پنجشنبه 25 مهر 1398 |

1398/04/16 معاون آموزشی و فرهنگی بنیاد شهیددر بازدید از نمایشگاه عکس ایثاراجتماعی مطرح کرد:

هنر بهترین ابزار برای نمایش زیبایی یک محتوا ومفهوم است

حیات:معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران هنر را بهترین ابزار برای نمایش زیبایی یک محتوا و مفهوم دانست و گفت: بنیاد شهید وامور ایثارگران برای فرآوری مفاهیمی که به صورت فردی وانفرادی جذابیت نداشته باشد، به شدت نیازمند ابزار هنراست.

به گزارش پایگاه خبری حیات، حجت الاسلام محمدحسن کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص هدف ازبرگزاری نمایشگاه عکس «ایثار اجتماعی» با اشاره به اینکه بنیادشهید وامور ایثارگران مسئول توسعه فرهنگ ایثار وشهادت است، گفت: شهادت عامل اوج یک مومن از بدنه رفیعی است که بروز آن رفتار متعالی را ترسیم می کند.

وی ادامه داد: در بنیاد شهید و امور ایثارگران  بنا را براین گذاشتیم که فرآیند به وقوع پیوستن یک حادثه بزرگی مثل شهادت را در زیرساخت های اجتماعی دنبال کنیم که در نهایت رسیدیم به یک مجموعه ای از مولفه هایی که در فرهنگ عمومی وخصوصیات انسانی مردم رخنه دارد که دین با تلاش خود سعی می کند که این مجموعه را متعالی کند و پرورش بدهد.

کاویانی راد اظهار کرد: عبارت ایثار اجتماعی  به عنوان یکی از کلید واژه های اساسی مورد توجه قرار گرفته است که ما حتی در زندگی فردی واجتماعی خودمان به شدت نیازمند آن هستیم تا مولفه هایی را از شکل ارتباط سازنده در قالب خدمت فرد برای تحقق منافع جمع را دنبال کنیم.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران  با اشاره به نمونه های ایثار وازجان گذشتگی جوانان برای اعتلای ایمان وامنیت دیگران افزود: ما درعرصه ایثار این نمونه را زیاد دیده ایم اما در سطح زندگی عادی مردم،مشابه این اقدام در اندازه وظرفیت های عادی ومادی مردم معلوم نیست کجاست؟.

وی ابراز کرد: ایثار اجتماعی در واقع جهت دهی رفتار دگرخواهانه در مردم است که با تعالی خصوصیات انسانی بتوانند در راستای تحقق منافع ومصالح جمع از وجود خودشان در هرشکل و سطحی سرمایه گذاری وهزینه کنند.

کاوریانی راد گفت: برای تثبیت عنصرایثار اجتماعی که یک مفهوم به نسبت جدید است بنا براین شد که در عرصه های مختلف بنیاد شهید و امور ایثارگران  نمودهای این اتفاق را در زندگی عادی مردم شکارکند تا در بستر هنر و به عرصه نمایش در بیاورد تا این مفهوم تقریبا توسعه پیدا کند.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به تثبیت عنصرایثار اجتماعی تصریح کرد: امروزشاهد افتتاح نمایشگاه عکسی هستیم که در این راستا طراحی شده است و بنیاد شهید و امور ایثارگران تلاش کرده است که هنرمندان عکاس را با توجه به این موضوع مهم واساسی دعوت کند واز لنزدوربین های آنها صحنه هایی را که انسانی در خدمت مصالح جمع قرارگرفته است را شکار کند و به نمایش بگذارد.

وی ادامه داد: خوشبختانه به اندازه ادراکی که از مفهوم تثبیت عنصرایثار اجتماعی وجود داشت، آثار زیادی واصل شد که از مجموعه آن ها تعداد محدودی که ظرفیت نمایشگاه خانه هنرمندان داشت؛ به عرضه وعرصه نمایش درآمد.

کاوریانی راد با اشاره به تثبیت عنصر ایثار اجتماعی  تصریح کرد: امیدواریم که با توسعه این فرهنگ در آینده در زمینه های مختلف هنری شاهد تولید آثار بهتری باشیم.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران  درخصوص ارتباط ایثار وهنر گفت: ایثار یک پیام و هنر یک بستر و زمینه و ابزار است هنر بهترین ابزار برای نمایش زیبایی یک محتوا و مفهوم است که شاید بصورت عریان وبدون فرآوری شدن قابل درک وهضم نباشد.

وی ادامه داد: بنیاد شهید وامور ایثارگران برای فرآوری مفاهیمی که به صورت فردی و انفرادی جذابیت نداشته باشد، به شدت نیازمند ابزار هنراست. چرا که آن پیامی را که متعالی با استفاده از ابزار هنر برای دیگران منتشرمی کند می تواند مفهوم را هم جذاب تر وهم قابل درک تر کند.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران در پایان درخصوص نقش رسانه برای گسترش فرهنگ ایثار وشهادت اجتماعی اظهارکرد: وظیفه رسانه در حال حاضر این است که به رسالت اصلی یعنی شناسایی و عرضه صادقانه، به موقع اقدام کند. یعنی همین اندازه که رسانه مسئولیت خود را بداند که رویدادهای این چنینی را شکارکند و در اختیار جمع قرار بدهد یعنی یک عمل بزرگ و ارزشمند از رسانه سرزده است.

گزارش از عطیه زیاری 

انتهای پیام/

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :