پنجشنبه 25 مهر 1398 |

حجاب زن ضامن سلامت خانواده است

1398/04/17 گفت وگوی اختصاصی حیات با مادر و خواهر شهید:

حجاب زن، ضامن سلامت خانواده است

حیات: حجاب مایه تشخص زن است؛ بر خلاف تبلیغات ظاهر بینانه مادی گرایان، حجاب مایه اسارت زن نیست؛ مایه ی آزادی زن است.حجاب وقار است، متانت است، ارزش گذاری زن است، سنگین شدن کفه ی آبرو و احترام اوست، اینها را باید خیلی قدر دانست و از اسلام باید تشکر کرد بخاطر مسئله ی حجاب، این جزء نعمت های الهی است.

به گزارش پایگاه خبری حیات، امام خمینی در خصوص حجاب و سبک و پوشش می فرمایند: باید توجه داشته باشید حجابی که اسلام قرار داده، برای حفظ ارزش های شماست. هر چه را که خدا دستور فرموده است که، آن ارزشهای واقعی که اینها دارند و ممکن است به واسطه وسوسه های شیطانی با دست های فاسد استعمار و عمال استعمار پایمال می شدند. اینها، این ارزشها زنده بشود. 

همچنین رهبر معظم انقلاب در شانزدهم اسفندماه سال 91 با صدور پیامی به کنگره هفت هزار زن شهید، به ضرورت وجود الگو برای دختران و زنان جامعه اشاره کرد و پس از آسیب شناسی کوتاه ولی کامل از زن شرقی و زن غربی، آنها را الگوی ناموفق دانسته و به معرفی الگوی اسلامی زن ایرانی به عنوان الگوی مناسبی پرداختند.

در بیان شاخص های ایشان آمده است: شیر زنان انقلاب و دفاع مقدس نشان دادند که الگوی سوم، «زن نه شرقی، نه غربی» است. زن مسلمان ایرانی، تاریخ جدیدی را پیش چشم زنان جهان، گشود و ثابت کرد که می‌توان زن بود، عفیف بود، محجبه و شریف بود، و درعین حال، در متن و مرکز بود. می‌توان سنگر خانواده را پاکیزه نگاه داشت و در عرصه‌ سیاسی و اجتماعی نیز، سنگرسازی‌های جدید کرد و فتوحات بزرگ به ارمغان آورد.یکی از شاخصه های این زن که می تواند الگوی زنان جهان باشد، عفیف و محجبه بودن است، موضوعی که همواره در بیانات و وصیت نامه های شهدا نیز به آن اشاره شده است. 

در دهه کرامت هستیم که این دهه با هفته حجاب وعفاف مصادف شده است. به همین مناسبت به سراغ یکی از شیر زنان جامعه رفتیم تا درمورد حجاب و پوشش اسلامی با او به گفت وگو بپردازیم.

زهرا نبی لو یکی از پرافتخارترین زنان استان تهران است که خواهر شهید بزرگوار مصطفی نبی‌لو و همچنین مادر شهید بزرگوار مسعود عسگری است که مشروح این گفت وگو در پی آمده است.

 

خودتان را معرفی کنید.

من زهرا نبی لو، خواهر شهید مصطفی نبی لو و مادر شهید مسعود عسگری هستم، شهید مصطفی بنی لو که متولد سال 1345 و از رزمندگان دوران دفاع مقدس بود در چهارمین اعزام به سوریه در تاریخ 29 مهرماه 96 توسط تک تیراندازان تکفیری در لاذقیه به شهادت رسید و فرزندم شهید مسعود عسگری که متولد 1369 و در رشته الکترونیک و حقوق مشغول به تحصیل بود در 21 آبان ماه سال 94 نیز در عملیات مستشاری در حلب سوریه در سن 25 سالگی به شهادت رسید.

 

بنظر شما چه میزان پوشش و حجاب در حفظ سلامت خانواده تاثیر گذار است؟

حجاب من در خانه حتی یک هزارم آن پوشش هایی که در خیابان ها می بینید نیست، چراکه من در خانه فرزند پسر دارم و تمام موارد پوششی را رعایت می کنم و تاثیر این امر در خانه بسیار زیاد بوده و فرزندان من به صورت عملی این سبک از پوشش و رعایت حجاب را دیدند و فهم درستی از آن پیدا کردند و بنظر من زن خانواده اگر حجاب و پوشش خود را رعایت کند و در عمل این امر را نشان دهد، سلامت خانواده به خطر نمی افتد.

 

شهادت برادر و فرزند بزرگوارتان چه میزان بر روی سبک و پوشش اطرافیان شما تاثیر داشته است؟

بعد از شهادت پسرم، موردهای بسیار زیاد این چنینی دیده شد که دخترانی می آمدند و می گفتند که ما به لطف توجه شهید شما متحول شدیم و خانواده هایی هم بودند که می آمدند و می گفتند که چکار کردید که فرزندان شما اینگونه تربیت شدند؟. من هم در پاسخ گفتم چون خودم رعایت کردم، فرزندانم هم رعایت کردند و آنها با آموزش های عملی این سبک پوشش را دیدند و یاد گرفتند.

 

برادر و فرزند بزرگوار شما در رابطه با سبک پوشش ونوع حجاب هم وصیتی داشتند؟

برادرم زمان انقلاب و بعد آن نیز حضور داشته وبه همین خاطر خیلی به حجاب اهمیت می دادند حتی زمانی هم که برای تفریح بیرون می رفتیم ایشون می گفتند که شما بنشینید همه کارهارا من انجام می دهم!

پسرم مسعود در رابطه با پوشش وسبک حجاب اینطور به زبان نمی آورد اما زمانی که از او در رابطه با شرایط ازدواج می پرسیدم می گفت:مهمترین شرط من برای ازدواج حجاب است حتی دوست ندارم روسری همسر زیر چادر خودنمایی کند؛من چادری باحجاب میخوام! تقریبا دنبال دختری مثل خودم بود!

 

باتوجه به سبک ها و مدهای جدیدی که در فضای مجازی دیده می شود، چطور می شود خانواده ها را به سبک و پوشش چادری با حجاب هدایت کرد؟

دشمن غربی بسیار قوی عمل می کند ولی ما بسیار ضعیف عمل کردیم چرا که جوان مردم را نمی توان با زبان تندی که اسمش را امر به معروف ونهی از منکر گذاشته اند به این سمت وسو سوق دهند!این کار بیشتر به دعوا کردن جوان شبیه است!

باجوان تنهاباید با محبت ورفتار بازبان نرم مواجه شد  در واقع باید با او دوست شد نکته دیگر آن که خیلی اوقات ما باید به جای زبان بارفتارمان فرد را هدایت کنیم مثلا جوان می بیند که فرد چادری ادب وقانون را رعایت می کند وعلاوه برآن حجاب و پوشش کامل هم دارد به این سمت وسو سوق پیدا می کند.

 

نقش رسانه ها در ترویج حجاب وعفاف چیست؟

برخی از رسانه ها در حال تخریب این فرهنگ هستند تا ترویج آن. متاسفانه امروزگاهی شاهدپخش  برنامه هایی هستیم که بدنبال  عادی سازی روابط دختر وپسر درقبل از ازدواج وجاانداختن آن به عنوان یک فرهنگ هستند.

 

و حرف پایانی؟

حرف آخر من یک خواسته است آن هم اینکه هنرمندان و افرادی که در حوزه رسانه فعالیت دارند از آنجا که رفتار و منششان بر بسیاری جوانان  تاثیر گذار هست باید بیشتر به حجاب و پوشش اسلامی احترام بگذارند.

گزارش از عطیه زیاری  

انتهای پیام/

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :