یکشنبه 6 مهر 1399 |

برگزاری کنگره‌ی سراسری و ملی ادبیات پایداری در دانشگاه با هنر کرمان

15:59:0    1398/07/15 رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس خبرداد

برگزاری کنگره‌ی سراسری و ملی ادبیات پایداری در دانشگاه با هنر کرمان

حیات:سردار سرتیپ داود عامری گفت: امسال کنگره‌ی ادبیات پایداری با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان و اداره‌ی کل حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس به میزبانی دانشگاه شهیدباهنر کرمان در تاریخ 17 مهر 98 برگزار‌می شود.

به گزارش پایگاه خبری حیات، سرهنگ فاطمی، معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، در ابتدای این نشست بیان کرد: این کنگره که در سال های گذشته به صورت استانی در استان کرمان برگزار‌می شد در این دوره به کنگره‌ی سراسری و ملی تبدیل خواهد شد. 


دفاع مقدس این شایستگی را دارد که بتواند جهانی شود
در ادامه این نشست،سردار داود عامری رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس اظهار کرد:امروز معتقدیم ادبیات دفاع مقدس و ادبیات پایداری‌می تواند نماینده‌ی بزرگ و پر افتخاری برای ادبیات کشور باشد. نه تنها برای تولید آثار فاخر و ایجاد محیط فرهنگی تأثیرگذار در سطح ملی، بلکه‌ می‌تواند نمایندگی بزرگی از ادبیات کشور ما در سطح جهان باشد. معتقدیم دفاع مقدس این شایستگی را دارد که بتواند جهانی شود و گامی در عرصه‌ی ادبیات تطبیقی و تبادلی جهان بگذارد و تاثیر جدی بر ادبیات جهان داشته باشد.
عامری در ادامه به همکاری اعضای انجمن در استان کرمان و ٣١ مرکز استان با وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی تا پایان سال اشاره کرد و افزود: با تحقق این کار قریب به ۴٠ گروه ادبیات پایداری در دانشگاه های کشور راه اندازی می کنیم. تا پایان سال هم انجمن فرهنگی دفاع مقدس هم تاسیس خواهد شد که گامی بزرگ در جهت رسیدن به اهدافی مهم در حوزه ادبیات پایداری است.رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس در ادامه گفت: این حرکت موفق نخواهد شد مگر اینکه رسانه‌های گروهی این جریان فرهنگی و ادبی را همراهی و کمک کنند. امروز تاثیر افکار عمومی و ساخت فرهنگ، موضوع بسیار کلیدی و حائز اهمیت است.


جانمایی رشته ادبیات پایداری در دانشگاه
در ادامه این نشست محمد صادق بصیری، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهید باهنر کرمان به تشریح تاریخچه و محصولات این کنگره علمی پرداخت و اظهار داشت: جمعی از فعالین ادبی استان کرمان در سال ۱۳۸۳ لزوم نگاه علمی به آثار ادبی دفاع مقدس را تشخیص دادند و با حمایت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمان، انجمن ادبی دفاع مقدس را بنیان نهادند و این شجره طیبه به تدریج ثمرات شیرینی را درپی داشت.
وی افزود: بحث جانمایی رشته ادبیات پایداری در دانشگاه مطرح شد که مورد دقت شورای علمی دانشگاه کرمان قرار گرفت و مقرر شد این رشته در مقطع کارشناسی ارشد اعمال شود و همچنین گروه متخصصی برای احصا سرفصل‌های این درس گردهم آمدند که در کشور بی سابقه بود. در گام سوم برای اینکه نظر بسیاری از صاحبنظران کشور را داشته باشیم طرح برگزاری کنگره ملی ادبیات پایداری را مطرح و به تصویب انجمن رساندیم ونخستین دوره کنگره در اسفند ۱۳۸۹ در کرمان برگزار شد.
این استاد دانشگاه به برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی در دانشگاه اشاره کرد و افزود: این کرسی‌ها با موضوع مبانی ادبیات پایداری بودن است. نظریه‌های ادبیات پایداری را برای اولین بار تحت عنوان «تعریف ادبیات پایداری» در کرسی نظریه‌پردازی مطرح کردیم؛ با این تعریف که ادبیات پایداری، ادبیات متعهد و ملتزم است که از طرف مردم و پیشروان فکری جامعه در برابر آنچه که حیات مادی و معنوی آنها را تهدید می‌کند، ایجاد می شود. این تعریف در کرسی‌های دیگر تکمیل شد و در کتابی تحت عنوان «سیر تحریری ادبیات پایداری» به عنوان یک تعریف ثبت شد.
بصیری گفت: پیشنهاد راه‌اندازی مجله علمی پژوهشی ادبیات پایداری یکی دیگر از اتفاقات این حوزه بود که با پیگیری مجدانه انجام شد و وزارت علوم مجوز انتشار آن را داد ونخستین شماره آن توسط دانشگاه شهید باهنر در سال ۱۳۸۸ منتشر شد. این مجله علمی با هیئت تحریریه قوی تاکنون به صورت دو فصلنامه توانسته ۱۹ شماره منتشر کند که منبع و مأخذ بسیاری از فعالیت‌های ادبی و به ویژه کلاس‌های درسی شده است.
این استاد دانشگاه درخصوص هفتمین دوره کنگره سراسری ادبیات پایداری گفت: این کنگره ۱۷ مهر۱۳۹۸ در کرمان برگزار خواهد شد. رویکرد تخصصی این کنگره ادبیات تطبیقی است؛ یعنی در این کنگره زمینه برای مقایسه ادبیات پایداری ایران با سایر کشورها فراهم شده که ۵۰ مقاله رسیده و ۱۵ مقاله از این تعداد ارائه خواهد شد و نهایتاً ۲۵ مقاله در نامه‌پایداری منتشر خواهد شد.
سرهنگ محمد مهدی ابوالحسنی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمان درادامه گفت:طی 6 دوره برگزاری این کنگره به صورت ملی و بین المللی برگزار شده است و طی 6 دوره‌ی گذشته هزار مقاله به کنگره رسیده است. بیش از ۴۰ دانشگاه کشور مقالاتی را به دبیرخانه این کنگره ارسال کرده‌اند که امیدواریم باعث حرکتی ارزشمند  و فرهنگی در زمینه ترویج فرهنگ دفاع مقدس باشیم.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران