یکشنبه 4 اسفند 1398 |

ملتی می تواند در مقابل توطئه های دشمنان مقاومت کند که از نظر فرهنگی غنی باشد

17:23:0    1398/05/26 آزاده دکتر رضا رزاقی در گفت وگو با حیات:

ملتی می تواند در مقابل توطئه های دشمنان مقاومت کند که از نظر فرهنگی غنی باشد

حیات: وقتی دیدم همه دوستانم به جبهه رفتند و خیلی ها شهید شدند، دیگر نتوانستم در شهر بمانم.

به گزارش پایگاه خبری حیات، رضا رزاقی، آزاده ای که 99ماه از بهترین سالیان عمر خود را در اردوگاه های رژیم بعثی عراق گذراند امروز به عنوان یک پزشک، متخصص بیماری های عفونی و دانشیار دانشگاه، با همان روحیه جهادی در حال خدمت به جامعه است. در خلال کنگره ملی و همایش سراسری الماس های درخشان،فرصتی دست یافت تا با این آزاده عزیزکه اتفاقا در این مراسم جزو 10 آزاده ای بود که مورد تجلیل قرار گرفت به گفت و گو بنشینیم.
وی در رابطه با سابقه حضور خود در جبهه و نحوه اسارتش گفت: سال سوم متوسطه از دبیرستان امام خمینی(ره) کاشان که در امتحانات خردادماه با معدل 19 قبول شدم، وقتی دیدم همه دوستانم به جبهه رفتند و خیلی هاشون شهید شدند، برخود لازم دیدم که باید دین خود را به وطن و ملت ایران ادا کنم برای همین دیگر نتوانستم در شهر بمانم و با وجود مخالفت های خانواده به ویژه مادر در حالی که شانزده سال و نیم بیشتر نداشتم در سال 1361 به منطقه جنگی جنوب در شلمچه به عنوان داوطلب بسیجی اعزام شدم. یک ماه و نیم بیشتر از حضورم در جبهه نگذشته بود که در عملیات رمضان به اسارت نیروهای بعثی عراق درآمدم پس از اسارت و بازجویی نیروهای بعثی مرا به اردوگاه موصل بردند که تمام دوران اسارت را در این اردوگاه گذراندم به طوری که چهار ماه از اسارتم گذشته بود که عراق اسرای این اردوگاه را به صلیب سرخ نشان داد و زمینه ارتباط مکاتباتی ما با خانواده هر دو سه ماه یکبار فراهم شد.
این حافظ کل قران در رابطه نحوه گذراندن سال های اسارت خود گفت: اولین قدمی که در دوران اسارت برداشتم آشنایی با قرآن و روخوانی این کتاب آسمانی و فراگرفتن آن به صورت تکمیلی بود و از سال سوم اسارت به بعد علاقه مند به حفظ قرآن شدم و جزو اولین نفری در اردو گاه بودم که در مدت یک سال و نیم موفق به حفظ قرآن شدم.
وی افزود: پس از حفظ کامل قرآن توانستم فرهنگ آموزش حفظ قرآن را در اردوگاه رواج دهم و از این طریق بیش از صد نفر حافظ کل قرآن را تربیت کنم به شکلی که در ایام ماه مبارک رمضان جلسه ختم قران را به صورت حفظ خوانی برگزار می کردیم.
رزاقی در پاسخ به این پرسش که چه شد به فکر ادامه تحصیل شدی، به خبرنگار ما گفت: زمانی که در 26 مرداد سال 1369 به عنوان نخستین گروه آزادگان وارد ایران شدم پنج روز بعد از آزادی ادامه تحصیل را از کلاس چهارم متوسطه با جدیت آغاز کردم و با شرکت در مجتمع رزمندگان استان اصفهان توانستم با معدل 16.5 در امتحانات پایان دوره متوسطه قبول شوم و دیپلمم را بگیرم و همان سال با قبولی در رشته پزشکی کنکور سراسری وارد دانشگاه شوم.
این پزشک متخصص افزود: دوره عمومی پزشکی را از سال 69 تا 77 در دانشگاه علوم  پزشکی کاشان به مدت چهار سال گذراندم و دوره تخصصی را از سال 77 تا 81 در دانشگاه شهید بهشتی تهران به پایان رساندم و توانستم با نمره 123 از 150 نمره کتبی بورد عفونی و امتحانات پایانی تخصصی قبول شوم.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در ادامه با اشاره به نقش رسانه ها در ترویج و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت گفت: ملتی می تواند در مقابل توطئه های دشمنان مقاومت کند که از نظر فرهنگی غنی باشد و مهمترین چیزی که فرهنگ را می سازد رسانه است. همه رسانه ها باید با گسترش فرهنگ مقاومت و شهادت و ایثار نقش ایفا کنند تا کشورمان پایدار بماند و ملت مان یک ملت با هویت و ماندگار باشد.
وی در پایان با اشاره به کنگره ملی و همایش سراسری الماس های درخشان گفت: حس خوبی دارم که امروز به نمایندگی از مابقی آزادگان اینجا آمدم و این تجلیل در واقع تجلیل از کل آزادگان است و امیدوارم فرهنگ آزادگی در جامعه ما روز به روز بیشتر گسترش پیدا کند.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :