جمعه 9 اسفند 1398 |

15:51:0    1398/07/17 دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:

امروز در جهان اسلام،گفتمان وحدت، گفتمان غالب است

حیات: آیت الله محسن اراکی گفت: امروز جریان تفرقه گرا در جهان اسلام جریان منزوی است و درحاشیه قرار گرفته است و شاهد هستیم در سراسر جهان اسلام، غلبه برگفتمان وحدت است.

به گزارش پایگاه خبری حیات، دبیر کل مجمع جهانی تقریب، آیت الله اراکی در نشست خبری که امروز،چهارشنبه،17 مهرماه، بمناسبت سالگرد بیست و نهمین سالگرد تاسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در موزه شهدا برگزارشد، گفت: در گرامیداشت ایام هفته دفاع مقدس بر خود وظیفه می بینم که از پرچمداران مقاومت که برای امت اسلام و کشور عزت را رقم زدند و امنیت را بیمه کردند، شهدای دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و شهدای مقاومت در تمام جبهه‌های مقاومت را گرامی بدارم. از پرچمدار جبهه‌ی وحدت رهبر معظم انقلاب که با رهنمود‌هایشان اصول کلی وحدت را برای ما تبیین کردند و راه وحدت را برای ما هموار ساختند تشکر و قدردانی کنم.
وی افزود: امروز جبهه‌ی مقاومت جبهه‌ی مستحکمی در برابر تمام ابر قدرت‌هایی است که صد‌ها سال خون ملت‌ها را مکیدند و تمدنی مبتنی بر سرمایه داری و خود پسندی بر پا ساختند. امروز ملت ایران از برکت انقلاب، نظام اسلامی و رهنمود‌های امام امت و مقام معظم رهبری ملتی سربلند و ضرب المثل مقاومت است. در سال‌های گذشته موج تکفیری سراسر جهان را فراگرفته بود امروز در شرایط خوبی هستیم و تروریست تکفیری تقریبا در منطقه‌ی ما برچیده شده است.  
آیت الله اراکی بیان کرد: در طی 5 سال گذشته رسانه‌های عبری، غربی و عربی با استفاده از ابزارهای رسانه ای و خرج  هزینه‌های  هنگفت، تمام تلاش خود را در راستای تفرقه پراکنی و افشاندن بذر اختلاف و کینه و دشمنی در جهان اسلام و مذاهب اسلامی انجام داده اند.
امروز به لطف تلاش‌هایی که همه‌ی عناصر فعال در عرصه‌ی همگرایی و تلاش‌هایی که مجمع تقریب و نهاد‌های تقریبی در سراسر جهان اسلام انجام دادند با قوت و قاطعیت اعلام می کنیم جریان تفرقه گرا در جهان اسلام جریان منزوی است و درحاشیه قرار گرفته است و شاهد هستیم گفتمان وحدت گفتمان غالبی در سراسر جهان اسلام است. 
دبیر کل این مجمع گفت : از ابتدای تصدی این مسئولیت سعی بر این بود که جریان وحدت و تلاش‌های وحدت گرا از حوزه‌ی مخصوص عالمای دینی به همه‌ی حوزه‌ها و اقشار منتقل شود و در این راستا 16 اتحادیه از اقشار مختلف جوامع اسلامی تشکیل شد.
وی از تشکیل اتحادیه علمای مقاومت، اتحادیه‌ی دانشگاهیان تقریبی اتحادیه‌ی بانوان تقریبی و اتحادیه‌ی نویسندگان و رسانه‌های تقریبی خبر داد و گفت: امروز دانشگاه مذاهب اسلامی با بیش از 2500 دانشجو از دانشگاه‌های فعال کشور ما در نقاط مختلف کشور است. 
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: فعالیت‌های مشارکتی بسیاری بین شیعه وسنی انجام گرفت که بتوانیم این وحدت را به وحدت عملیاتی تبدیل کنیم و از حالت گفتمان برون بیاوریم. یکی از این فعالیت‌های میدانی، مشارکت عزیزان اهل سنت در راهپیمایی اربعین است. و شاهد حضور داوطلبانه‌ی عزیزان اهل سنت از سراسر ایران و جهان برای بیعت مجدد با رسول خدا در این راهپیمایی عظیم هستیم.
در ادامه نشست وی در پاسخ به سوال یکی ازخبرنگاران درخصوص اقدامات مجمع تقریب در رابطه با مسائل کشمیر گفت: هیئتی را به کشمیر اعزام کردیم تا مسائل را از نزدیک پیگیری کند. پیگیری بعضی مسائل را درمحدوده‌ی اختیارات خودمان داریم، البته موضوع کشمیر پیچیده است و باید حقوق ملت بزرگ و آزاده‌ی کشمیر در نظر گرفته شود.
اراکی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره‌ی اقدامات علیه داعش و اختلافات مذهبی گفت: در مدت 7-8 سال گذشته کنفرانس‌های گسترده ای در افغانستان، عراق، سوریه، لبنان، مالزی اندونزی و کشورهای آفریقایی و اخیرا هم در ترکیه برگزار کردیم و تلاش کردیم این کار با همکاری علمای آن منطقه انجام بگیرد. کنفرانس   اتحادیه‌ی علمای مقاومت که غالبا از اهل سنت هستند و از جبهه‌ی مقاومت حمایت می کنند، اول ربیع الاول در بیروت برگزار خواهد شد. امسال نوع شخصیت‌هایی که دعوت شده با سال‌های قبل متفاوت است و تاکنون 352 نفر ازکشورهای اسلامی مختلف دعوت شده اند که 114 نفر شخصیت‌های ویژه هستند  که  از معاونان، رئوسای جمهور و  نخست وزیران و مشاوران ورهبران جنبش‌های مختلف در دنیای اسلام می باشند. نمایشگاه‌ها و برنامه‌های گوناگونی تدارک دیده شده است.
در پاسخ به سوال خبرنگار درباره‌ی استعفای خود گفت: امروز در آستانه‌ی گام دوم انقلاب هستیم و باید بتوانیم فقه کلان و مناسب با دوران را در حوزه‌ی اقتصادی، فرهنگ و عمران شهری و محیط زیست تدوین و عرضه کنیم. امروز به فقه جامعه ساز و تمدن ساز نیاز داریم و بنده احساس تکلیف کردم که کارهای دیگر را کنار بگذارم و به کار حوزوی و علمی بپردازم، از مقام معظم رهبری استدعا کردم و ایشان اجابت فرمودند.

 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :