یکشنبه 11 خرداد 1399 |

00:14:0    1398/04/21 رییس گروه روانشناسی دانشگاه تربیت مدرس :

خانواده و نظام تعلیم و تربیت نقش برجسته ای در گسترش فرهنگ ایثار اجتماعی دارند

حیات: رییس گروه روانشناسی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه امروزه یکی از مسایلی که باید بیش از پیش به آن توجه کرد، مفهوم ایثار اجتماعی است، گفت: مهمترین کاری که دانش آموختگان مراکز علمی باید انجام دهند این است که به مشکلات و ضعف های جامعه حساس باشند و برای حل این مشکلات تلاش کنند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حیات، پرویز آزادفلاح عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در پنل علمی «ایثار اجتماعی» که امروز (پنجشنبه) صبح در این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به این که از اصلی ترین کارهایی که دانشگاه و دانش آموختگان مراکز علمی باید انجام دهند این است که به مشکلات و ضعف های جامعه حساس باشند و تلاش کنند برای حل این مشکلات بدنبال راه حل باشند، گفت: اصلی ترین مفهومی که به ایثار اجتماعی نزدیک است مفهوم علاقه اجتماعی است.

وی افزود: در روانشناسی یک سازه مهمی  به نام ناایمنی وجود دارد این سازه به عنوان یک سازه بنیادی مطرح است و اگرچه به ظاهر منفی است اما بسیار سودمند برای ایجاد سازه های دیگر است.

آزادفلاح در توصیف سازه نا ایمنی بیان کرد: نوزاد انسان تنها موجودی است که بدون حضور مادر طی سال های متوالی شانس و امکان بقا ندارد، انگار خداوند متعال بنا داشته که سعادت بشر در همکاری و همیاری اجتماعی قرار گیرد و شرایطی را مهیا کند که از ابتدا انسان نتواند مستقل پیش رود، ما با نا ایمنی به دنیا می آییم و در واقع برای جبران آن تلاش می کنیم تا برتری پیدا کنیم وآنرا پشت سر بگذاریم و به مهتری برسیم. این ناایمنی ارتباط و نیاز انسان را به اجتماع و دیگران را سبب می شود در واقع دیگر خواهی که از مصادیق ایثار اجتماعی است معلول این نایمنی است.

رییس گروه روانشناسی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به بحث خودشیفتگی گفت: متاسفانه یکی از آفت ها و بلایایی که امروز با آن روبرویم و نقطه مقابل ایثار اجتماعی، پدیده خودشیفتگی است. اینکه هرکسی دنبال این است که خودش به خط پایان برسد و منافع شخصی خودش را تامین کند و متاسفانه منافع جمعی گم می شود. در آمار و ارقام و پژوهش ها، در آمریکا خوشیفتگی بسیار بالاست و در ایران ممکن است اسناد جدی نداشته باشیم اما با توجه به بعضی از مظاهری که از جامعه می بینیم شاید بتوان گفت جامعه ایران در سال های اخیر جزو جوامع خوشیفته است. وقتی از علاقه اجتماعی صحبت می کنیم  یعنی من هر آنچه می بینم و می شنوم و پیگیری می کنم همیشه در گوشه ذهنم دیگری وجود دارد که همان است در فرهنگ ناب ما و ریشه های ملی ما فراوان دیده می شود.

وی با اشاره به منابع علاقه اجتماعی که یکی از مظاهر ایثار اجتماعی است افزود: وقتی راجع به منابع حمایت های اجتماعی صحبت می کنیم منظورمان مولفه های تعیین کننده چون خانواده، جامعه، سیاست، رسانه، نهادهای تبلیغاتی، تعلیم و تربیت و هنجارهایی که نهادهای مختلفی در اشاعه آن سهم دارند، است، بنابراین باید برای ارتقای ایثار اجتماعی به این منابع بویژه خانواده و آموزش و پرورش توجه کنیم.

آزاد فلاح با طرح اگر بخواهیم بدانیم چه اتفاقی می افتد که در جامعه ایثار اجتماعی و علاقه اجتماعی کاهش پیدا می کند، باید بحث را خیلی پایین ببریم و از صدر رها شویم و به لایه های زیرین و خانواده برویم، خاطرنشان کرد: متاسفانه خیلی اوقات تربیت مان به سمت، علاقه، حمایت و ایثار اجتماعی نیست و گاهی در خانواده به فرزاندمان یاد می دهیم بچه خوب کسی است که از همه جلوتر باشد و در صف نیستند و در کلاس بدون توجه به دیگر دوستانش، حتما به تنهایی کارهایش را انجام دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: چیزی که در فرهنگ ما جایش خالی است، شجاعت ناکامل ماندن است. خداوند وقتی ما را بدین شکل آفریده که از ابتدا نا ایمن و ناتوان باشیم این یکی از بزرگترین نعمت هاست که ما را به سمت پیوند اجتماعی سوق می دهد. وقتی قدرتمند می شویم که با هم باشیم بنابراین  بیاییم شجاعت ناکامل و ناقص بودن را دربچه هایمان ایجادکنیم ..

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :