یکشنبه 22 تیر 1399 |

14:30:0    1398/05/23 مسعود ده نمکی

حاصل 20 سال کار پژوهشی ام را به بنیاد شهید اهدا کردم

حیات:کارگردان نامی سینمای دفاع مقدس کشور طی مراسمی هزاران فایل صوتی و متنی که در بیست سال در ارتباط با آزادگان را جمع آوری کرده بود به بنیاد شهید اهدا کرد.

به گزارش پایگاه خبری حیات،مسعود ده نمکی، در این مراسم به ارائه گزارشی از تعداد اسنادی که در ارتباط با آزادگان در اختیار بنیاد قرار می دهد، پرداخت. وی با بیان این که آزادگان، مظلوم ترین ایثارگران کشور هستند، گفت: بنیاد شهید این ماموریت را دارد که به امور خانواده شهدا رسیدگی کند و برای جانبازان نیز بنیاد جانبازان وجود داشته است اما برای آزادگان ستادی در نظر گرفتند که این ستاد ماموریت ستادی داشت رسالت فرهنگی برای آن تعریف نشده بود بنابراین تمرکز زیادی روی جمع آوری آثار توسط ستاد وجود نداشت اما به همت آزادگانی از جمله مرحوم ابوترابی، مرحوم وکیلی و آقای طائفه نوروز کارهایی در زمینه جمع آوری اسناد آزادگان انجام شد.
وی  افزود: سال 1369 بعد از آزادی از اسارت به ستاد آزادگان رفتم و پیشنهاد دادم واحد پژوهش ایجاد شود تا ناگفته های آزادگان ضبط و مستند کنیم. با حمایت دوستان از جمله مرحوم ابوترابی کار پژوهش را آغاز کردیم و مشغول جمع آوری دفترچه های آماری آزادگان شدیم. از این آثار مجموعه ای 10 جلدی با عنوان «خاکریز پنهان» منتشر شد.
ده نمکی تصریح کرد: سال 1372 از ستاد بیرون آمدم و به امور نشریه «شلمچه» پرداختم اما از آنجا که دغدغده شخصی ام موضوع آزادگان بود، جمع آوری آثار را ادامه دادم و البته از ستاد آزادگان هم کمک گرفتم. ماحصل این همکاری 20 ساله توسط بنده و همکارانم که بخش خصوصی محسوب می شویم، بیش از 7294 فایل صوتی است. این فایل های صوتی که شامل مصاحبه با هزاران آزاده است، پیاده و تنظم شد و این قابلیت را دارد که برای هر آزاده یک کتاب تهیه شود. علاوه بر این فایل ها صوتی، 63764 فایل متنی و 824 فیلم را به معاونت فرهنگی بنیاد شهید اهدا می کنم.
وی اظهار کرد: این اسناد در اختیار بنیاد قرار می گیرد و خروجی آن می تواند عمیق تر از کار بیست ساله ما باشد. می توان کتاب های موضوعی از این اسناد تهیه کرد. سال آینده میلیون ها فیش هم که در اختیار داریم را تقدیم بنیاد شهید کنیم. این اسناد می تواند مورد استفاده دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برای نگارش پایان نامه قرار بگیرد و می تواند موضوع پایان نامه آنها باشد.
ده نمکی اهدا این اسناد را نذر فرهنگی عنوان کرد و گفت: این اسناد محصول بیست سال از عمر بنده و بیش از پنجاه نفر از همکارانم است که به عنوان نذرفرهنگی در اختیار بنیاد شهید قرار می دهم تا از آن بهره برداری فرهنگی کند.
کارگردان سینما در پایان ابراز کرد:باید به این نکته اشاره کرد که اسناد اهدایی به بنیاد غیر از فرهنگنامه هشتاد جلدی است که برای جنگ انجام داده ایم. این فرهنگنامه برای هر استان به صورت جداگانه تهیه شده و هر استان بیش از دو سه جلد کتاب هزار صفحه ای دارد. این کتاب ها جمع بندی نظرات ده ها نفر در هر ارودگاه است.
گفتنی است در این مراسم که با حضور حجت الاسلام محمدحسن کاویانی راد؛ معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید، مسعود ده نمکی؛ کارگردان سینما، حسین ظریف منش؛ مدیر عامل بنیاد بین المللی غدیر، سیدمنصور میرمرادی؛ معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید، رحیم نریمانی؛ مدیرکل مرکز اسناد و انتشارات بنیاد شهید به همراه تعدادی از جانبازان شاغل در بنیاد شهید صبح امروز، بیست و چهارم مرداد، در سالن جلسات معاونت فرهنگی بنیاد برگزار شد. تفاهم نامه ای بین معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران با «مسعود ده نمکی» امضا شد.
گفتنی است در پایان مراسم از «صراف شهریاری»، «حمیدرضا آقارفیعی»، «جمال الدین امیدی» و «میرودود سیدشنوا» از آزادگان شاغل در بنیاد شهید در تهران تقدیر به عمل آمد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران