ادامه دارد و قبل محرم که برای سرکشی آمدند یکسری واکسن بالاجبار به ما سربازها زدند که تب کنیم و بخوابیم اما چون امام حسین (ع) در قلب هایمان حرارتی خاموش نشدنی ایجاد کرده است. در حالی که عراقی ها فکر می کردند، ما خوابیدیم اما بیدار شدیم و عزاداری کردیم.
وی افزود: از ابتدای سال سوم اسارت، عزاداری ممنوع بود و به همین خاطر ما قبل از دهه شروع به عزاداری کردیم اما چون در میان مان جاسوس بود وخبر می دادریال باز هم متوجه شدند و مارا اذیت کردند.
حمزه ابراز کرد: هر سال که اذیت می کردند ما ترفند دیگری را اجرا می کردیم و هرطور که شده عزاداری دهه اول محرم را می گرفتیم. دو ماه محرم و صفر بود و دهه اول تنها برای آمادگی بود و اصل محرم از عاشورا شروع می شد و در دهه دوم تازه عزاداری روز هفتم شهادت امام حسین (ع) است.
وی با اشاره به اینکه عراقی ها از این ترفندهای ما برای گرفتن عزای سیدالشهدا سرگیجه گرفته بودند، ادامه داد: من معتقدم به برکت حضور همیشگی ائمه و خدا در اردوگاه ما عزاداری امام حسین (ع) را انجام می دادیم.
استاد دانشگاه گفت: محرمی نبود که ما عزاداری انجام ندهیم و بگذاریم به عراقی ها خوش بگذرد. چرا که در دوران اسارت قلب ها همه حسینی و ایمان ها همگی قوی تر بود و با اعتقادمان این را پذیرفته بودیم که یا کشته می شویم و یا زنده می مانیم.

 

10 سال محرم را در اسارت عزاداری کردیم
وی افزود: ده سال در اسارت بودم و هر 10 سال محرم را عزاداری کردیم و اذیت و آزار هم می شدیم و با ابزای چون کابل ما سربازها را می زدند.
حمزه اظهار کرد: امام حسین (ع) آتشی در قلبها به پا کرده است که خاموش نمی شود و تمامی اقشار مسلمان ایرانی، هندی، مسیحی و غیره چراغ هدایت شان امام حسین (ع) است که این چراغ تا ابد خاموش نمی شود.

 

روشن شدن قلب ها با عزاداری برای سیدالشهدا
استاد دانشگاه در خصوص گسترش فرهنگ ایثار وشهادت تصریح کرد: آتشی که سیدالشهدا در قلب شیعه روشن کرده است خاموش نمی شود و حتی در قلب جوان ها هم حضور دارد و از عزاداری ها در دوران های اسارت، زندان وآزادی و غیره دیده می شود و در حال گسترش است و این راه تا ظهور حضرت مهدی (عج) ادامه دارد.
وی در پایان تصریح کرد: با توجه به صحبتهای مقام معظم رهبری، معتقدم که ما رزمندگان و مردم نباید عاشورا را فراموش کنیم و تنها بر روی این دهه و یا این دو ماه تمرکز کنیم چرا که باید این راه را ادامه دهیم و در صورت الزام؛ مبارزه، جانفشانی و ایثار کنیم تا بتوانیم پرچم را به دست حضرت مهدی فاطمه (عج) برسانیم که اگر غیر این باشد ظهور آقا به تاخیر می افتد و ما باید با عزاداری ها و دعاهایمان از آقا حمایت کنیم. چرا که ایشان هم دعای ما را می خواهند و ماهم به دعای ایشان نیاز داریم.